ubuntu 7.1 vs fedora 8

Cuz , jsem docela novacek ve svete linuxu a chci prejit z shit xp na linux ale resim zakladni dilema , kterou distribuci vybrat , rozhoduju se nyni jestli vzit fedoru nebo ubuntu , oba se mi libi , ale nevim jestli mi poslapou na tomdle hw : cpu - 2.2Ghz , ram - 256mb , grafická karta - Intel® 82852/82855 Graphics Controller Family (64mb) , potreboval bych totiz vedet , jestli je by fedora bezela bez padu kvuli slabe ram , a navic pc potrebuju jako herni , takze aby mi bezeli hry i s nisimy hw pozadavky ale bez fps lagu , dale bych byl rad , kdyby ste mi poradili co KONKRETNE ma fedora lepsi nez ubuntu , dekuju za pomoc , jinak jsem si vedom ze se o asi 3 topici zalozilo podobne tema , ale ja bych byl rad s konkretnim zamerenim ubuntu vs fedora , a konkretni pozitiva , thx

Toto tema nema reseni, jak je videt z nekoncicich diskusi na netu. Tezko muzu porovnavat s Ubuntu, ktere temer nepouzivam. Muzu spis lip psat o tom co na Fedore ocenuji a co ne, nez co se mi na nelibi na Ubuntu.

1. Fedora ma spoustu drobnych vylepseni, ktere clovek ulehcuji zivot (napr. ll, mc wrapper) Pro vas celkem nepodstatne, protoze vetsinu techto veci zrejme nepouzijete.
  2. V dobe kdy nainstalovat debian (ubuntu jeste neexistovalo) byla nocni mura, byl balickovaci system RPM neuveritelne komfortni. Naucil jsem se ho pouzivat a pochopil ho pomerne rychle, s tim jsem se naucil kam kde sahnout v RH/Fedora distribucich a dnes mi prace s debian/Ubuntu distribucemi prijde nesikovna. Pro vas celkem nepodstatne, protoze vy si svou platformu teprve vybirate.
  3. Dostatek kvalitnich a dobre pripravenenych balicku. Ubuntu jich ma - prostrednictvim debianu - vic. Nektere baliky debianu me ale neuveritelne irituji, zvlaste svym prepisovanim nastaveni ci zmen ktere jsem udelal a interaktivni konfiguraci. Pro vas celkem nepodstatne, protoze vas zajima hlavne webovy prohlizec a hry.
  4. Fedora se snazi byt svobodna distribuce a nepodbizi se uzivatelum s proprietarnim software. Filosoficky problem, ktery vas moc trapit nebude, protoze urcite potrebujete prehravat MP3 a WMA/V.

256MB pameti je rekl bych minimum na kterem jsou soucastne verze obou distribuci pouzitelne. UPOZORNUJI ze hry z Windows na Linuxu ve vetsine pripadu nespustite, pripadne spustite pres emulaci, coz znamena vykonove horsi vysledky.

Pokud chcete misto windows linux, pouzijte Ubuntu, pokud chcete Linux protoze vas zajima jeho filosofie a vyvoj, pouzijte Fedoru.

mockrat dekuju , nejspis zvolim prece jenom fedoru , pc nebudu vyuzivat pouze na hry apod. , uz na windows sem zacinal programovat , linuxy mi doufam prinesou vetsi variabilitu a moznosti nastaveni , uz jenom proto prechazim z winu na linux , windows mi krome neustale padajiciho systemu nemel co nabidnout , byvale bych presel uz ze zacatku na ubuntu ale uz na jejich webu mi nebyla moc doporucena kvuli velikosti ram , chapu ze ze zacatku to bude vyzadovat hodne casu a nervu na zvykani si na komplikaci linuxu , ale jeho moznosti me zajimaji , proto linux , o fedore sem se dozvedel pres kamarada , ktery ji jiz 1,5 roku pouziva a nemuze vynachvalit , jinak k tem hram , nechci hrach tech her spoustu , jde mi pouze o jednu uz kvuli pusobeni v klanu , ta hra o kterou se jedna ma primou podporu ze strany vyrobce ktery vydal primou linuxovou verzi , tot vse , jeste jenou dekuji

kazdopadne, dalsich 512MB RAM (kedze predpokladam, ze z tych 256 si este 64 vezme grafika - tak to mate napisane) stoji dnes menej ako par piv v piatok vecer. cize tu by som zacal.

druha vec je, ze oba systemy NIC nestoja. proste stiahnite na jedno CD ubuntu, na jedno CD fedoru live (skuste napriklad variantu s KDE, aby ste mali oproti ubuntu aj zmenene prostredie). a skuste. nie je to ako rozhodovanie medzi win xp a vista, kde by ste museli platit za oba systemy. kazdy poradi len to, co vyhovuje jemu.

