Zamrzávající GUI

Zdravím,

narazil jsem na nepříjemný problém. Pravidelně při pokusu o otevření většiny modálních dialogů (spolehlivě např. u GIMPu a open/save dialogu) u mě dojde k zatuhnutí GUI. Kurzor myši se změní na “cross” a systém je zatuhlý do dalšího kliknutí myši. Po kliknutí je vše opět OK, nicméně je to nepříjemné.

(Problém se nepravidelně projevuje i při přetahování oken během drag & drop. Kliknutí vždy vše vyřeší, nicméně mám dojem, že situace se opakuje čím dál častěji.) Používám Fedoru 21 Workstation, problém se projevuje i se zakázanými rozšířeními Gnome Shellu. Pokud zkusím session Gnome pod Waylandem, pak typicky systém ve stejné situaci zatuhne zcela.

Netušíte, prosím, kde by mohl být problém? Tuším problém v X Serveru, ale zatím jsem nebyl schopen vygooglit nic moc konkrétního. Používám ThinkPad T410 s Intel VGA (HD graphics), viz lspci: 00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 02), kde bych běžně nečekal problém.

EDIT: Ještě doplním podstatnou informaci, že např. pod Openboxem, který jsem zkusmo nainstaloval, se problém neprojevuje.

Díky za reakce.
Lukáš

Hmm… zvláštní, toto se mi nikdy nestalo. V lozích nic není?

Netuším čím to je, ale možná by pomohlo Intel Graphics Stack https://01.org/linuxgraphics/
Sesyncují se balíčky, na doporučenou kombinaci.

Děkuji za ochotu a za tipy k řešení. V lozích jsem už předtím bohužel nedohledal nic zvlášť relevantního (plus ještě jsem pro jistotu zkoukl výpis ‘lg’). Intel Graphics Stack se také neprojevil (ale je dobré ho znát, díky).

Nakonec jsem zkusil ještě jednou postupně povypínat všechna rozšíření, jestli jsem něco nepřehlédl… A přehlédl, jouda :frowning: Popsaný problém je dokonale reprodukovatelný s rozšířením Maximus 2 a naopak se vůbec nevyskytuje, je-li odinstalované. Prve jsem to nevím, minul (?), omlouvám se za nepřesnost.

Jinak škoda, Maximus 2 byl velmi užitečná záležitost :frowning: Pro Firefox, kde je to asi nejcitlivější, naštěstí existuje HTitle, ale na Maximus se zvykalo velmi rychle i jinde :slight_smile:

Lukáš

Starší maximus jsem používal než se objevil návodek jak si upravit tématko. Zdroj si už nepamatuju, ale měl by být někde na fóru.

To remove maximized windows titlebar in GNOME Shell, open “’’/usr/share/themes/Adwaita/metacity-1/metacity-theme-3.xml’’” (firstly make a backup of this file!) as root and search for frame_geometry name=“max” and edit it so that it looks like this:

<frame_geometry name="max" has_title="false" title_scale="medium" parent="normal" rounded_top_left="false" rounded_top_right="false">
         <distance name="left_width" value="0" />
         <distance name="right_width" value="0" />
         <distance name="left_titlebar_edge" value="0"/>
         <distance name="right_titlebar_edge" value="0"/>
         <distance name="title_vertical_pad" value="0"/>
         <border name="title_border" left="0" right="0" top="0" bottom="0"/>
         <border name="button_border" left="0" right="0" top="0" bottom="0"/>
         <distance name="bottom_height" value="0" />
</frame_geometry>''

Basically you need to change all the “distance” and “border” values for frame_geometry name=“max” to 0 and append has_title=“false” to the frame_geometry name=“max” line.

Then press ALT + F2 to reload GNOME Shell and you’re done.

To nevypadá špatně, s tímhle tipem to nakonec do úpěšné podoby asi doženu :smiley:

Jinak ještě jsem narazil na jedno nepředvídané chování u Intel Graphics Stack. Po jeho instalaci přestala korektně fungovat HTML5 videa (resp. pouze zvuk se zelenou obrazovkou), odinstalace a návrat k distribuční verzi to řeší.

Lukáš

Ve F22, Gnome Shell 3.16 už to nebude fungovat. Změnili mechanismus thematkování takže jsem zatím na Maximus II z http://sourceforge.net/projects/mt-miscellaneous/files/gnome-extensions/3.16/maximus-two%40wilfinitlike.gmail.com.v2.shell-extension.zip/download

Tak Maximus 2 už není potřeba ani v 3.16.