SMTP server

Kdo poradí, jak nastavit smtp server u Fedory. Díky

1. chces nastavit smtp server pro odchozi postu v tvem emailovem klientovy
    nebo
  2. chces z Fedory udelat SMTP server?

To prvni se resi ve tvem postovnim klientu a napise se tam to co ti rekne tvuj poskytovatel pripojeni.
To druhe se resi dlouhym studiem dokumentace.

Chci udelat z Fedory SMTP server.

Pak te ceka ta druha moznost. Prijde mi ale tento ukol trochu narocny pro nekoho, kdo se pta ve foru uzivatelske podpory na to “jak nastavit smtp server u Fedory” - coz dela dojem ze nevi co je sendmail, postfix nebo MTA a RFC, natoz o problemech spojenych s provozem SMTP jako spam a nejruznejsi postovni klienty. Vzhledem k povazu dotazu bych tedy opravdu zvazoval spis pouziti SMTP nejblizsiho ISP.

Díky, za odpoveď, nejsem úplný začátečník, sendmail mi chodí s klientem Evolution přímo z Linuxu. SMTP potřebujeme pro občasné zasílání hromadné korespondence našim zákazníkům. Pro odesílání pošty dosud používám samozřejme smtp server našeho ISP.

Dobrý den
snažím se rozchodit Postfix s Amavisem včetně Dovecotu a spamassassin(u). Do ted se mi po dlouhém pátrání a čtení dokumentace podařilo zprovoznit Postfix s Amavisem a Dovecot. Jediné co mi zatim nejde je používat smtp s jiného subnetu než z toho ve kterém běží postfix. Četl jsem o parametrech a nastavil jsem:

mynetworks = 127.0.0.0/8 10.2.0.16/28 192.168.0.0/27

nechci celé řešení pro běch těchto démonů. Snažím se učit sám ale tohle už řeším opravdu dlouho a konfigurák už jsem prolezl od zhora až dolu a nenapadá mě kde je chyba.

ověřuji to telnetem na port 25. Postfix mi běží v routované VPN, takže celkem je dostupných 7 různých subnetů. Pro zkoušku jsem se snažil nastavit pouze jeden 192.168.0.0/27.

Předem děkuji za ochotu …

Firewall a SElinux jsou pro účely testování vypnuty.

Ac nepises co se deje pri pokusu o komunikaci na portu 25 pres telnet, coz je asi to nejzajimavejsi, tak pokracuj v konfiguraku dal
smtpd_recipient_restrictions = …, permit_mynetworks, …

Ano to jsem nenapsal. Pokud se pripojuji přes telnet na 25 se segmentu 192.168.0.0/27 tak se vubec nepřipojím k postfixu. Tak jsem se domníval že přístup k smtp z různých rozsahů se definuje právě v “mynetworks”. To mě ale nefunguje. To že funguje smtp jsem ověřil přímo odesláním mailu přes telnet z počítače ve stejnem subnetu jako je postfix a take přes klienta. Email byl úspěšně doručen. Ping na IP mašinu s postfixem ze segmentu 192.168.0.0/27 normálně odpoví. Zajimavé je, že “Dovecot” už takové opatření nemá, protože tam jsem žádné rozsahy nedefinoval a připojím se na něj telnetem z libovolneho subnetu. Je to asi logické když nemůže šířit spamy nepotřebuje taková nastavení mít defaultně zapnutá.

Díky

Tak jsem to vyřešil, omlouvám se za zbytečný dotaz. Problém byl že jsem na hlavním routeru v segmentu 192.168.0.0/27 měl nastavený firewall tak, že mi propouštěl pakety ven na portu 25 pouze na smtp ISP a to na konkretní IP vše ostatní na portu 25 jsem měl dropované. Už jsem tam povolil druhé pravidlo a funguje to správně. Nic méně i tak děkuji za ochotu. Určitě budu rád, když se budu moci v budoucnu na neco zeptat…

Vysledek

Podle mých testů tedy konkrétně “mynetworks” definuje subnety, ze kterých bude možné se připojit k SMTP na poru 25 a odeslat email. Telnetem se připojim vždy nezávisle na tomto parametru z jakehokoli subnetu který je pruhledný pro postfix

Nasledující parametr definuje na jake domeny lze poslat maily od nepovolených klientů kteří použíjí váš smtp jen jako přestupní stanici - tedy týka se to všech klientů ze subnetů které nejsou uvedeny v “mynetworks”

relay_domains = $mydestination, volny.cz, seznam.cz

Použil jsem zdroje z internetu a vyzkoušel — funguje spolehlivě