wifi x eth0

Dobrý večer!
Mám problém s Fedorou 10 na ntb Asus X 51 L. Nejde o to, že by mi vadilo, že se to připojuje samo načerno k cizí wifi síti i když jsem doma, ale jde mi o to, že i když tam zastrčím kábel od normální (rychlé) UPC linky ono to stejně preferuje tu wifi (nevím, čí je, ale je pomalá) a když to ručně vrátím na eth0 tak za pár minut se to zase samo přepne ne tu wifi. Dotaz je jednoduchý: Jak mám udělat, aby, když to má drát to preferovalo drát a kašlalo na veškeré možné wifi, ale když to drát nemá aby to hledalo jakoukoli přístupnou wifi (v kavárně, doma, kdekoli…)?
Děkuji

NM nepouzivam, ale zkus si pustit nm-connection-editor, treba tam pujde neco nastavit.

Spustila jsem to nm-connection-editor, u té wifi bylo zatržené “Spustit automaticky” tak jsem to zatržítko zrušila, zatrhnout to samé pro drátové připojení nešlo, a na nic víc jsem tam nepřišla. Jestli to (ne)pomohlo napíšu podle toho co to udělá…

Tak asi to bylo částečně tím, ale ne úplně. Sice to pořád po zapnutí primárně připojí tu cizí wifi síť i když to má zapojený kabel do eth0, ale když to ručně přepnu na eth0 tak už to drží a nevrací to samo na tu wifi.
Mimochodem: Proč musí být vždycky buď jedno nebo druhé? Nejde nastavit aby běžela obě připojení zaráz a vybrat která aplikace bude používat to a která ono?

To co chces teoreticky jde, ale kdyby melo jit vsechno naklikat, tak z toho klikaciho prostredi bude takova obluda, ze by se uzivatele stejne porad ptali dokola na to, kde se to zapina. Kazdy by totiz rad neco jineho a vsem se vyhovet neda.