user ako superuzivatel

Ahojte mam jeden problem

Chcem si dat mojho usera ako roota lebo teraz ked chcem nieco menit pod mojim userom stale mi pyta heslo roota lebo nemam prava…

chcel som to vyriesit v /etc/passwd kde som si nastavil guid usera ako guid roota

root:x:0:0:root:/root:/bin/bash
tomas:x:600:0::/home/tomas:/bin/bash

ale stale aj po tejto zmene mi pyta heslo roota ked chcem nieco menit pod mojim userom…
nechapem preco…

Teda pod rootem běžně pracovat velice nedoporučuji…

Nicméně proti gustu… :slight_smile:
Root se od běžného uživatele liší tím, že jeho id (teď nevím, jak se tomu říká) je vždy 0. Takže by mělo stačit udělat něco takového:

root:x:0:0:root:/root:/bin/bash
tomas:x:0:0::/home/tomas:/bin/bash

a mělo by to být.
Pak je ale jasné, že roota od tomáše nerozeznáš… Ale tak to asi chceš.

P.S.: Nevyzkoušeno, kdyžtak mě opravte.

Edit: nebo prostě přejmenuj “root” na “tomas” a je to :slight_smile:

nie tak to nechcem…
ono by malo stacit zmenit group to je ta druha 0…

nevidim dovod naco by som mal menit uid(600) malo by stacit zmenit guid na rovnake ako ma root teda
root:x:0:0:root:/root:/bin/bash
tomas:x:600:0::/home/tomas:/bin/bash

ale ja som si vcera nainstaloval prvy krat linux takze neviem:o)

poradte este niekto…

ale ja som si vcera nainstaloval prvy krat linux takze neviem

Aha, tak ale potom nedělej takové šnumprkále :wink:
V Linuxu prostě není běžné dělat pod rootem. To nikdo nepotřebuje a ani se to nedoporučuje. Některé aplikace (např. CenterICQ - EDIT: CenterICQ jde, ale nějaký jiný nejde) se dokonce odmítají pod rootem spustit.

Napřed používej Linux nejméně půl roku a pak se na základě nabytých zkušeností rozhodni, jestli chceš pracovat pod rootem nebo ne. A vsadím se, že určitě chtít nebudeš :slight_smile:
Ale neprzni si systém hned zpočátku :slight_smile:

tak ale ma obtazuje ked kazdu zmenu co chcem spravit pyta meno roota…

tak ako sa mam prilasovat…ako adm???

a aj tak mne to uz neda pokiasl to nebudem mat spravene tak budem skusat…

ja som nehovoril ze chcem permanentne pouzivat svojho usera s pravami roota len som

to chcel vyskusat… a nefunguje mi to to ma stve…

A co tam pořád měníš? :slight_smile: Chápu, že když máš Linux den, tak zkoumáš, co se kde dá změnit, to jsem taky dělal :slight_smile:

Co můžeš udělat:

  1. přihlaš se v terminálu jako root (příkaz “su”) - pak všechno, co spustíš nebo uděláš, uděláš s právy roota a ptát se tě to nebude.
  2. pokud budeš chtít měnit soubory, spusť si ten Krusader nebo co používáš taky pod rootem
  3. pokud se v něčem hrabeš opravdu intenzivně, tak se na tu chvíli přihlaš vůbec jako root
  4. používej příkaz sudo (to už vyžaduje trochu hledání, co a jak s tím)

Důležité je, že terminál nebo Krusader můžeš zavřít, z roota se odhlásíš a pracuješ zase pod sebou.

Nebo mě napadá ještě jedno řešení: nastav si nějaké krátké heslo k rootu, aby se ti dobře psalo. Potom bych ale ve službách zakázal vzdálené připojení přes ssh. A nakonec ho zase změnil na nějaké lepší.

(Takhle jsem to měl dřív. Na sebe jsem si nastavil jednoduché heslo a s grácií začátečníka jsem pozapínal co se dalo. Když jsem později zjistil, jak jednoduše se dá na můj počítač přihlásit přes ssh odjinud a cokoliv změnit, zježily se mi vlasy hrůzou na hlavě a okamžitě jsem nastavil heslo na “neprůstřelné”. :wink: )

Kybl to vystihl i ja sem mel na svem uplnem zacatku potrebu pracovat v grafickem rozhrani pod rotem ale casem zjistis ze je to uplna blbost

Reseni existuje nekolik. Vychozi chovani fedory je, ze chce autorizaci roota (pak se objevi ikona v zasobniku na liste) a nejakou dobu to heslo nechce. Tzn. teoreticky muze jit prodlouzit danou dobu, nebo pomoci pam modulu zadat, ze uzivatele toho a toho se to na heslo ptat nebude (ano i to jde ale z hlavy to po me nechtejte).

Menit group nebo uid u uzivatele je nesmyslne a nespravne - muzete si tim akorat pridela problemy. Pokud se chcete pridat do skupiny root dela se to v soubour /etc/groups, kde svoje jmeno pridate do skupiny root. Tento problem tim ale nevyresite, ten vyresite bud pouzitim sudo (jako v ubuntu) nebo konfiguraci PAM.