zvetseni LVM oddilu

:slight_smile: pri instalaci fedory jsem si nevhodne rozdelil disk - mam dualboot, a misto, ktere sem si schoval na linux bylo malicke. pomoci Parted Magic jsem zmenil velikost NTFS oddilu i velikost Extended oddilu, v kterem je LVM. pamatuji si, jak se v instalatoru psalo, jak to vsecko pujde pekne prenastavit i po instalaci. me se to nedari. (mimochodem pokousel sem se vytvorit klasicke rozdeleni disku pri instalaci, ale instalator mi to z nejakeho duvodu porad menil, tak sem to nechal vytvorit defaultne).
jelikoz je lepsi neco 1x videt nez 10x popisovat, zde sem udelal screenshot GParted: http://storage.wdolweb.cz/dev-sda.png
velice rad bych rozsiril “sda5” (LVM) na celou kapacitu sda4…

LVM mam pojmenovane takto:
vol_group_01, ktera obsahuje vol_root a vol_swap. samozrejme mi jde o rozsireni pouze vol_root

jinak sem procital toto: http://www.abclinuxu.cz/clanky/system/lvm-2-pridat-odebrat-zvetsit-zmensit a samozrejme man stranky k lvextend.
maximalne sem se dostal k tomu, ze sem “zvetsil” oddil na puvodni velikost :slight_smile: coz mi zrovna moc nepomohlo.

predem diky za jakykoliv hint :slight_smile:

# lvscan 
  ACTIVE            '/dev/vol_group_01/vol_root' [17.78 GB] inherit
  ACTIVE            '/dev/vol_group_01/vol_swap' [2.00 GB] inherit

# lvdisplay 
  --- Logical volume ---
  LV Name                /dev/vol_group_01/vol_root
  VG Name                vol_group_01
  LV UUID                vtr8KY-t97x-6jqP-iPLQ-r057-yzOD-0W7F0D
  LV Write Access        read/write
  LV Status              available
  # open                 1
  LV Size                17.78 GB
  Current LE             569
  Segments               2
  Allocation             inherit
  Read ahead sectors     auto
  - currently set to     256
  Block device           253:0

--- Logical volume ---
  LV Name                /dev/vol_group_01/vol_swap
  VG Name                vol_group_01
  LV UUID                Ye9VmH-1SAM-iBW2-kA2i-AEF2-cN3J-TRkpFn
  LV Write Access        read/write
  LV Status              available
  # open                 1
  LV Size                2.00 GB
  Current LE             64
  Segments               1
  Allocation             inherit
  Read ahead sectors     auto
  - currently set to     256
  Block device           253:1

# lvextend -l +100%FREE /dev/vol_group_01/vol_root
  New size (569 extents) matches existing size (569 extents)
  Run `lvextend --help' for more information.

# lvextend -l +100%PVS /dev/vol_group_01/vol_root
Segmentation fault

# resize2fs /dev/sda5
resize2fs 1.41.4 (27-Jan-2009)
resize2fs: Device or resource busy while trying to open /dev/sda5
Couldn't find valid filesystem superblock.

# resize2fs /dev/vol_group_01/vol_root
resize2fs 1.41.4 (27-Jan-2009)
The filesystem is already 4661248 blocks long.  Nothing to do!

Zdravim…

obavam se, ze to zase az tak jednoduche nebude… nemam zkusenosti s LVM primo na RedHat/Fedora/CentOs, pouze na aixovych systemech, takze nemuzu jit do hloubky (nevim, jak moc se to lisi), muzu poradit pouze obecne…

lvextend ti nefunguje z jednoducheho duvodu, aby jsi mohl rozsirit logical volume, musis mit dostupne misto ve volume groupe, coz nemas… predpokladam, ze ve VG vol_group_01 mas pouze jeden PV (/dev/sda5) o velikosti ( ~19,78GB )…

# vgdisplay vol_group_01

z meho pohledu mas tri moznosti, z nichz ta prvni nevim jestli vubec jde bez impactu na data…

1.) pokusit se rozsirit /dev/sda5 primo v GParted (samozrejme z live CD, nebo winu – bohuzel nedokazu odhadnout, zda se povede a pokud ano, jaky to bude mit vliv na data uvnitr LVM) a pote rozsirit LV vol_root
- podle me to nepujde. resp. by me hodne prekvapilo kdyby to slo…

2.) vytvorit z nealokovaneho mista novy “physical volume” (disk), kterym extendnout VG vol_group_01, a pote nasledne rozsirit LV vol_root
- k tomu bych se asi uchylil…

3.) reinstall :slight_smile:

doufam, ze te to nakopne a prip. se tu najde nekdo, kdo tomu rozumi vic, a poradi lepe…

hodne stesti

diky za odpoved :slight_smile: tak to sem tedy necekal, ze to bude takove. ostatne bych uvital nejake snadne “predelani” na klasicke oddily - LVM nepotrebuji. k tomu sem se uchylil jen ze mi to installator vecpal, a manualni vytvoreni oddilu mi to porad menilo X-( (asi sem proste spatne klikal).

jinak…

1. to sem zkousel, ale GParted proste odmita cokoliv s oddilem udelat - proste je to LVM, neumi, nechce s tim nic mit :frowning:

2. to zni docela zajimave a v podstate by na to pasoval ten navod na abclinuxu - ale mel bych takovy divny pocit, ze :slight_smile: to cele po*

3. i s touto myslenkou sem si pohraval - ale v linuxu sem udelal par triku (a kamarad take) a sam nevim, co vse bych musel zazalohovat, a akorat bych z toho byl tuze nestastny…

takze to vyhrava bod 2 .) o weekendu si k tomu sednu. doufam, ze to neshodim. jinak nejaky zaruceny zpusob jak vyrobit zalohu je? (zas delat image disku se mi nechce — treba neco co by vyzobalo seznam instalovanych balicku a konfiguraky k nim + konfiguraky, ktere maji datum zmeny jine nez … :slight_smile: nejaky soubor, ktery je v systemu od instalace)

Nasel jsem jeste tento navod http://sujithemmanuel.blogspot.com/2007/04/how-to-add-disk-to-lvm.html.

