zasekávání zvuku

Ahoj všem,
potřeboval bych poradit a případně postrčit správným směrem s jedním problémem. V poslední době, když si přehrávám mp3, tak dochází v určitých časových intervalech ke kratinkému zaseknutí zvuku. Interval se liší program od programu - v Amaroku je 7s, v Totemu 12s, v Mplayeru nic a stejně tak, když si pustím zvukový “náhled” jen ze složky v gnome. Zkoušel jsem změnit zvukový systém, jak Pulseaudio tak alsu, zkoušel jsem vypínat, restartovat služby i pc - zasekává to pořád. Mám podezření, že to je po aktualizaci - před pár dny jsem dělal jednu velkou komplexní, bohužel nevím, co všechno se aktualizovalo ohledně zvuku - aktualizaci jsem nesledoval a pak jsem až do dneška v podstatě u pc nebyl.
Poradil by mi prosím někdo, jak zjistit, které balíky se aktualizovaly? Případně odkud z logů vytáhnout, pokud to tam bude, z jaké příčiny se zvuk seká? Anebo pokud někdo zná řešení rovnou, poděli se? :slight_smile:

Jo, málem bych zapomněl - jedu na FC8, gnome; pokud je potřeba víc info, stačí říct.

Díky za každý hint.

Edit: Teď jsem zjistil, že se kouše i zvuk ve videu - v Totemu po 7s, v Mplayeru opět sekání žádné. Je možné, že je chyba někde v kodecích nebo spíš ve zvukovém systému?

Vypis nainstalovanych baliku je treba takto:

rpm -qa --last|less

Nemusi to ale delat jen “zvukovy” balik - klidne i novy kernel.
Jaky zvukovy vystup pouzivas v mplayeru?
Muzes zkusit vyradit pulseaudio uplne - odinstalovanim baliku “alsa-plugins-pulseaudio”

Mam take FC8 a problem s totemem nemam.

Alternativne lze instalovane baliky zjistit v /var/log/yum.log
Jak pise Kalidah - odstran uplne pulseaudio - ja to vidim tak na 80% ze je to tim. mplayer totiz treba pulseaudio nepouziva, zatimto totem pouziva gstreamer a ten jede pres pulseaudio. Pokud to skutecne bude tim, nahlas bug (s infem o zvukove karte).

Mno, tak teď po odinstalování pluginu poslouchám Floydy a zatím žádný zaškobrtnutí. Dík moc, tomuhle to pomohlo. Bug klidně nahlásím, když mi někdo řekne kam - ještě jsem nikam nic nehlásil :slight_smile:

Co mi není moc jasný - když jsem zkusil odinstalovat vše, co se týká pulseaudio (yum remove pulse), tak mi to do balíčků odstraňovaných kvůli závislostem přidalo i komplet mplayer, kino, libflashsupport a další balíčky… Zrovna mplayer mě zarazil, když by neměl být závislý na pulseaudio… Moc tedy nechápu, co jsem odinstaloval, když mi ještě dalších deset balíčků obsahujících výraz “pulseaudio” v počítači zůstalo?

Předpokládám, že už se tady otázka zvukových systémů řešila hodněkrát, ale když už jsem to načal - obejdu se bez pulseaudio? Tak nějak předpokládám, že to je jakási vrchní vrstva, která zajišťuje rozdělování zvukového systému aplikacím, tudíž zajišťuje full duplex atd., je to tak? Když jej tedy kompletně odstraním, připravím se o běžné featury typu používání více zvukových programů najednou?

V podstate mas pravdu - o pulseaudiu se rika ze by to melo byt neco jako compiz ale pro zvuk. Tedy melo by umoznovat “kouzla” se zvukem. Bohuzel obcas nekde dela neplechu a ano, je mozne ze ted ti nepujde simultane vicero zvuku.

Chyby se hlasi do https://bugzilla.redhat.com/. Koukal jsem a chyba na toto tema je tam celkem dost:
https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=447594
https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=446192