Smazani Linuxu pred odebranim GRUBu

Dobrý den nainstaloval jsem si F10 x86_64 z dvd na notebook ale najednou jsem potřeboval více místa na disku Win Vista tak sem ve Správě disků Vist odebral oddíly Linuxu… po najetí pc se mi objeví grub a můžu jenom psát příkazy co mi vyjedou po zmáčknutí TAB… nic víc nevim co s tim a ted sem si na netu přečet že musim nejdřív změnit GRUB a až pak odebrat linux… nevíte někdo co ted s tim… do nového instalu Fedory se mi nechce jelikož to musí odebrat místo na části disku těch Vist který sou skoro plný můžu připojit ten disk z notebooku pres Ext krabičku k pc s Win WP nebo 7 ze kterýho ted píšu…

Prosim pomoc NTB zítra potřebuju do školy…

Zdravím. Máte na disku důležitá data? myslím tím např. firemní či diplomku.

Vlož do mechaniky instalačné CD Win , a spusti recovery console a zadaj prikaz fixmbr. Viacej strejda google.

Dve moznosti.
Prvni:
rucne zadat do grubu co ma najet.
http://www.linuxselfhelp.com/gnu/grub/html_chapter/grub_4.html

Druha:
Opravit si MBR pomoci windows nastroju.
http://support.microsoft.com/kb/927392

Tak diplomku tam nemam sem na zakladce a mam tam vsechny sesity ted ho mam pripojenej k tomuhle pc (HDD z booku)
Instalacni CD nemam je to OEM licence Vist 32b Home Premium mam tady jeden "neviditelnej oddíl o velikosti 12GB kde by mela bejt ta instalace ale nevim jak se k to mu dostat…

Pokud na tom “neviditelném disku” nemáte nic důležitého, tak ve Windows nástrojích Správa disků si to můžete dát do kupy, tzn. spojit diskové oddíly. Před tím si ale zálohujte vaše data co máte na win disku, neboť spojení oddílů se nemusí zdařit. Další možnost je stáhnout si live CD fedory a nastartovat systém z CD.

na tom neviditelnzm disku je instalace VIst a nejde sloucit s nicim kdyz na ni ve sprave disku kliknu tak v nabídce je jen Vlastnosti mam instalacku Fedory na DVD ale ta mi pri instalaci píše že mam málo místa

Timhle by jsi se mel dostat do windows.

grub> unhide (hd0,0)
grub> hide (hd0,1)
grub> rootnoverify (hd0,0)
grub> chainloader +1
grub> makeactive
grub> boot

Pak uz by to mohlo jit pres nejaky scandisk z vist. Nebo pres zurive mackani F8 a nejaky repair rezim.

hodi mi to neco Windows… dam start sistem normaly neco dela a pak napise:
autochk program not found - skipping AUTOCHECK a restartuje se

VELMI zalezi na tom, co si z Windows s tim diskem udelal, pokud si skutecne pouze odebral oddil s linuxem, v zasade nejspravnejsi rada je odstranit grub pomoci startovaciho CD/DVD Windows a fixmbr, cimz se nahradi grub zavadecem windows.

Ja mam pocit (nikdy jsem to nezkousel), ze visty funguji malinko jinak. Tedy alespon podle navodu, ktere jsem postnul v predchozich prispevcich. Podle toho co pise se zda, ze ten oddil s widlema je nejaky nacutly. Tohle spis vypada na postup:

1. live cd linux
  2. zaloha dat
  3. reinstal windows

nebo

1.rescue cd win
2.neco jako chckdisk
3.doufat, ze se to opravi

nebo

1.restart
2.restart
3.vypnout na par hodin ze zasuvky
4.restart
5.restart
6. pokud to furt nejde pak postup 1 nebo 2 :)))

Tenhle postup uz mi parkrat fungoval.

Pravda je, ze visty jsem zatim videl akroat u souseda na sedadle v autobuse, jinak nevim jak to funguje, ale ten posledni postup by odpovidal. :slight_smile: