Vzdaleny upgrade FC4 --> FC6

Zdravim,

chystam se provest vzdaleny upgrade FC4 na FC6. Budto spatne hledam, nebo je dostupnych informaci ohledne tohoto velmi pomalu. V systemu je temer vsechen software instalovan z rpm.

Zajimalo by me:

• jak takovy upgrade bezpecne provest (postup, mozna rizika),
  • zda je lepsi upgrade rozdelit do dvou etap - FC4 --> FC5 & FC5 --> FC6, nebo rovnou FC4 --> FC6.

Tematu se venuje http://fedoraproject.org/wiki/YumUpgradeFaq, avsak pouze velmi strucne.

Prosim o jakekoliv info, ci odkaz kde nacerpat info.

Dekuji,
–kb

mno zdravim, ja osobne bych to takle ubec nedelal bo se ti muze stat, ze se ten update kousne, nehlede na to, ze to trva vetsinou nehorazne dlouho …, ja osobne doporucuju cerstou instalaci /predpokladam, ze mas data na samostatny partition/ z placky bo stahnout enem “boot” a sitovou instalaci zkusit, taky celkem zajimava moznost mysim …, ale je to jen muj nazor, treba tu este nekdo pripise neco rozumnejsiho :slight_smile:

kuda napsal(a):

mno zdravim, ja osobne bych to takle ubec nedelal

Jasne, take bych to tak nedelal, kdyby byla jina moznost. :slight_smile: Bohuzel neni. Mohl jsem to napsat do puvodniho prispevku, omlouvam se.

Vim, ze preferovana metoda je “upgrade z placky”, ale v tomto pripade toto nelze.

Provadel jsem jiz vzdaleny upgrade FC3 → FC4 a tam probehlo vse naprosto v poradku.

–kb

celkom by ma potom zaujimal vysledok a postup …

Lokalni upgrade je tomu pres yum dost podobny. Osobne jsem upgrade FC4-FC6 delal nekolikrat a zadny zasadni problem s tim nebyl, akorat jsem to delal z DVD, nikoli vzdalene.

Pokud bych mel na vzdalenem stroji dost mista mozna bych se uchylil z duvodu bezpecnosti k tomu udelat copii stavajici systemove partition do souboru, pak pouzil qemu a DVD image, pokud byste systemovy image pretahl pres sit, muzete nakonec upgrade udela i na lokalnim disku a image stejnym zpusobem prenest zpatky. Docela silene ale mozne.

Tak jsem se castecne provedl tento upgrade. Rozhodl jsem se nejprve udelat FC4 --> FC5 a az potom FC5 --> FC6.

Muj postup:

Zatim se zda, ze vse bezi. Pokud to nekoho zajima, tak sem casem jeste muzu poslat, jak dopadl upgrade FC5 --> FC6.

Proc se toho vlastne vsichni tolik boji (proc je to nedoporucovany zpuso upgradu)? Me to takto prijde celkem prirozene…

–kb

Vysledek bude urcite ne jen me zajimat.

Boji se toho z nekolika duvodu:

1. nektere baliky ze stare distribuce nemaji ekvivalenty v nove a na disku vam zustanou jako mrtvoly
  2. jak se aktualizuji programy meni se konfiguracni software a tudiz vase stara nastaveni nemusi s novym fungovat
  3. meni se zakladni stavebni knihovny systemu a pokud jste mel nejaky vlastni kompilovany software nemusi fungovat
  4. update pres yum zpravidla trava velice dlouho a pokud ho delate vzdalene a neco se u toho pos… tak uz mate prochazku jasnou.

Distribuce se nevydava cela znova jen aby tam byl novejsi soft, ale treba prave proto, ze se meni zakladni stavebni prvky (glibc), komunikacni protokoly (udev, hal, dbus) atd.

PS: Doporucil bych mozna pouzivat yum upgrade.

Dekuji za informace.

covex napsal(a):

Vysledek bude urcite ne jen me zajimat.

Dobra, potom to sem doplnim, ale asi to bude nejaky cas trvat…

Boji se toho z nekolika duvodu:

1. nektere baliky ze stare distribuce nemaji
    ekvivalenty v nove a na disku vam zustanou jako
    mrtvoly

Alespon castecnym resenim by IMHO melo byt neco ala “rpm -qa|grep -i fc4”. Uplne idealni je samozrejme vedet proc mam ten ktery balicek v systemu nainstalovan…

1. jak se aktualizuji programy meni se
    konfiguracni software a tudiz vase stara nastaveni
    nemusi s novym fungovat

Jasne, ale toto mi upgrade “z placky” stejne nevyresi, ne?

1. meni se zakladni stavebni knihovny systemu a
    pokud jste mel nejaky vlastni kompilovany software
    nemusi fungovat

Souhlasim a je to duvod, proc se softwaru mimo distribuci branim, jak jen to jde. Uznavam, ze v nekterych pripadech proste jine reseni neexistuje.

1. update pres yum zpravidla trava velice dlouho a
    pokud ho delate vzdalene a neco se u toho pos…
    tak uz mate prochazku jasnou.

Take souhlasim. Nevim, zda prave proto je doporuceny prepinac -y (aby yum dobehl i v pripade rozpadnute session). Mozna je to blbost.

Distribuce se nevydava cela znova jen aby tam byl
novejsi soft, ale treba prave proto, ze se meni
zakladni stavebni prvky (glibc), komunikacni
protokoly (udev, hal, dbus) atd.

OK.

PS: Doporucil bych mozna pouzivat yum upgrade.

Jejda, jasne. :slight_smile: Pouze a jenom yum -y upgrade. :slight_smile:

Mozna jsem se mel zeptat naopak - jak probiha upgrade distribude, pokud je provedeny doporucenym zpusobem? Ale toto uz snadno dohledam v dokumentaci, takze netreba odpovidat. :slight_smile:

Diky moc za info.

–kb