Sekání videí

Dlouho jsem to neřešila, protože jsem to sváděla na HW, ale co jsem zkoušela Ubuntu, kde se videa přehrávala úplně plynule v HD i ve fullscreenu, začínám si myslet, že Fedoře chybí nějaký framework plugin. Přehrávačem to není - testovala jsem jich víc. Zkoušela jsem nainstalovat ty pluginy z Ubuntu - GStreamer, problém přetrvává. Binary Codecs to snad zasekaly ještě víc :smiley: Čím je okno přehrávače větší, tím víc se seká, fullscreen se nerozjede. (Fedora 18, Xfce) Máte nějaký nápad?

Pluginy z Ubuntu?
Ja jsi je instalovala?
Instalace by měla jít podle tohoto:
http://fedora.cz/pridani-multimedialnich-kodeku-ve-fedore-18/
O jaký HW se jedná? Konkrétně grafická karta?

Osobně bych to viděl spíše na problém s ovladači.

Jakou grafickou kartu máš? Pokud je to nVidia, ATI, používáš open source nebo proprietární ovladače? Oba dva by měly přehrávání videa bez problémů zvládat, ale na starším hardware možná ne.

Možná taky funguješ na ovladači LLVMpipe, což je vlastně vykreslování přes procesor, což by mohlo vysvětlovat to sekání.

Co ti vrátí příkaz: glxinfo | grep “OpenGL renderer” ?

Funguje ti 3D akcelerace? Co ti vrátí příkaz glxinfo | grep “direct rendering” ?

Jaké prostředí používáš?

Zkoušela jsi přehrávače s různými enginy? Zkoušet jen přehrávače založené na GStreameru (Totem, Kaffeine,…) nepomůže, je potřeba zkusit třeba MPlayer nebo některý z jeho grafických nádstaveb (SMPlayer, GNOME Player,…) nebo VLC, aby člověk vyloučil, že se nejedná o chybu v GStreameru.

Dandim: Výše uvedeno - GStreamer jsem nainstalovala… Ten odkaz na tu stránku obsahuje právě zmíněné pluginy.

Grafika je to Intel GMA3600 (ovladač by měl být gma500(experimental), ale očividně jede přes ten LLVMpipe, pravda). Desktop Xfce na netbooku. O 3D akceleraci z her vím, že nefunguje, ale ohledně akcelerací nejsem vůbec zkušená.
Výpisy jsou zde:
[root@localhost ~]# glxinfo | grep “OpenGL renderer”
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on llvmpipe (LLVM 3.2, 128 bits)
[root@localhost ~]# glxinfo | grep “direct rendering”
direct rendering: Yes

A vyzkoušení těch jiných přehrávačů? Jak radil Jirka.

No, GMA3600 je v Linuxu nemilá věc. Situace se má takto:
Intel zhruba před rokem uvolnil ovladače pro Linux, ale přestal je udržovat pro novější jádra a nakonec jej stáhl úplně (viz http://communities.intel.com/thread/33936). Karta funguje s ovladačem gma500_gfx, který do kernelu napsal Allan Cox. Problém je, že funguje velmi omezeně. Člověk dostane správné rozlišení, ale nefunguje 3D akcelerace, HDMI, VGA, uspávání. To je ten důvod, proč je použit ovladač llvmpipe.

Jak z toho ven? Ovladač už asi lepší nebude. Jeden člověk se snažil ten ovladač od Intelu upravovat pro nové kernely, ale vzdal to u 3.7. Možnost je tedy používat llvmpipe a zkusit jiný přehrávač. Konkrétně ten mplayer má podle mých zkušeností lepší výkon než GStreamer. Může pomoct prostředí, které nemá kompositor (např. Xfce).
Další možností je vynutit ovladač gma500_gfx. 3D akcelerace nebude fungovat, takže nebude možné používat GNOME, ale třeba Xfce by na tom mělo fungovat pěkně.

Zajímavé je, že to v Ubuntu jde líp. Tipoval bych to na to, že to je některá s verzí Ubuntu, která měla ještě kernel kolem verze 3.5, kdy fungoval ten ovladač od Intelu. S novými verzemi by to ale nemělo být lepší.

