zvetseni sifrovaneho oddilu a LVM

novy sluzebni notebook disponoval windows 7 :slight_smile: … rozhodl jsem se, ze instalaci zachovam, ale ze ji precejen trosku upozadim. pomoci windoziho nastroje jsem zmensil oddil systemu, bohuzel to v te dobe slo zmensit ne tak jak bych si predstavoval.

jal jsem se instalovat linux, a protoze jsem nad tim nechtel ztracet casu, instalace probehla zpusobem next-next-next. tedy vybral jsem “pouzit volne misto” a zasrktl, ze chci mit system (disk) sifrovany.

instalator tedy na volne misto na disku vytvoril extended partition, do ni nakladl logicky oddil s bootovadlem a dalsi logicky oddil, v kterem je LVM (ktere se pak deli na dalsi 3 - root, home, swap)

nyni jsem se podival windows na zoubek a jejich primarni oddil jsem zmensil na peknou hodnotu. rozsiril jsem pomoci gparted extended oddil kde mam linux, a v ramci neho jsem posunul bootovaci oddil na zacatek.

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *        2048     2459647     1228800    7  HPFS/NTFS
/dev/sda2         2459648   170231807    83886080    7  HPFS/NTFS
/dev/sda3       956291072   976771071    10240000    7  HPFS/NTFS
/dev/sda4       170231808   956291071   393029632    5  Extended
/dev/sda5       170233856   171257855      512000   83  Linux
/dev/sda6       516630528   956291071   219830272   83  Linux

ACTIVE            '/dev/vg_wdolkon/lv_root' [50,00 GiB] inherit
  ACTIVE            '/dev/vg_wdolkon/lv_home' [153,88 GiB] inherit
  ACTIVE            '/dev/vg_wdolkon/lv_swap' [5,75 GiB] inherit

[*** win ***][*** (/boot) ... prazdne misto ... (lvm{/root, /home/, swap}) ***]

jak bych nyni mohl jednoduse oddily roztahnout na volne misto? jak jsem pochopil, tak sifrovani je pouzite na logicky oddil, a az pote je LVM.

pomoci jakych nastroju, a jak, mohu samotny sifrovany oddil zvetsit? a jak pote zvetsit LVM, kdyz je na sifrovanem oddile?

vlastne me napada jeste moznost, udelat si obraz, linuxove oddily odebrat, vytvorit nove, a placnout tam obrazy. ale jak je to sifrovane, a jeste tu mam ext4 (s kterym jsem nedavno neudelal dobrou zkusenost pri vytvareni obrazu oddilu), tak si prilis nevim rady.

(a klidne bych to nabidl jako brigadu za nejaky rozumny zlatak :smiley: jen abych ten system nemusel instalovat komplet znovu a tweakovat nvidia ovladace, a vyrabet klice a … uff, uz si ani nepamatuju, co jsem vsecko kde nakonfil {coz by bylo samozrejme slozite provest, kdyz jde o sluzebni notebucek})

Tady je pomerne kompletni navod pro Ubuntu, ale pro Fedoru to bude podle me v podstate stejne:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=4530641

Zkracene:

Enlarge an encrypted partition

1. Boot the desktop, live CD. Use gparted (or any tool) to put unallocated space adjacent, and to the left of your Crypt partition.
  2. Enlarge the Partition storing the crypt with fdisk.
  3. Reboot ~ You should always reboot after changing your partition table with fdisk.
  4. Boot the desktop, live CD. Install & configure the tools (lvm2 and cryptsetup).
  5. Enlarge the Crypt with cryptsetup.
  6. Enlarge the (LVM) Physical Volume with pvresize.
  7. Enlarge the (root) (LVM) Logical Volume with lvresize.
  8. Enlarge the (root) file system with resize2fs.
  9. Reboot to your encrypted hard drive.

Ja vidim jen jeden problem - vim ze driv neslo posouvat zacatek extX oddilu, sel prodluzovat jen “dal” na disku. Jestli uz to dnes jde bohuzel nevim.

dostal sem takovy tip, vykaslat se na nejake zvetsovani oddilu… ale proste zazalohovat, zrusit oddily, znovy vyrobit oddily, naklast to tam zpatky :slight_smile:

tj… nejake live distro, “decryptovat” si LUKS, mountnout LVM oddily… tarnout si obsah disku na jiny disk; znovu na disk naplacat oddily …; vratit zpatky obsah disku ktery sem si nekam ulozil.

no, zni to jednoduse :smiley: ale jelikoz nejsem zadny guru, tuze se toho bojim :frowning: