[Vyřešeno] Synchronizace času

Setkal se někdo s touto situací ?
V Gnome Shell mám zaškrtnuto synchronizaci času a data.

V pondělí jsem ráno odklopil víko a koukal jsem, že jsem “zaspal”. Čas o 50 minut posunutý.
Protože bylo volno, tak jsem se na to vykašlal, že to prostuduju až v pracovní den :slight_smile:
Dnes ráno byl rozdíl 40 minut, a v době psaní příspěvku to je 34.
Edit: Nyní je to 31 minut :slight_smile: A už jen 28 minut.

NTP nemám nainstalováno, time-sync.target není, timedatectl cosik ukazuje, ale nemohu to poopravit protože se to syncuje.

Failed to set time: Automatic time synchronization is enabled 

a nastavení set-ntp na false

Failed to set ntp: Access denied

i když to zkouším jako root.

Mám obr mezery. Ale RHELům do 6 ještě rozumím. :slight_smile:

Takže

man 7 systemd.special

a

man timesyncd.conf

Fedora od jisté doby nepoužívá ntpd, ale chrony.
Podívejte se do /etc/chrony.conf.

Časoví klienti založení jak na ntp tak i chrony nenastavují čas skokem, ale pomalu mění frekvenci hodin, dokud se časy nesrovnají.
Jelikož a protože skok o hodinu (zvláště dozadu) je pro transakční databázi na produkčním serveru totální katastrofa.

Díky díky díky.
Vyřešeno.

journalctl _COMM=chronyd

dub 05 21:48:52  chronyd[684]: System clock wrong by 0.784184 seconds, adjustment started
dub 05 22:40:54  chronyd[684]: Forward time jump detected!
dub 05 22:40:54  chronyd[684]: Can't synchronise: no reachable sources
dub 05 22:40:54  chronyd[684]: Source 147.231.100.5 offline
dub 05 22:40:54  chronyd[684]: Source 126.10.16.81 offline
.......
dub 06 07:56:17  chronyd[684]: Selected source 93.99.5.140
dub 06 07:56:17  chronyd[684]: System clock wrong by -3600.060394 seconds, adjustment started

No, tak vyhoďte ty nefunkční servery z configu a dejte tam nějaké ověřené.

V tom už problém není. To zvládnu.
Zajímalo kdy a kvůli čemu se to stalo.

Jen je mi divné kde to vzalo tu 93.99.5.140(pilsen.kotous.cz), když v /etc/chrony.conf to nebylo.
Edit: Dnes mám ve výpisu jiné IP adresy… a to jsem přidal 1 adresu ntp.nic.cz

Mám tam jeden navíc z interní korporátní sítě, což je ta 126. adresa. Zbytek je by-default.

Defaultne ma chrony, prip. NTP, (jak na Fedore, tak na Centosu) v konfiguraku odkazy na servery z pool.ntp.org, coz je projekt, ktery sdruzuje verejne pristupne NTP servery - vic zde. Proto kazdou hodku dostavas novou IP timeserveru z daneho poolu.

Tak už mi to dává smysl. Holt jsem měl pech a ten server mi podstrčil špatný čas.