system FC6 pomalejsi nezli win XP

Dnes jsem zazil sklamani, na pc PII 333MHz, 256MB ram , zvuk ISA SB jsem instaloval FC6. Nejen ze instalace je pomerne delsi nezli XP, ale pro normalni pouzivani (format mp3, pristup na NTFS, detekce zvukovky) je doinstalace i dosti zdlouhava.U zvukove karty jsem mel error “pnp: SB audio device quirk increasing port range” coz jsem nevedel co s tim. Dalsi sok nastal po preinstalaci na XP, jelikoz se mi nepodarilo rozume rozchodit automaticke mountovani NTFS. System XP slape daleko rychleji, nepotrebuje do jadra doinstalovat mp3 kodeky atd. Jsem z toho zmateny. Uvedomuji si, ze jsem lama, a zkuseny linuxak by si s temito problemy poradil, ale i tak by mu to zabralo nejaky cas.

Co se rychlosti tyce porovnavate neporovnatelne. FC6 je operacni system z roku 2006, ze ktereho roku jsou XP - 2001? Zkuste si na tomto pocitaci pustit Windows Vista.
Co se tyce mp3 vysvetleni mate zde:
http://fedoraproject.org/wiki/FAQ#head-b04c931c017de3facba9c69207925234df3c2232
Hodne zjednodusene: za podporu mp3 se musi platit, kdyz chcete system zdarma, nemuzete v nem mit podporu mp3.

Cose tyce mountovani NTFS, zkuste si ve windows rozchodit mountovani ext3, pak porovnejte obtiznost. :slight_smile: O NTFS uz tu bylo napsano hodne nezbyva nez opakovat: pokud chcete NTFS v linuxu, stezujte si u vyrobce toho filesystemu.

ISA SB pouzivam uz leta ke plne sve spokojenosti a pokud vam ji FC nadetekovala a hraje, povazoval bych to za uspech. ISA je tak stara technologie, ze ji uz dneska skoro nikdo nepodporuje.

Nechápu proč by jsi měl stahovat kodeky mp3, stáhni si amarok a máš do bez problémů.
Naprosto ideální přehrávač jak mp3, wmv, ogg.
A co se týče rychlosti instalace OS Windows a Fedora Core 6 zdá se mne naprosto srovnatelná. Taky záleží na HW.

gekon napsal(a):

Nechápu proč by jsi měl stahovat kodeky mp3,
stáhni si amarok a máš do bez problémů.

A ten Amarok MP3 asi přehraje jak? Ano, pomocí kodeku:-)

K tomu ntfs: stáhni si NTFS-3G (yum install ntfs-3g) a potom přidej do souboru /etc/fstab řádek

/dev/hda1 /win ntfs-3g user,gid=users,umask=0000 0 0

složka /win nebo co chceš musí už předtím existovat.

2gekon: Instalace casove muze byt srovnatelna, ale u Fedory se instaluje operaci system s nekolika stovkami aplikaci, u windows se instaluje jen holy OS.

2Michal: gekon tim chtel naznacit, ze se asi pri instalaci amaroku vzdycky nainstaluji ty kodeky takze neni potreba se s nimi trapit zvlast.

covex napsal(a):

2Michal: gekon tim chtel naznacit, ze se asi pri
instalaci amaroku vzdycky nainstaluji ty kodeky
takze neni potreba se s nimi trapit zvlast.

Jasně, já to pochopil. Akorát jsem nechtěl aby až to po čase někdo najde získal mylný dojem že buď kodeky nebo Amarok:-)

Ad NTFS - pěkný návod je tady - http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:fc6pripojeni_disku

Diky vsem za odpovedi, v mnoha ohledech mate pravdu, opravdu jsem srovnaval nesrovnatelne ;-).Jinak jsem nevedel, ze u instal amaroku se stahnou i kodeky, co kdyz chci, ale pouzivat mplayer, nebo jiny prehravac? Jeste jednou diky za odpovedi.

No je to tak že kodeky jsou potřeba, bez nich to nehraje. Jsou to vlastně soubory, něco jako ovladače, většinou jsou v adresáři /usr/local/lib/codecs nebo nějakém podobném. Buď se nainstalují samostatně nebo se nainstalují při instalaci nějaké aplikace (Amarok třeba). Jak jsou jednou nainstalované tak je zpravidla umí použít i ostatní programy. Někdy je nutné se podívat kde ten program čeká že kodeky budou (některé programy čekají že budou např. v /usr/local/win nebo taknějak), pak se buď změní cesta v programu nebo se udělá link na adresář kde opravdu jsou.

Když to shrnu - je to jako ve Windows, jak se kodeky nainstalují tak je můžou používat ostatní aplikace, někdy se jim musí říct kde jsou nainstalované.

Rimmer napsal(a):

Diky vsem za odpovedi, v mnoha ohledech mate
pravdu, opravdu jsem srovnaval nesrovnatelne
;-).Jinak jsem nevedel, ze u instal amaroku se
stahnou i kodeky, co kdyz chci, ale pouzivat
mplayer, nebo jiny prehravac? Jeste jednou diky za
odpovedi.

Už si nepamatuju, jestli mplayer stahuje kodeky, ale pokud ne, tak se nainstalují viz: http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:fc6nekomercni_aplikace viz kapitola Multimédia.

Podle mě mplayer žádný kodeky do systému neinstaluje, všechno co k přehrávání potřebuje tak má už v sobě.
Teda aspoň u win verze to tak je takže u linux verze určitě taky.

Zdravím
Co se týče kodeků asi to není vždy pravda, že se nainstalují. mám nainstalovanou Fedoru 6 podle rad v tomto foru jsem již nainstaloval a opět odinstaloval různé přehrávače nejde mi totiž přehrát film ani mp3 vždy mne přehrávač upozorní, že nemá žádné kodeky, jediné co lze přehrát je normální CD hudba. Ať se snažím jak jenmůžu nemohu zjistit odkud stáhnout nějaký ten kodek. Díky za radu

zkus mplayer ten fakt kodeky nepotřebuje :wink:

Mozna jsem trochu staromilec ale na mp3 doporucuji xmms.

yum -y install xmms
yum -y install xmms-mp3
yum -y install xmms-skins

Mplayer skutecne prehraje snad vse (s vyjimkou gramofonove desky), ale na mp3 to asi neni zrovna nejpohodlnejsi…

Macky

ale na filmy je imho bezkonkurencni :wink:

sochin: to by me zajimlo co si teda PRESNE udelal a co ti to napsalo.

Co se týče kodeků k mp3,tak je dobré nainstalovat amaroK a k němu doinstalovat z livny nonfree kodeky…pak šlape všechno perfektně… Na filmy stačí Xine (+nonfree kodeky) a pokud potřebujete přehrávat Windows Media,tak stáhnout Win32 codecs a rozbalit je (myslím že do /usr/lib)