Pokud jsem to pochopil pak nejdriv potrebujes pridat disk do skupiny a pak zvetsit velikost skupiny.

Jinak resil jsem podobny problem se spatne rozvrzenym mistem na disku a nakonec jsem presunul pouze adresar /usr na jiny disk (bohuzel nemam LVM :), docela by se mi tenkrat hodilo). Pokud by na to doslo mohu dat par rad neni to zas tak trivialni operace (linkovani na nej nefuguje).

Slune, nevim co myslis pod pojmem skupina…

Obecne, nejdriv musis pridat physical volume (disk, v tomto pripade vytvorit z nealokovaneho mista) do volume groupy (v tomto pripade: vol_group_01), tim ti vzniknou volne PEs (AIX: PPs), o ktere pak muzes rozsirit libovolny logical volume ve volume groupe (v tomto pripade: vol_root nebo vol_swap)…

Na CentOSu jsem LVM testoval pouze jednou ve virtualce, a rozsirovani VolumeGroup, LogicalVolume / FileSystemu nebyl problem… Nepodarilo se mi pouze “za behu” (bez umountu) zmensit velikosti LV/FS, a to nezavisle na typu FS, na netu se psalo jen, ze by to melo jit, ikdyz se to nedoporucuje, ale me to vzdy koncilo s chybovym RC, takze jsem se o to po par dnech prestal zajimat…

kuku, no ale stejne mi to neni jasne - … mam pridat novy LVM oddil? napriklad “vol_dummy” ? a pak o nej (nejakym kouzlem) rozzsirit “vol_root”? nebude to ale znamenat, ze tam budou fyzicky dva oddily? precejen o to uplne nestojim…

jeste je zde varianta s reinstallem - ale existuje nejake veleucinny backup?

LVM neni to same jako LV!!

LVM PV (physical volume) je v podstate disk (v tvem pripade je to treba zmineny /dev/sda5, musis z nealokovaneho mista vytvorit ‘druhy disk’), ten priradis do VG (volume groupy) a novym mistem rozsiris LV (logical volume)… je dobre si trochu nastudovat, jak je to usporadane… CentOS mel na to dobrou dokumentaci, nekde na jejich strankach…

Tohle jsem presne mel na mysli. Navod co jsem poslal ukazuje vsechny nutne kroky.
Ted jsem to vyzkousel ve virtualni masine a funguje to be problemu.

Takze postup by podle me mel byt.

1. fdiskem vytvorit oddil (pravdepodobne to bude sda6)
  2. Naformatovat nealokovane misto na ext3 neco jako mkfs.ext3 /dev/sda6
  3. pomoci pvcreate pripravit oddil pvcreate /dev/sda6
  4. vgextend vol_group_01 /dev/sda6

timhle by se ti melo rozsirit misto o ten disk.

omluva samozrejme to neni vsechno.

1. lvextend -l +100%PVS /dev/vol_group_01/vol_root /dev/sda6
  2. resize2fs /dev/vol_group_01/vol_root

Poznamka:
vyzkouseno funguje to. Jediny problem by mohl byt v te velikosti. Nemam s LVM moc zkusenosti takze nevim jak se to presne chova. Ja kdyz jsem to zkousel tak jsem pouzil pevnou velikost neco jako -L+4.2G.

Jinak jeste muzes zkusit yum install system-config-lvm.noarch . Melo by to nainstalovat graficky manager LVM. Opet nemam s nim zadnou praktickou zkusenost.

Upozorneni:
pokud to budes zkouset tak si urcite over vsechny parametry. Odhadl jsem je z informaci co jsi tu postnul.

slune, diky za radu :slight_smile: ja se ale nakonec rozhodl to uplne cele preinstalovat - a dat si tam “klasicke” oddily. LVM je pro pouziti na notebooku, kde nehrozi, abych pripojil nejaky dalsi disk, naprosta zbytecnost.
nasel sem navod na netu jak si vse zazalohovat (a vynechat ze zalohy /boot a /dev + par dalsich veci) a ze by to pak snad mohlo frcet jako doposud (zazalohuji, nainstaluji komplet novou fedoru, z live cd pak vymazu vse krome nezazalohovanych veci… a nahraju data ze zalohy; — windows by neco takoveho neprezily, linux to pry rozdycha :slight_smile: tak sem zvedavy)

Skoda. Byl by to urcite zajimavy experiment :). Uznavam, ze preinstalace je do budoucnosti rozhodne lepsi reseni, ale mensi sranda :))))).

Slune ma pravdu, je to skoda, mohl jsi to aspon zkusit… nic nez par minut / hodin by si neztratil… :wink:

:frowning: no zrovna ted nemam moc casu se s necim patlat :frowning:

uz sem si to preinstaloval, udelal obycejnou extended partition, v ktere sem vyrobil 2 oddily - pro root a swap :slight_smile: a vse bezi bajecne. vcetne mountovani NTFS oddilu (jiny thread)