No Ubuntu jsem nějaký čas používal, můžu napsat, že je to dobré distro, i když má své mouchy … ale více mne štvala česká komunita tohto distra, je to něco jako sekta … tak jsem šel dál a používal jádro Ubuntu. Rozuměj Debian. Debian mi přišel mnohem, ale mnohem lepší, než Ubuntu i přesto, že některé věci se nenastavovali zrovna jednoduše, ale Etch je prostě klasika. Avšak nechtěl jsem zakrnět, stáhnul jsem si Live CD FC8 a nainstaloval ji … moc jsem jí nedával šance, protože ji pořád srovnávám s Free RedHatem … naposledy jsem zkoušel FC6 a ta neobstála. Osmička vypadá velmi skvěle a navíc má na stránkách skvělé Howto v češtině, jak co doinstalovat a zprovoznit. Nemusíš hledat žádné návody po internetu, je to všechno pěkně na jednom místě a to je také velké +. Jakmile se člověk naučí používat linux, na wokna zapomene úplně. Možná by nebylo od věci vyzkoušet Mandrivu One, co se týká LiveCD, je určitě propracovanější než Ubuntu, nebo Fedora, avšak po instalaci na disk mi vadilo dost drobností, které jsem používal a prostě nejeli, a tak jsem se dostal k FC8. Apropo Mandrake (Mandriva) mne vychoval, když přestal RedHat vyvíjet free verzi svého Linuxu, takže k ní jsem nakloněn možná více, než je zdrávo. Ale kvalitních distribucí je dost, jen si vybrat.

pouzival som fc6 potom f7 a posledne som upgradol na f8, ktora ma dost sklamala, problemy s aktualizaciami a prakticky ziadne novinky oproti f7

cez sviatky som mal trochu casu tak som skusil f8 nainstalovat na cisty disk, hned po instalacii (nerobil som ziadne zasahy do systemu) system ponukol aktualizaciu systemu ktora pri instalacii balikov skoncila chybou.

Momentalne skusam ubuntu 7.10 ktore sa mi cim dalej viacej paci

-bootovanie asi 1/3 z casu fedory
-automaticky ponuka propriertalne ovladace ku grafike
-po kliknuti na video subor a spustenie totemu mi automaticky ponukol stiahnut kodeky, po instalaci hned prehraval
-po kliknuti na pdb subor mi automaticky vyhladal program na citanie knih a ponukol instalaciu

• pekne vyriesena instalacia softwaru, okno ktore ukazuje priebeh instalacie je mozne zvacsit o terminal v ktorom je vidiet co system prave robi (dobre hlavne pri chybach)

prakticky skoro cely navod ako nastavit fedoru ktory je tu na serveri a ktory mi dost pomohol pri fedore aj pri pochopeni niektorych veci ako to funguje v linuxe je pre ubuntu prakticky zbytocny kedze system pomali vsetko zvlada sam a vsetko som zvladol bez jednej navstevy ubuntu fora

“shit win xp”… nechci se tu pred linuxari nejak zastavat windozu, no nadruhou stranu z me zkusenosti - win xp bez vetsich poruch (az na par problemu s hw, a myslim ze to by ani linux neustal) - je to spise o tom, jak se k pocitaci chovate. jestil jste zmohl “pokaknout” jeden system, nejsem si tak zcela jist, jestli bude druhy takovy, ze se “pokaknout” nenecha. u win xp je poskozeni systemu umocneno tim, ze se tak nedba na bezpecnost, ale kdyz si to clovek umi postelovat, nema problemy… a to same plati i v linuxu… a vlastne vsude ;D

a ona ani ta fedora neni bez chyb, a co se tyce ubuntu - to na mem disku vydrzelo dva dny - hrozne mi lezlo na nervy, nove verze prinasi snad jen aktualizace balicku a novej obrazek v grub loaderu :slight_smile:

sam sem k fedore dospel po putovani od ubuntu pres mandriva a opensuse… na fedore je bajecne prave to, jakou ma podporu a tu hromadu navodu - jiz to tu nekdo zminoval.