Tak mám prostě smůlu na hardware - totiž na svým stolním PC byly také problémy s grafikou, konkrétně 3D :smiley: To by asi vše vysvětlovalo, tak děkuji za objasnění, hodně mě to poučilo. Ze svých poznatků můžu jen ještě dodat, že Ubuntu, který je pro můj model netbooku předinstalovaný, vydal certifikát pro Cedar Trail. Bylo by koneckonců asi blbé prodávat netbook s nefungujícím systémem :smiley: Divné z toho všeho je jen to, že když jsem jej posledně zkoušela, hardware driver instalátor mi hlásil, že je nemožné nainstalovat grafický driver a dále označoval grafickou kartu za neznámou.
Pozn. To bylo už po instalaci Fedory, takže možná kdybych Ubuntu nikdy nepřeinstalovala, tak by ten ovladač snad i fungoval. Osobně… i za tu cenu bych do toho tu Fedoru prostě naprala ^^ A situace pro práci s 2D grafikou to naštěstí problém není :slight_smile:

Před několika lety jsem se spálil úplně stejně. Koupil jsem si netbook od Dellu s předinstalovaným Ubuntu s domněním, že bude mít dobrou podporu v Linuxu. Bohužel tam byla grafika GMA500, ke které výrobce nějak dobastlil ovladač pro Linux a Dell společně s Canonicalem to přibastlil do toho předinstalovaného Ubuntu. Bohužel nikoho už nezajímalo, jestli ten ovladač bude fungovat v nových jádrech, takže když jsem tam zkoušel nainstalovat novější verze Ubuntu tak, jak vycházely, měl jsem smůlu stejně jako s ostatními distribucemi. Jedinou možnost, kterou člověk má, je zůstat s tou předinstalovanou verzí až do konce života notebooku. Inu není hardwarová podpora jako hardwarová podpora.

Mám digitál Lumix DMC-FZ200. Umí i AVCHD video Full HD 1920x1080/50p s datovým tokem kolem 28 MB/s. Na PC s AMD Athlon Dual Core 1Ghz, NVidia GeForce 8500 GT s funkční akcelerací s driverem kmod-nvidia mi MPlayer videostream přehrát dokáže s poloviční rychlostí, Xine se skutečnou ale s chybovými hláškami o přeskočených rámcích, Vlc přehrává trhaně. Spojím tedy jednotlivé videosekvence ve Wine pomocí tsMuxerGUI.exe do jednoho souboru a Avidemuxem zmenším velikost obrazu podle displeje tj. na 1680x944 bodů. Používám videokodek Mpeg AVC (x264), 2 průchody pro 9000 kbit/s, audiokodek AAC (lav), MP4 muxer a výstupní formát *.mp4. Pak je video plynulé se synchronním zvukem a přes celý displej. Mám dualboot s WinXP, kde se při přehrávání video chová totožně, tj. trhaně. SW dodaný s fotoaparátem přehrává video jen v malém okně nebo je nabídne pouze vypálit na BlueRay.

O tom GMA500 jsme se tady uz bavili a ne jen o nem. Bohuzel to byl levny graficky chip, ktery se daval do kdeceho (soucast chipsetu) a nebyla to puvodni architektura intelu, ale licencovane takze k tomu nebylo poradne nikdy nic. I na windows to zlobi.

Ono to asi tak bude když se zpětně kouknu na cenu toho laptopu. Až na to, že kamarád s Win7 a čipem GMA950 rozjede s akcelerací daleko líp cokoli graficky méně náročnýho (stále je to jen malý netbook) než já s GMA3600, který by měl být nejmíň 2x tak silný co jeho podle recenzí na netu (důkladně jsem vybírala levný ale výkonný, no asi jsem se netrefila :-D), nakonec se to vyrovná v tom že Fedora s Xfce není tak náročná na CPU jako Win7, ale i tak bych ocenila aspoň ten fullscreen 1024x600 místo 800x600 jen do 3/4 obrazovky a podporu brightness, což myslim že je zas věc developingu ovladače, protože Win s tim problém nemá, ale do Win nastálo mě nikdo asi stejně nedostane ^^ Nevim proč Intel ten ovladač pro Linux ze svých stránek stáhl…

To ja vim proc ho stahl - i v Intelu v tom meli bordel. Meli dva ovladace, kazdy vyvijela jina skupina a ani jeden poradne nefungoval - resp. v kazdem neco jineho. Byl to binec nadruhou.

Jinak zde: http://en.wikipedia.org/wiki/Intel_GMA - vsechny PowerVR nebrat. :frowning: