stardict - nejde zvuk

V programe Stardict mi nejde prehrávanie zvuku. Mám ntb HP 530 a v Debiane mi prehrávanie slov fungovalo.

Mám úplně stejný problém s úplně stejným notebookem. (Myslím že už od Fedory 9) Zkoušel jsem všelicos, ale nic nepomohlo.
Někdy se mi stalo, jako by se přehrála jen poslední část slova (nějaké pípnutí, jako “-ep” ).
Zvukovka je Conexcant CX20549.
Strojová výslovnost (espeak nebo jak se ten program jmenuje) ale funguje

Priznam se ze nemam nejmensi poneti jak se stardict pouziva, pokud napisete nejaky pekny navod treba do sekce uzivatelske navody, jak se to da nainstalovat a zprovoznit, jsem ochoten to vyzkouset pripadne se podivat proc to nefunguje.

Slovník StarDict je popísaný napr. na ABC Linuxu:
http://www.abclinuxu.cz/software/vzdelavani/slovniky/stardict
na inom mieste sa podrobne spomína aj to, ako narábať s databázou do tohto slovníka, vrátane tej zvukovej:


Mojím problémom vo Fedore je nepoužiteľnosť zvukových súborov zo zložky WyabdcRealPeopleTTS, v ktorej sú reálne nahovorené slovíčka vo wav.

Nainstalovat aplikaci umim, co dela taky si dokazu prestavit, ale zadny zvuk u vychozi instalace neni, dokonce asi ani zadny slovnik. Kdyz mi polopaticky popisete (jako to tady mnohdy delam ja) jak se stardict zprovozni i s nejakym slovnikem a vyslovnosti, budu se tim zabyvat… z odkazovanych obecnych clanku jsem to nepochopil.

Anglicko-český slovník do StarDict je možné stiahnuť aj z repozitárov Fedory. Ďajšie slovníky sú prístupné napr. na:
http://stardict.sourceforge.net/Dictionaries_dictd-www.dict.org.php
Stiahnuté a rozbalené slovníky sa kopírujú pod právami roota do /usr/share/stardict/dict
Anglická výslovnosť slov je na:
http://prdownloads.sourceforge.net/stardict/WyabdcRealPeopleTTS.tar.bz2?download
Tento rozbalený balík WyabdcRealPeopleTTS sa pod právami roota skopíruje do /usr/share
V základnom okne programu StarDict sa po stlačení spodného krajného ľavého tlačidla Nastavenia dostaneme do menu nastavení, prejdeme na časť Zvuk a tam povolíme zvukové udalosti.
Od tejto chvíle, ak napíšeme do slovníka anglické slovo a stlačíme Enter, slovník ho vysloví.
A to je môj problém - vo Fedore je StarDict ticho.

Vyborne, diky.

Takze k tvemu problemu. Problem je v tom ze v nastaveni/Slovnik/Zvuk jsou dve moznosti zvukoveho vystupu. 1. je pouziti RealTTS. Tyto ovsem bohuzel ve Fedore nefunguji, protoze udajne plugin ktery je muze vyuzivat pouziva rozhrani OSS, ktere ve Fedore jiz zrejme kuli pulseaudio nefunguje.

Druhou moznosti je pozivat tzv. TTS syntetizator jako emacspeak. (to je dole jako Use TTS Program) a ten jde sprovoznit.

U me tedy bylo potreba odstranit slozku /usr/share/WyabdcRealPeopleTTS a predevsim cestu k tomuto slovniku v okne RealPeopleTTS search path (oznacit, smazat), odsktrnout “povolit zvuky”, zaskrtnout “Use TTS Program” a do prikazu napsat “espeak %s &”. Samozrejme nainstalovat emacspeak. Restartovat stardict. Pak uz po kliknuti na ikonu “vyslovnost” ve stardictu, syntetizator slovo “precte”. Nevim zda to ma fungovat tak nebo jinak, nicmene aspon takto to funguje u me.

Ďakujem za vyriešenie záhady. Syntetizátor nie je to pravé, ale možno niekto ten StarDict vylepší, alebo objavím nejaký iný slovník. V každom prípade vďaka.

Ahoj já jsem řešil taky problém s výslovností a našel jsem stardict napsaný v Qt, kde mi výslovnost funguje. Stránky projektu jsou na http://qstardict.ylsoftware.com/index.php . Snad ti to pomůže.

Ďakujem.

qstardict je v tusim v distribuci… jen je zrejme vhodnejsi pouzivat ho pod KDE.