wifi F8

Asi to bude blbý dotaz, ale nějak si nevím rady a wifi se v linuxu snazim rozjet poprve.
Mam notebook dell vostro 1500, po formatu disku nainstalovanou Fedoru 8, a podle návodu http://forum.fedora.cz/read.php?2,10105 jsem “sprovoznil” wifi … tedy ted uz system kartu najde.
V system-config-network jsem dal vytvorit nove zarizeni, vybral jsem bezdratove pripojeni a potom jako kartu b43 (wlan0) V dalsim kroku, tedy nastaveni bezdratoveho pripojeni jsem nechal vse tak jak bylo nastavene defaultne. Zarizeni se vytvorilo, ale pokus o aktivaci konci chybou “Zjišťuji IP informace pro wlan0… selhalo.”
wifi lze tedy aktivovat jen tehdy, kdyz nastavím konkretni udaje pro danou sit??

zkousel jsem zadat prikaz iwlist scan s vysledkem:
lo Interface doesn’t support scanning.
wmaster0 Interface doesn’t support scanning.
wlan0 No scan results
eth0 Interface doesn’t support scanning.
virbr0 Interface doesn’t support scanning.

pritom sem si jist, ze zde wifi site jsou (videl jsem se pred instalaci fedory ve win)
Muze mi pls nekdo poradit, kde delam chybu? :frowning:

Taky by me zajimalo, zda existuje nejaky graficky nastroj na vyhledavani wifi siti (zobrazovani sily signalu, atp)
Predem diky za pomoc

Karta se mi zda nastavena spravne. Spatne muze byt to, ze jste nakonfiguroval nejake essid ke kteremu se chcete pripojit, popr. je potreba vasi karte nastavit vystupni vykon (to by ale nemel byt pripad bcm43). Takze

iwconfig wlan0 mode managed
iwconfig wlan0 essid ANY
iwconfig wlan0 txpower 10
iwlist wlan0 scan

Na vyhledavani a monitorovani bezdratoveho sitoveho provozu muzete pouzit kismet, nevim ovsem jestli funguje s bcm43, jinak muzete zkusit wlassistant nebo wifi-radar. Dostupne site by mel byt schopen zobrazit i networkmanager.

po zadani prikazu je vysledek iwlist stejny:
wlan0 No scan results

musi byt pro scanovani siti wifi zarizeni aktivni?? Jelikoz ani ted se mi nepodarilo aktivovat (stejna chyba)
Ani kontrolka wifi na notebooku nesviti

Nektera wifi zarizeni ano - staci ovsem pouzit
ifconfig wlan0 up
aktivace pres systemove nastroje s povolenym DHCP samozrejme selze - protoze nenajde pripojny bod a pokud ano tak od nej nedostane IP adresu - zrejme se nejedna o bod ktery takove pripojeni umoznuje.

aktivace pomoci ifconfig wlan0 up nejspis funguje, alespon podle ifconfig wlan0:
wlan0 Link encap:Ethernet HWadr 00:1E:4C:14:65:DE
AKTIVOVÁNO VŠESMĚROVÉ_VYSÍLÁNÍ MULTICAST MTU:1500 Metrika:1
RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
kolizí:0 délka odchozí fronty:1000
RX bytes:0 (0.0 b) TX bytes:0 (0.0 b)

avsak scan stale nic … kontrolka na notebooku nic :frowning:

nejspis zitra zajdu za kamaradem a zkusim se pripojit primo k nemu na wifi router abych alespon vyzkousel, zda to funguje

tak ja uz nevim … u kamarada jsem sedel vedle routeru a sit jsem videl jen obcas … a kdyz uz jsem se chtel pripojit (v nouzi uz i do nezabespecene site), tak to proste neslo … videl jsem v networkmanageru sit, videl jsem silu signalu, ale nepripojil se
Ted doma tu vidim nekolik siti, k jedne od 802 se i pripojim, ale kontrolka na notebooku se nerozne ani za nic …

A je tenhle firmware skutecne pro vasi kartu? Nebylo by lepsi zkusit ho vyextrahovat primo z ovladacu ktere jste ke karte dostal?

no, puvodne jsem hledal na CD s ovladaci soubor bcmwl5.sys, ale nenasel jsem ho, tak jsem pouzil soubor ktery byl uveden v navodu

A ani nic podobnebo na tom CD neni - zadny jiny .sys? Neni to jen nejak zabalene v exe? Behem instalace ve windows by se to mohlo nekam rozbalit - mozno zkusit jen ve wine.

FirmWare ,ktery je v navodu je verze 4 tedy nejnovejsi ,ktery na linuxu funguje bez problemu. Potom se taky používa pro ,některé karty firmware s očíslováním verze 3.x.x . Můžete skusit ten. Stahnete ho zde

http://downloads.openwrt.org/sources/wl_apsta-3.130.20.0.o

Pro nahrání nového fw, stačí ,když ze složky /lib/firmware/ smažete všechny soubory ,které začínaji na bcm43xx_…
Pak ,už jen podle návodu stačí náhrat tenhle FW…

súhlasím s covexom… :slight_smile: musí ísť aj keby nechcelo…

nakonec jsem fw nasel po instalaci windows ve virtualnim stroji. Zda se, ze wifi funguje lepe, problem s nalezenim siti neni tak casty (ale i tak obcas sit nevidim) jenze pokud je sit uzamcena, tak se do ni nedostanu ani pokud zadam spravny klic |:

Tak jsem zjistil, kde vznika problem s nemoznosti prihlasit se do site. V system-config-network jsem mel pro wifi nastavenou prenosovou rychlost na “Auto”. Site jsem videl a pokud jsem mel signal kolem 80% tak jsem se i pripojil. Pokud vsak byl signal zhruba pod 70% tak jsem spojeni se siti ztratil, pripadne se do ni vubec nepripojil.
Kdyz jsem prenosovou rychlost nastavil na “5.5M” tak neni problem se pripojit i do site se silou signalu nejakych 60% a min.
Nejspis tedy automaticke nastaveni rychlosti nefunguje nejlip