… a kdybyste chtel vyzkouset opravdovou lahudku - zkuste ReactOS - je to sice zatim nejaka alfa beta :smiley: verze, ale treba tento system jednou dosahne svetoveho vehlasu 8)

Ubuntu je kazdopadne kvalitni distribuce, ale ne kazdy muze povazovat co funtomas popsal za vyhodu. Automaticke instalace proprietarnich a licencne pochybnych kodeku stejne tak jako automaticka instalace uzavrenych ovladacu grafiky je znacne dvousecne - v konecnem dusledku totiz vede k tomu, ze omezujete svou vlastni svobodu - do budoucnosti se vazete na jednoho vyrobce a dodavatele kodu o kterem vubec nemate poneti co vam do systemu zanasi a zda se v budoucnu nerozhodne ze vase karta je moc stara a ovladac pro ni uz nebude (nvidia aspon ponechala legacy verze, ale ati uz pro nove verze linuxu neni mozne sestavit). Atd. chapete v cem je rozdil - tedy ano je to supr, ale jen pro nekoho. Fedora se snazi jit cestou propagace volne dostupnych zdroju… ac je to cele trochu “hlavou proti zdi”, cely Linux takto vznikl.

to funtomas:
Za tím bootováním si stojíš? Já jsem byl s rychlostí bootování spokojený už u F7 a u F8 jsem zaznamenal opět znatelný krok vpřed. Jsem jen zvědavý, 1/3 času jsou přece jen silná slova.

No ja bych tyto distribuce nesrovnaval, uz jen proto, ze ubuntu je zalozene na unstable Debianu a Fedora je stable … i kdyz se da tez pouzivat unstable, myslim vsak, ze vetsina z nas pouziva stable. Kdyz uz srovnavat, tak Debian stable s Fedorou stable, ale to bychom se dostali uplne na jinou uroven.

IMHO, funtomas mel velke stesti, ze mu Ubuntu nabootovalo, je dost stroju, kde se to ani nepovedlo.

Co pise Tiger je zajime, ale myslim ne uplne spravne. Pokud porovnavat s Debianem, pak Fedora je spise Debian testing - stable v tomto podani tvori RHEL, unstable pak samozrejme rawhide. I tak ale neni srovnani uplne presne, nebot napr. Fedora ma vzdy min 2 vetve - v tuto chvili je nejaktualnejsi Fedora 8, ovsem stale je jeste udrzovana Fedora 7, ktera rekneme je velmi zrala, ale uz nezaziva tolik novinek. Tuto obdobu Ubuntu/Debian vubec nemaji.

Jasne, ze to neni spravne, jakekoliv srovnavani distribuci mi prijde nespravne a jak uz tu nekdo psal, i blbuvzdornou distribuci muze clovek zneprovoznit velmi snadno. Ale jeste bych rad pripsal, ze UBUNTU srovnavat s FEDOROU by se nemelo i vzhledem k ruzne dlouhe historii obou distribuci z cehoz plynou i zkusenosti.

TIGER >>IMHO, funtomas mel velke stesti, ze mu Ubuntu nabootovalo, je dost stroju, kde se to ani nepovedlo.

ja mam zasa opacne skusenosti, skusal som live F7 na dell inspiron 6400 ale nabootovat sa mi nepodarilo

mozno ze to bootovanie nieje 1/3 z casu fedory ale je to znatelne rychlejsie, taktiez vypinanie systemu, athlon xp 2000, 512MB ram, pata 80gb disk

Měl jsem Ubuntu 7.04 a 7.10 se 7.04 sem byl spokojen, potom sem upgradoval měl sem problém vůbec nabootovat a nakonec mi nefungovalo ACPI. Do 7.04 se mi moc nechtělo a řekl jsem si je na čase zkusit něco jiného. SuSE mi nesedlo ani trochu a spousta věcí mi pod ním nechodila. Stáhnul jsem a nainstaloval Fedoru 8, líbila se mi bootovací obrazovka a všechno mi hned prakticky fungovalo, až na AIGLX, ale to není tak podstatné, problém je holt v ATI, ale jinak jsem s distrem spokojen. Mnohem víc, než tehdá s Ubuntu. Jinak bootuje to poměrně rychle, 38 sekund. Je to v pohodě a jelikož uspávám systém mám prakticky hned ready.

chci zareagovat jen tak, ze realne porovnani rychlosti FC8 a WinXPpro na notebooku postarsim HP jednoznacne mluvi pro win :(…prave tato rychlost mne vede k tomu, ze zkusim Ubuntu

Jaké máte HP ?
Mě FC8 načítá poměrně rychleji než Windows XP

HP nx9010 . . . . a např. když spustim yum tak se comp spomali fakt dost

yum ? jako Yumex ? Ten je hroznej žrout no…

jo i yumex, ale dela to i jen yum a mam ale pocit, ze FC6(mozna to byla 7) to tak nebylo

mě běhá vcelku rychle. Fedora nabíhá v 38 sekundách. Po hibernaci a suspendu můžu pracovat téměř okamžitě. Systém je vcelku svižnej, jedinej problém je, když pustim KDE aplikaci, tak to trošku trvá. Yumex mě ale sežere veškeré prostředky prakticky, takže práce s ním není moc pohodlná. Ale přes Yum v terminálu je to v pořádku. To jsou moje zkušenosti. Prakticky shodné s Ubuntu 7.04 co jsem měl předtím.