Zamrzání Fedora LXDE x86_64-20

Ahoj, na distribuci Fedora LXDE x86_64-20 jsem jen pár dní a tak nemám skoro žádné zkušenosti s ovládáním systému navíc je tohle moje první linuxová distribuce… Obracím se na vás proto s dotazem a problémem, který mám asi od druhého dne používání.
Problém je takovýto:
Pracuji normálně s prohlížečem nebo s čímkoliv jiným i mimo internet a z ničeho nic mi zamrzne systém tak, že přestane pracovat, nereaguje na klávesnici ani na myš. Problém vyřeší, až tvrdý restart systému. Tato chyba cca po hodině, ale někdy i hned po restartu z předešlé chyby třeba hned po minutě. Na internetu jsem hledal jestli někdo neměl stejný problém, ale nic jsem nenašel.
Také mám problém se zobrazením “ikon” v programu gnome-software místo ikonek tam jsou tři tečky a to u všech oddílů v seznamu(grafika, zvuk atd…)
Sestava Pc je z procesoru AMD Athlon™ 64 3000+ grafiky NVIDIA® GeForce™ 6200 RAM 1,5GB disk cca 120 GB

Předem díky za rady

Ondra

PS: Omlouvám se pokud je příspěvek ve špatném oddělení, ale nevěděl jsem kam ho napsat tak jsem ho dal sem…

Zkus otestovat RAM.
V příkazové řádce zadej:
sudo yum install memtest86+
Potom:
sudo memtest-setup
sudo grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg

Po restartu vybereš v GRUBu možnost Memtest
Necháš ho dokončit a uvidí se.
Nevím jestli je to vadnou RAMkou, ale za test nic nedáš.
Potom můžeš zkontrolovat disk aplikací Disky (balíček gnome-disk-utility) nebo smartctl (terminál).

Pokud mas moznost, zkus se k PC pripojit pres SSH vzdalene, pokud to pujde, je na 90% problem s ovladacem grafiky, pokud ne, muze to byt cokoli, ale HW chyba je nejpravdepodobnejsi. Protozoval si na tom pocitaci neco predtim?

Dobre zkusím kontrolu RAM a disku. To s tim ssh taky zkusim, ale je pravda ze mam trochu potize s ovladacem gradiky, protoze se mi nedari ho nainstalovat. Pokyd muzete tak mi poraďte jak ho nainstalovat, predem diky :-). Drive jsem mel na PC win XP.

Takže jsem vyzkoušel test RAM a vyšlo mi tohle:
[root@localhost uživatel]# sudo grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg
Generating grub.cfg …
Found linux image: /boot/vmlinuz-3.14.4-200.fc20.x86_64
Found initrd image: /boot/initramfs-3.14.4-200.fc20.x86_64.img
Found linux image: /boot/vmlinuz-3.11.10-301.fc20.x86_64
Found initrd image: /boot/initramfs-3.11.10-301.fc20.x86_64.img
Found linux image: /boot/vmlinuz-0-rescue-5e7289510653479680b72851e0c3c0e7
Found initrd image: /boot/initramfs-0-rescue-5e7289510653479680b72851e0c3c0e7.img
Found memtest image: /boot/elf-memtest86±5.01
done

Když chci dát grub tak mi to napíše
[root@localhost uživatel]# sudo grub
sudo: grub: command not found

grafiku jsem zkoušel instalovat takhle, ale nic…

[root@localhost uživatel]# yum install kmod-nvidia-304xx
Zavedené moduly: langpacks
Balíček kmod-nvidia-304xx není dostupný.
Chyba: Není co dělat

K instalaci binárních ovladačů k nVidii potřebuješ přidat repositář RPMFusion, ostatně podrobný návod je v příručce http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:prirucka:hardware#instalace_ovladacu_pro_graficke_karty_nvidia_a_ati

Tak sem naintaloval tyto balíčky:
yum -y install kmod-nvidia xorg-x11-drv-nvidia-libs
yum -y install kmod-nvidia-PAE xorg-x11-drv-nvidia-libs.i686
a zapl toto
setsebool -P allow_execstack on

při tomto
glxinfo | grep -i render
se mi ukázalo toto (není to doslova přesné…)
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: GeForce 6150SE nForce 430/PCI/SSE2
GL_NVX_conditional_render, GL_SGIS_generate_mipmap, GL_SGIS_texture_lod,

po rebootu se mi stalo tohle https://www.youtube.com/watch?v=4NN8TYaaFGw&feature=youtu.be

co jsem udělal špatně?

jinak tady jsem provedl teda test RAM a dopadl bez chyby
http://www.imghosting.cz/view-44DSC_0496_1_.jpg

tady tohle se mi ukázalo asi po patnácti minutách co mi blikal kurzor na monitoru jak končí video
http://www.imghosting.cz/view-68DSC_0497_1_.jpg
http://www.imghosting.cz/view-87DSC_0498_1_.jpg
píše to něco o nějakých pěti chybách, ale vůbec nevím jak je opravit, protože když zapnu tady v nabídce, ještě mi tam přibyla položka s tím testem pamětí…
http://www.imghosting.cz/view-29DSC_0493_1_.jpg
cokoliv co tu je tak to skončí blikáním kurzoru nebo černou obrazovkou

moc prosím o pomoc…

Zkusil bych Live CD a testnout disk. Z těch chyb to vypadá na disk či HW chybu.

