Statistika fedora (objasnění...)

Ahoja všem Fedorákům a Fedoračkám.

Měl bych takovej, řekněmě… blbej dotaz na statistiku Fedory. Na https://fedoraproject.org/wiki/Statistics je přehledná statistika, kolik unikátních IP adres se k dané verzi distribuce připojilo. Mě by zajímalo, jestli platí, že i po vydání distribuce se počítají hned od začátku pouze nové IP adresy, které ještě nikdy Fedora neviděla…

Čili, když je třeba u F18 u 24 týdne 1,827,878 IP adres, tak jestli se počítají i IP adresy, které už se objevili u předchozího vydání, nebo se jedná o IP adresy, které se objevili poprvé (čili počet IP adres u dané distribuce může být i 30 mil…)?

Doufám, že jsem to napsal alespoň trochu srozumitelně… nemám vlohy vysvětlovat problematiku takhle přes internet :slight_smile: Jinak díky všem za odpovědi a Fedoře (RedHatu) zdar!

Tady najdeš příkazy, pomocí kterých se to číslo doluje: https://fedoraproject.org/wiki/Statistics/Commands
U každého vydání se IP adresa započítá znovu.

Jinak ty statistiky už nejsou aktualizované, protože ta čísla už nejsou spolehlivá. Skutečný počet uživatelů Fedory se fakt špatně odhaduje, protože Fedora si zakládá na maximálním soukromí. Stačilo by při každé instalaci vygenerovat unikátní anonymní řetězec, s kterým by se daný systém připojoval k serverům, ale už i toto by se považovalo za zásah do soukromí. Jaký to rozdíl oproti jiným nejmenovaným distribucím…

Nakonec znát počet uživatelů není zase tak důležité. Vrcholným kritériem úspěšnosti Fedory je počet přispěvatelů a to už se dá měřit mnohem spolehlivěji.

Je sice pravda ze soukromi je dulezite, ale napr. data ze Smoltu byla minimalne zajimava - napr. zastoupeni architektur a distribuci bylo zajimave sledovat. Smolt ovsem skoncil (ani nevim proc, proste uz neni, pritom se prosadil i do vice distribuci) a nevim zda je/bude nejaka nahrada.

U Smoltu to bylo navíc dobrovolné, mě to třeba nevadilo a tyto údaje jsem nechal vždy odeslat, když jsem zrovna instaloval čistou instalaci (samozřejmě vyjma nějakých virtuálních mašin apod…). Škoda no.