zmena velikosti partition

pekny den
mam 30GB partition se systemem souboru ext3, na ni F8. Na disku mam dalsich cca 30GB nealokovanych. Rad bych toto misto pridal k te partition na ktere mam system, jenze nevim jak (: prez GParted se mi podarilo posunout swap abych mel volne misto hned vedle te partition, kterou chci zvetsit, ale samotne zvetseni partition nastron neumoznuje (nejspis proto, ze chci zvetsit oddil na kterem je bezici system)
Muzete mi pls poradit, jak toho dosahnu?

Problem bude asi jen v tom ze menite velikost oddilu s bezicim systemem. Obejit to muzete bud pomoci LiveCD nebo pomoci zachranneho modu. Pokud vyuzivate LVM mohl byste to jednoduzse udelat pres system-config-lvm.

lvm nepouzivam |:
mohl by jste mi jeste poradit jakym zpusobem zmenit velikost oddilu pomoci zachraneho modu ?

Staci nastartovat, nenechat detekovat existujici system a pustit “parted”. Textove rozhranni sice neni tak prehledne jako gui ale taktez fukcni (kazdopadne zalohovat!) Mimochodem, je skutecne nutne tento oddil rozsirovat? Nestaci ten prazdny naformatovat na ext3 a nakopirovat na nej rekneme /home a pak pridat do fstab jeho pripojovani jako /home? Mit oddeleny home na jinem oddile je v celku prakticka vec.

pokud jen prekopiruji cely Home a prepisu fstab, budou fungovat vsechny programy s nastavenim ktere je v home ulozeno ?

Ano… v Linuxu se vsechny oddily pripojuji do hlavniho stromu a takoveto rozsireni souboroveho systemu je zcela transparentni.

Ve zkratce:
V gparted naformatujte volny oddil na ext3, pripojte ho napr. do /mnt/home


e2label /dev/sdaX /home # sdaX nahradte oznacenim daneho oddilu "/home" je stitek oddilu
mkdir /mnt/home
mount /dev/sdaX /mnt/home
cp -a /home /mnt/home
umount /mnt/home

Odhlaste se z grafickeho rozhranni a prihlaste se na konzoli (Alt+F1) jako root a pokracujte


mv /home /home.old
mount /dev/sdaX /home

do fstab pridejte


LABEL=/home             /home                   ext3    defaults        1 2

Prepnete se na alt+F7 a prihlaste se.

po zadani: mount /dev/sdaX /home
mi to vypise:
mount: pripojny bod /home neexistuje

v mem pripade /dev/sda3 … X jsem tam nedal ((:

bylo to tim prejmenovanim (: takze mkdir /home to vyresilo …
dalsi problem byl, ze po primountovani /dev/sda3 do /home byla struktura:
/home/home/Kazan/…
takze bylo treba mv /home/home/Kazan /home

jinak ted vse funguje jak ma. Diky moc za radu, je to opravdu lepsi, nez zvetsovat partition (;

btw: home.old muzu smazat, nepletu-li se … ?

Muzete si ho zatim ponechat jako zalohu, jinak mozno samozrejme smazat.

Všetko sa dá super urobiť v 16bit programoch typu partition magic,acronis partition či ranish,možeš deliť disky,pridávať,odoberať,formátovať,určovať active oblasti či nastavovať názvy diskov…vela zdaru