Ty chyby ukazují na špatný disk.

První a nejjednodušší řešení (které ale pomůže tam v jednotkách procent případů) je zkusit vyměnit SATA kabel, případně port na základní desce, do kterého je zavedený.

Jinak dobrá cesta, je jak píše Dandim výše, použít Live CD a zkusit disk(y) otestovat na chyby. Zkus sem poslat (nebo lépe na pastebin a sem nasdílet) výpis z: smartctl -d ata -a /dev/sda (pouštět jako root. Pokud je v PC disků více, tak vyměnit sda za sdb, sdc, apod).

Už mám to Livecd zavedené, ale ve správci souborů mi to neukáže ani jeden disk(mám dva) a když dám smartctl -d ata -a /dev/sda nebo co mi poradil kámoš ls -l /dev/hd* a ls -l /dev/sd* napíše to u každého not found, z toho soudím, že oba disky přestali fungovat a budu muset koupit novej. Nebo je ještě něco co by pomohlo?

To je nejaky divoky… ze by odesli dva disky najednou. To mi spis prijde jako bude nejaka nekompatiblita, spatne nastaveni HW, nebo ze by odesel radic?!

Taky se mi moc nezdá, že by odešli dva disky najednou. Při načítání Biosu se normálně přihlásí.

mám ten disk koupit novej?

zajímavé, teď jsem znovu spustil livecd a ve správci souborů mi to ty disky našlo a když jsem je otevřel tak tam data jsou a jdou číst uplně normálně, jen sem v bedně pohýbal s konektory, možná to tomu nějak pomohlo či co,ale když napíšu jako su smartctl -d ata -a /dev/sda nebo ls -l /dev/hd* a ls -l /dev/sd* tak to pořád píše command not found

chtěl jsem to znovu přeinstalovat na ten disk (uživatelská data jsem si zálohoval na flash disk…) a na 90% se to seklo a zase to zamrzlo CDčko na kterém je to livecd by mělo být v pořádku a je jiné než předtím když jsem to instaloval poprvé, tak to taky zamrzlo minimálně 3x ale vždy na jiných procentech. Vůbec netuším proč to tak zamrzá.

ach jo, už z toho rostu, po tom jak to zamrzlo tak jsem to natvrdo restartoval a po znovu načtení livecd jsem otevřel správce souborů a ty disky tam nejsou!! ani flashka prostě nic, nechápu to

tak jsem odpojil ten nový disk a nainstaloval jsem systém na starý disk, nainstalovalo se to úspěšně, teď jsem dal yum update pro aktualizaci, pak zkusím nainstalovat tu grafiku

takže se to zase seklo při aktualizování

po restartu jsem nainstaloval prohlížeč a zase se to seklo, asi to bude nějaký problém se základní deskou

toš jsem po posledním zamrznutí zatím žádné zamrznutí nepostřehl, nainstaloval jsem potřebné aktualizace, dokonce v gnome-software se zobrazují už normální ikonky a funguje tak jak má. Možná tomu omezení zamrzání pomohlo, že jsem odpojil ten nově dodaný disk od sběrnice a napájení a nechal jen ten starý, je možné že je ten novej nějak pokaženej a když to bootovalo z něj tak tam byla nějaká chyba, ale nevím teda proč se to dvakrát seklo na začátku jen s tím starým
Snad to už poběží do budoucna tak jak má :slight_smile:

Tak je to pořád špatné, zamrzá to stále a i když jsem zkusil odpojit s tím nově přidaným diskem i tu novou RAMku tak se to stále chová stejně, nahodile to zamrzne a nedá se s tím nic dělat.

Jestli muzes, zkus vymenit jeste grafiku, ale jinak to vypada skutecne spis na nejaky problem s radicem disku a ten je predpokladam na zakladni desce.

Zajímavý, když jsem tam dal Xpčka tak to jede a vůbec to nezamrzá ani při instalaci se to nezamrzlo…

XPčka jsou 13 let starý systém, takže se může stát, že běží tam, kde nic jiného ne. To ale neznamená, že něco není špatně.

Já si stejně myslím, že jsou ty disky nebo káblíky k ním nějaký špatný - pro smartcl příkaz je potřeba nainstalovat balíček smartmontools.

Co se stavalo s Windows vs. Linux byly vadne pameti - windows i linux pouzivaji pamet dost odlisne, a tak se stavalo, ze windows na stejnem PC sice sly, ale Linux ne a padal na ruzne zahadne chyby. Pak jeste existoval jeden oblibeny problem a to byla nekompatiblita ruznych disku od ruznych vyrobcu…

No teď mám vlastně celou dobu odpojenej ten novej disk ale RAMku jsem tam nechal, jak bude příležitost zkusím tam hodit jinou distribuci a uvidíme.