Zvukovka + USB webkamera - někdy jde, někdy ne

Zdravím,

mám integrovanou zvukovku, nějakou Viu. A pak mám USB webkameru, ovladač na ní mám, ale i když jsem neměl, tak byl problém stejný.

Jde o to, že když je webkamera zapojená (tj. zastrčená v USB ), tak někdy nejde ve Fedoře zvukovka. Tím “někdy” myslím, že při nabíhání systému se nějakým způsobem rozhodne, jestli zvuk fungovat bude nebo nebude. Nepřišel jsem na žádnou souvislost s ničím, několikrát po sobě restartnu a pokaždé je to jiné :slight_smile: Nějakých chyb při nabíhání jsem si nevšiml.

V praxi to vypadá jako by tu zvukovku nenašel. Moc nevím, co bych měl kde vypsat, tak hodím screenshoty z kinfocenter:
jak to má být: http://www.kyblsoft.cz/data/zvuk-kinfocenter-dobre.png
když to nechodí: http://www.kyblsoft.cz/data/zvuk-kinfocenter-spatne.png

A ještě screenshoty z “Detekce zvukové karty”:
správně: http://www.kyblsoft.cz/data/zvuk-system-config-soundcard-dobre.png
špatně: http://www.kyblsoft.cz/data/zvuk-system-config-soundcard-spatne.png

Je vidět, že u těch “špatných” případů jedno zařízení jakoby chybí. Ty ostatní moc nevím co znamenají, ale nic na tom nepřehraju.

Budu rád za jakýkoli nápad, jak toto vyřešit, popř. co bych si měl ještě nechat vypsat. Nutnost vytahovat webkameru z USB při každém restartu neberu jako řešení :slight_smile: Hlavně je mi divné, že je to naprosto náhodné.

Díky.

Problem bude v tom, ze kamera se asi hlasi jako usb audio zarizeni. Takze to dopada tak, ze se vam pri startu systemu perou dve zvukove karty, ktera bude prvni. Nekdy vyhraje kamera nekdy VIA. Jak to presne vyresit nevim, ale moznosti bych rekl bude vicero. Od nastaveni biosu, pres nejake parametry ovladacu v /etc/modprobe.conf az po vyhazeni a znovu nahrani ovladacu pri startu systemu.

Osobne bych jako prvni zkusil to posledni, rucne z terminalu (idealne asi po startu do konzole nikoli grafickeho rozhranni).
Zkuste vyhodit ovladac snd-via82xx a ovladac k usb kamere (to nevim ktery je)
seznam natazenych modulu: lsmod
vyhozeni modulu: rmmod snd-via82xx (modul nesmi byt pouziva - sloupecek used by, v tom pripade je potreba odstranit vsechny zavisle moduly)
znovunahrani modulu: modprobe snd-via82xx

Díky, to vyhazování modulů pomohlo :slight_smile: Není to tak elegantní řešení jak jsem myslel, ale ještě to zkusím vyladit.

Kdyby měl někdo podobný problém, tak:

 1. ukončete grafické rozhraní (protože to používá nějaký z modulů). Možno určitě někdy vynechat, ale u mě ne :frowning:
 2. přihlašte se v konzoli jako root
 3. spusťte
  rmmod snd_usb_audio
  rmmod snd_usb_lib
  rmmod snd_via82xx
  rmmod snd_via82xx_modem
  rmmod snd_mpu401
  modprobe snd_mpu401
  modprobe snd_via82xx
  modprobe snd_via82xx_modem
  modprobe snd_usb_lib
  modprobe snd_usb_audio
 4. Už by to mělo fungovat :slight_smile:

U mě to háže nějaké chyby, ale to je nepodstatné, funguje. Blbé je to ukončování grafického prostředí, protože to z nějakého důvodu používá tuším snd_via82xx a snd_usb_audio.

Každopádně díky za pomoc :slight_smile:

Pridej si to same do /etc/rc.local a bude se ti to samo automaticky spousted po startu systemu (jeste pred spustenim grafiky), snad to bude fungovat i tak.

Díky, zatím se zdá, že to funguje :slight_smile: