Tiskárna Canon i905D a FC6

Dobry den,

sef dosta novou tiskárnu Canon i905D a ja bohuzel nejsem chopen mu ji nainstalovat.:frowning: Ve Ferdore ovladace pro tuto tiskarnu nejsoua na Canonu zadny ovladace pro Linux nemaji, zkousel jsem nainstalovat TurboPrint, ale s tim to bohuzel taky neslo…nebo teda neslo to v kombinaci se mnou.:slight_smile: Mohli by jste mi prosim poradit?Tiskárna je pripojena pres USB. Dekuju za radu

S turboprintem by to mělo jít …
Je i v seznamu podporovaných http://www.turboprint.info/printers.html
Skuste ho stahout odtud http://www.turboprint.info/download.html

nainstaloval mi tuto tiskarnu na paralelni port a ja bohuzel neznam nazev USB …vimj en, ze je to v adresari /dev tech usb je tam ale vice. v ceste k zarizeni ej napsano parallel:/dev/lp01 nebo tak nejak…nechtel jsem u sefa v kanclu moc oxidovat. Problem bude zrejme jen v te ceste…

whereis nazevtiskarny anebo locate

Pouzijte prikaz “lsusb”, snad z toho vypadne, pripadne se po pripojeni tiskarny podivejte to vystupu dmesg. Jinak ten ovladac by si ji mel najit sam. Wheresi asi moc nepomuze… S canonem a podporou v Linuxu je to bida - snad nejhorsi znacka tiskaren v kombinaci s Linuxem.

S tim, ze Canon nema zadnou podporu pro Linux naprosto souhlasim. Volal jsem i na infolinku a bavili se se mnou jak s nejvetsim… vsak vite.:slight_smile:
locate a whereis moc nepomohlo…ale i tak dekuju.
Spustil jsem turboprint a pres tlacitko ADD jsem pridal tiskarnu s temito parametry:
zkraceny nazev: tp0
configure name: Canon_i905
connection: Localprinter
“/dev/lp0” nebo “/dev/lp1”

/dev/lpX jsou tiskarny na paralelnim portu - to nema cenu tam ani davat kdyz ji mate pres USB - nebo jsem neco spatne pochopil? Co ten vypis prikazu /sbin/lsusb a dmesg?

Tak prikaz /sbin/lsusb vypsal

Bus 001 Device 001: ID 0000:0000
Bus 002 Device 001: ID 0000:0000
Bus 003 Device 001: ID 0000:0000
Bus 004 Device 001: ID 0000:0000
Bus 005 Device 002: ID 05e3:0606 Genesys Logic, Inc.
Bus 005 Device 001: ID 0000:0000

prikaz dmesg vypsal:

hdb: status error: status=0x50 { DriveReady SeekComplete }
ide: failed opcode was: unknown

Oboji k nicemu. V prvnim vypisu zadne USB zarizeni neni - jen USB hub a ve druhem vypisu vidime ze mate problemy zrejem s CD/DVD mechanikou at uz jakeholiko razu, ale o tiskarne sme se nic nedozvedeli. Zkuste trochu inteligentneji zapatrat v /var/log/messages

Vazeni,

jak to vypada, problemy s pripojenim tiskaren (a nejen od Cannonu) pres port USB nejsou ojedinele a zrejme nejen ve Fedore asi od verze 5. Podle diskuze na “http://forums.fedoraforum.org” bude problem nekde v jadre zhruba od v2.6.21? nevim presne. Zpusobuje to automaticke pripojovani a vytvareni znakovych zarizeni. Podle vseho je tiskarna zapojena pres USB port nadetekovana, nasledne se vytvori soubor znakoveho zarizeni, ale vzhledem k tomu, ze tiskarna je spise v “necinnosti” nez v “cinnosti” system ji zase automaticky odpoji. Takze vyber ovladace bude otazka spise druhorada.
Tohle je citace z diskuze:

It appears the problem lies with CONFIG_USB_SUSPEND which is supposed to turn off usb ports not in use, or so I gather. What may also be a workaround is that if you are an occasional printer who must upgrade to 2.6.21 or 2.6.22 kernels and who does not want to disable it entirely, is to continually run lsusb or any similar utility that constantly forces ACPI to think the USB port is in use, WHILE your print job is in the queue. It worked for me.
Turning off ACPI in BIOS may also help, but I did not test this.
In the end, this appears to be a Samsung Hardware issue rather than a Fedora or kernel issue since my HP4180 and many other USB printer are not having this issue, though I am clueless why the kernel change is the difference. Unless there was a change in this utility between that used in 2.6.20 and 2.6.21 and 2.6.22.

Jeste jsem nemel cas to overit, ale podobny problem mam s tiskarnou Cannon Pixma iP1700 v FC6, pricemz v RedHat9, kde jsou znakova zarizeni pevne dana a nevytvari se funguje tiskarna perfektne.
Nejjednodussi pomoci bude “Downgrade” nekam do Fedora Core 4, ale to asi nikdo z nas nechce :-).

Znakove zarizeni si napevno muzete vytvorit tez. Staci ho pridat do /etc/udev/50-udev.nodes. Problem nastane pokud USB zarizeni strcite do jineho portu, nebo kdyz pouzivate vicero USB zarizeni a ruzne je prendavate.

Tak jsem to uz vyresil…tiskarna tiskne. Sef tam nemel dulezita data, protoze na tom PC jen surfuje, tak jsem mu tam nainstaloval Fedoru 7. Pred instalaci jsem tiskarnu pripojil a zapnul. F7 ji bez problemu nasla a nainstalovala. Vypada to, ze v F7 je problem snad jiz vyresen. Dekuji opet vsem zucastnenym za pomoc.