Vzdalena administrace Fed 10

Dobrý den.

Mám instalovaný server Fedora 10 s verejnou IP.
Potřebuji vzdáleně přes internet přistupovat z WinXP na tento server
nejen znakově ale i “graficky”.

Prosím doporučíte stručný postup a software ?

Např. konfigurace OpenVPN + VNC nebo OpenVPN + nějaký terminál.klient WinXP ?
U VNC mám obavu,jelikož používám mobilní připojení k internetu z
nedostatečné “propustnosti”.Marně jsem pátral po nějakém ekvivalentu
windows terminal klientu nenáročném na rychlost sítě.

Děkuji

VNC se da nastavit i na 256 barev, a kdyz si na vzdalenem PC nepustis zrovna KDE nebo GNOME, ale treba jen icewm, tak se narocnost na prenost vyrazne snizi.
Cela grafika “administrace” je ale znacne zbytecna, protoze pri prihlaseni se na vzdaleny pocitac pomoci ssh -X si muzes nechat na zdrojovy stroj posilat primo okna jednotlivych aplikaci a nemusis startovat cely desktop. Problem bude akorat v tom, ze mas Wokenice a tak by sis na nich musel bud rozjet X server, nebo mozna jednoduzsi, pustit si virtualni masinu s linuxem a z ni se pres ssh -X pripojovat.

Ahoj,

resenim je NX server, klient a node na strane linuxu a klient na strane windows. Dale je treba mit aktivni sshd a v konfiguraku povoleneho uzivatele nx.

Vice info a balicky ke stazeni jsou tady:
http://www.nomachine.com/download.php

Pri pouziti na F10 je jeste treba nasledujici balik:
xorg-x11-fonts-misc-7.2-6.fc9.noarch.rpm

Dobry den.

Mam konfigurovano zakladni pripojeni pres NX produkty.
NX klient na windows,NX server na F10.
Funguje i klasicky znakovy SSH pristup.

Jen dotaz,kde si jeste nevim rady.
Chtel bych zpristupnit “uvodni graficke prihlaseni” na F10 pres NX klienta. Tam se mi nedari.Pri prihlasovani klient hlasi,ze neni volny
display.Nevim jak a kam presmerovat DISPLAY.

Dekuji

Priznam se, ze ted presne nevim, co myslis tim “uvodnim grafickym prihlasenim” a proc by mel byt problem s DISPLAYem. Pri spusteni NX klienta na windows je treba zadat platne uzivatelske jmeno (to spolu s uzivatelem nx musi byt povoleno v souboru sshd_config, kde zaroven plati X11Forwarding yes), heslo a pouzit soukromy klic k overeni identity. Pokud je vse v poradku, dostanes se primo na pracovni plochu daneho uzivatele - cili na samotne linuxove masine se uz neprihlasujes. Vic me nenapada - zkus najit pripadne reseni zde http://www.nomachine.com/documentation/admin-guide.php nebo poslat presnou chybovou hlasku. Taky muze delat problem aktivni SElinux.

Podle me chce to co dela napr. XDMCP - ze exportuje primo obrazovku spravce prihlasovani - GDM.

Ano ,potrebuji smerovat obrazovku spravce prihlasovani na NX klienta.

Upresnim.

Mam nastaveno ,ze po restartu F10 nabiha system do grafickeho
prihlaseni (Gnome) kde se musim radne zalogovat.
Pak nabehne klasicky Gnome desktop (nebo KDE).

Na NX serveru F10 mam zalozeneho uzivatele pro prihlaseni k NX.
Dale mam vygenerovany prislusne “klice”.

Pokud spustim klienta NX , probiha proces prihlasovani na
zalozeneho NX uzivatele ale nedojde pripojeni - vypise hlaseni
“…no available display”.
Zkousel jsem Gnome desktop povolit pro sdileni a nechat prihlaseny
ale to nepomuze.

Zkusil jsem v systemu F10 deaktivovat start do grafickeho rezimu
a prihlasit se pres ssh a nastartovat xserver rucne pro daneho uzivatele,jenze obrazovka se objevi na konzoli F10, ne na NX klientovi.
Vim ,ze se da obrazovka Xdesktopu smerovat ale vzdy je znam pocitac.
Ja pristupuji z internetu a navic NX clientem.

NX nepouzivam. Nemel bys lepsi pouzit v tom pripade normalni gnome desktop haring a vncviewer? Podle me kdyz tam nastavis mensi pocet barev tak by to mohlo byt na prenos snesitelne.

Napada me jen procist si puvodni dokumentaci a pripadne upravit nastaveni v /usr/NX/etc/server.cfg ci node.cfg, nebo primo v konfiguraci klienta na windows. Nejake reseni musi existovat, bohuzel nemam ted moznost nic vyzkouset. Nasel jsem jeste tento odkaz, tak treba v sekci “Install NX as display manager” neco najdes.
K cemu je vubec dobre, aby se uzivatele prihlasovali pod stejnym uctem k NX a pak se logovali v grafickem prostredi na cilove masine, kdyz to jde primo a hned?

odkaz je tady :slight_smile: http://wiki.linuxquestions.org/wiki/Nx