Thunderbird mě nesmyslně přesvědčuje, že už běží

Vážení přátelé,
musel jsem přehodit mašiny (částečně zkolaboval disk) a ženě chci rozchodit do původní podoby TB. Na TB fóru je to mírně řečeno uživatelsky ne úplně přátelské (widloidní nechápaví uživatelé) a jak se OFICIÁLNĚ zálohuje, exportuje a importuje se tam člověk stejně nedozví (stejně jako u FF).

Takže pod F18 s KDE jsem standardně nainstalil TB (Apper či yum, už nevím - ale žádné blázniviny jsem vskutku nedělal), pak jsem v adr. /home/.thunderbird smázl obsah a nahradil ho obsahem z částečně havarovaného disku (tam asi žádná chyba zrovna nebyla, když při kopírování systém nedržkoval…).

Výsledkem je, že při startu TB píše:
Thunderbird is already running, but is not responding. To open a new window, you must first close the existing TB process, or restart your system.
Samozřejmě nic z toho nepomáhá.
Odinstalace, nová instalace,
V čem jsem udělal tu fatální chybu, dá se nějak elegantně přetáhnout došlá a odeslaná pošta a hlavně adresář s kontakty ?

Nemůže být problém s právy? Tedy, že na starém počítači měl uživatel jiné jméno nebo UID a s přesunem se práva starého uživatele zachovala a nyní to dělá problémy?

Jinak ten přesun profilu by měl fungovat.

S tímto u TB taky bojuju - chyba se objevuje v okamžiku, kdy chci TB zavřít a znovu zase otevřít. Někde v procesech běží jeden jeho zapomenutý, tak se musí killnout. Nějak jsem nepátral čím to je (tuším že to bude mít spojitost s tím, že moje složka .thunderbird má teď nějakých 52GB :slight_smile: ), vždycky to killnu a jedeme dál: pkill thunderbird

Sešívaný napsal(a):

Jinak ten přesun profilu by měl fungovat.

Stejně jsem v dávných dobách bojoval i s M$-Outlookem, filozofie, zdá se, je stejná i u TB a ani tehdy jsem na ní nepřišel a přišel o vše.
Takže, jak to správně udělat, abych to uměl už nafurt ?
TB si vytvoří vždy nějaký vlastní podadr. s takovým tím šíleným jménem, kam se pak ukládá jak jmenný adresář, tak i došlá/odeslaná pošta. Když pak smáznu jeho (dosud nenaplněný) obsah a nahradím tím starým, naplněným, jsou problémy. Pod pojmem “přesun profilu” si neumím představit žádný krok či sled přesných kroků.
Dík

Už jsem naštěstí nic takového nemusel hodně let podstupovat, ale pokud se nic nezměnilo, zkusil bych zhruba toto:

1. Ujistil se, že proces “thunderbird” neběží.
  2. Spustil z terminálu příkaz “thunderbird -p”.
  3. Vytvořil nový profil (u mě “create profile” ).
  4. Pokud tento nový profil poběží, ukončil bych TB a pak přesunul obsah starého profilu (tedy složky s pravděbodobným názvem nahodny.default) do nově vytvořeného profilu, ovšem s výjimkou souboru “.parent.lock”.
  5. Bude-li vše fungovat, zvolil bych tento profil jako výchozí (buď editací souboru profiles.ini, ale asi to jde i nějak graficky).

Podívej se, jestli ten starý obsah má nastavená stejná práva jako je uživatel, pro kterého tu zálohu obhovuješ (pravé tlačítko myši, vlastnosti adresáře/souboru). V tom vidím takový jediný potenciální problém.
Pokud ten starý počítač ještě žije, můžeš zkusit nainstalovat nějaký nástroj na zálohování Thunderbirdu a zkusit to zazálohovat a potom obnovit skrze něj. Našel jsem třeba toto rozšíření: http://www.backup4all.com/kb/thunderbird-backup-plugin-142.html

Možné taky je, že ten zazálohovaný profil už má prostě poškozená data. Že to při kopírování nic neříkalo, ještě nic neznamená. Když začne selhávat disk, může se to chovat hodně nepředvídatelně. Všechno je možné :slight_smile:

Ty moje rady jsou taková střelba do neznáma, protože Thunderbird nepoužívám a nemám s ním velké zkušenosti. Už asi pět let používám Evolution (před tím KMail) a ten má vlastní zabudovaný zálohovací nástroj, který vytvoří archiv, který můžu potom kdekoliv znovu obnovit.

Jinak do budoucna doporučuju IMAP, aby to bylo zazálohované na serveru, a pro jistotu ještě pravidelně zálohovat lokální data.

Princip je jednoduchy - v adresari ~/.thunderbird existuje soubor “lock”. Pokud TB havaroval, resp. disk, zustal tento soubor na disku a nejde TB spustit se stejnym profilem. Soubor smaz.