Začínám s Linuxem

Ano přesně tak dneska jsem ho nainstaloval ,widle jsem zapích do hnoja a tam dlouho zůstanou, ale jsem absolutní noob co se Linuxu týče. Tak se potrebuju zeptat kam co mám nainstalovat nebo spíš rozbalit a kde je a jak se jmenuje obdoba windowsových program files!!! Mohli by jste mě nasměrovat na nejakej web nebo přímo poradit? Teď se zrovna pokouším nejak umístit Mplayer :slight_smile: a jakože jak dobře zvládam win tak tady je to přesně obráceně.

Většina aplikací při instalaci pomocí programu yum, popřípadě “ručně” z rpm balíčku instaluje spouštěcí skripty do adresáře /usr/bin. Při instalaci balíčku “ručně” příkazem rpm -Uvh by mělo jít nastavit místo instalace udáním parametru --prefix=/někam/jinam, nebo tak nějak. Ve Fedoře jsem to ale ještě nezkoušel, takže mě kdyžtak opravte.

Pokud jste zacatecnik, zasadne instalujte programy jen pomoci yum nebo grafickych nastroju v distribuci (system-config-packages. Nestahujte zadny software rucne, s nejvetsi pravdepodobnosti jej nenainstalujete spravne. Je to podobne jako ve windows - kazdy program ma instalator a ten kdyz pustite rozhazi se soubory programu ruzne po disku. U Linuxu je to podobne, jen kazdy program nema instalator ale pouze obsahuje informace pro instalator kam se maji soubory rozhazet. Pokud nevite kam se ktere casti nainstalovali pouzijte prikaz “rpm -ql jmeno_balicku”, zpravidla to ale neni potreba protoze bud je program v menu nebo je spustitelny pouze napsanim jmena do terminalu, nebo kliknutim na jmeno v adresari /usr/bin apod. Struktura systemu souboru je posana v clanku http://bbs.cvut.cz/~covex/linux/kouzlo_cmdline.html.