Sagem F@ast 840 prosim o pomoc!!!!

Prosim o pomoc s pripojenim k internetu, mam modem Sagem Fast 840, a jsem pripojena pres telecom (ted uz O2), uz jsem cetla spoustu navodu, ale ani jeden bud nefungoval, nebo jsem ho nepochopila, prosim neradte mi ze ten modem mam vyhodit. Mam Fedoru 6, ale v linuxu jsem absolutni novacek, potrebovala bych teda fakt kompletni navod (ne jenom typu : neco rozbalit, ale uz tam u toho neni kam, atd.)… moc prosim o pomoc ty xpcka uz me strasne nebavej (nesnasim jak se microsoft snazi lidem lezt do soukromi :frowning: )

Myslim, ze na tento modem mame jiz zpracovany navod (http://forum.fedora.cz/read.php?2,7152). Zkuste to podle nej a pokud se v nejakem kroku zaseknete, dejte vedet co a jak a my se Vam urcite pokusime pomoci.

Nerad bych Vas od neceho odrazoval, ale rozhodnuti typu “Tak a od zitrka pouzivam pouze Linux!” vetsinou nedopadaji dobre. Linux je jiny nez Win a vyzaduje trochu vice casu a trpelivosti. Lide jsou pak rozcarovani a svaluji vinu na Linux. Napr. ja jsem postupne prechazel na Linux asi tri az ctyri roky…

Macky

to ja chapu, proto jsem si taky ty xp zatim nechala, je jasny ze co se tyce prechodu na linux je to urcite na dlouho, ale proste to chci zkusit, jenze bez internetu to jaksi nejde…

diky za odkaz na navod, sice to znamena ze to musim cely preinstalovat, ale to nevadi, rozhodne to zkusim

Nechapu, proc byste to mela preinstalovat…

Macky

protoze uz jsem zkousela vsechny mozny navody - tak jestli jsem neco nezkazila - a navic v tom navodu je napsano, ze musim v instalaci vybrat ten balicek linux-atm-2.5.0 (ty dalsi cisla se mi nechce vypisovat), ale mam mensi problem, i kdyz jsem to prosla nejmin 3x tak ten balicek tak proste na pridani neni. Da se to nekde stahnou z internetu? a jestli ano, co vsechno mam stahnout? (teda krome ueagle-data-1.1-tar.gz - to uz mam)

ja totiz nemam jadro 2.6.20-1 ale 2.6.18-1, takze proto tam nejspis ten balicek nemam. takze mam cely instalacni dvd vyhodit a stanhout si jiny? nebo existuje navod i pro tohle?

Zminovane balicky muzete nainstalovat primo z Vase instalacniho DVD. Spustte terminal a prihlaste se jako superuzivatel

su
(heslo)

Dale se presunte do adresare na Vasem DVD, ktere obsahuje balicky .rpm

cd /media/FC_6\ i386\ DVD/Fedora/RPMS
(cesta se muze trochu lisit podle toho, jakou mate distribuci Fedory)

Nainstalujte jednotlive balicky
rpm -Uhv linux-atm-libs-2.5*
rpm -Uhv linux-atm-2.5*

Macky

diky, hned to zkusim… doufam ze uz to konecne pujde… :slight_smile:

Tak jsem udelala vsechno, vsechno se mi vypisovalo jako ze to je v poradku, ale presto se ti nepripoji, zkousela jsem to, ale internet presto nejde, vypisuje mi to tohle: (ne vzdycky, ale presto to nejde)

br2684ctl[3837]: Interface “nas0” could not be created, reason: File exists
br2684ctl[3837]: Communicating over ATM 0.8.48, encapsulation: LLC
br2684ctl[3837]: Fatal: failed to connect on socket
Plugin rp-pppoe.so loaded.
RP-PPPoE plugin version 3.3 compiled against pppd 2.4.4

prosim poradte mi co mam delat…

Při jakém konkrétním příkazu se vám objeví jednotlivé hlášky? (tj. dodejte prosím příkaz - hlášení). Spoustite vsechny prikazy jako superuzivatel?

Macky

objevi se mi to kdyz napisu - start-adsl (ten jsem upravila presne podle navodu), prikazy spoustim vzdy jako superuzivatel. ono se mi tohle nevypise vzdycky, ale i kdyz se to nenapise, tak internet stejne nefunguje (kdyz spustim firefox nenacte to nikdy zadnou stranku)

V souboru start-adsl je nekolik prikazu. Podle toho co pisete je problem s tim prikazem “br2684ctl”. K tomu mohou byt dva duvody

1. po predchozich pokusech mate v systemu nejake “resty” a modem se nastavuje jeste jinak
  2. mate spatne nektery z parametru pribazu, napr. -a 8.48 je jakesi identifikacni cislo modemu a to muze byt pro vas jine. Jak ho ovsem zjistit se me neptejte. Tento modem nemam doufam ze ho nikdy nepotkam. Mate urcite stejny modem Sagem 840ve jako je zminovany v navodu?

ano urcite mam modem ktery je zminovany v navodu a jsem si skoro na 100% jista ze v prikazu -a 8.48 problem nebude, protoze jsem si to overovala primo na O2 a to je v poradku. nemuze byt problem v nastaveni prohlizece nebo v necem takovym? protoze modem se podle mne pripojuje, s tim problem neni. jeste bych se chtela zeptat, jestli pri uprave souboru pppoe.conf ma byt v pravni radce kde se vypisuje user (uzivatelske jmeno) - to uziv. jmeno v uvozovkach nebo ne.

Ono lze pripojeni k Internetu otestovat i napr. pomoci prikazu traceroute popr. ping. Napr. traceroute www.abclinuxu.cz Vam vypise vsechny servery, pres ktere se musite dostat az k abclinuxu. Je to sice uzitecna informace, ale Firefox je Firefox…

Uvozovky - temi byste nic zkazit nemela (tedy za predpokladu, ze je interpretovan shellem, jakoze urcite je). Jestli je Vase jmeno jednoslovne a neobsahuje nektery z “rezervovanych” znaku, muzete uvozovky klidne vypustit.

Macky

tak ted mi to vypisuje po prikazu start-adsl tohle:

[root@localhost Beatrix]# start-adsl
br2684ctl[3136]: Interface “nas0” created sucessfully
br2684ctl[3136]: Communicating over ATM 0.8.48, encapsulation: LLC
br2684ctl[3136]: Interface configured
Plugin rp-pppoe.so loaded.
RP-PPPoE plugin version 3.3 compiled against pppd 2.4.4

ale internet stale nejde… ?

Tuto zpravu jsem dostal od autora navodu:

Drahoslav Melo pise:

1. má v dmesg zprávu modem operational ? (asi ano, ale nepíše to tam).
    Na některém hardware pomůže modem odpojit a znovu připojit a přesvědčit se, zda je modem funkční v dmesg.

2.Má připojení k O2 přes llc nebo mux (to zjistí přímo od O2 nebo ve windows). O2 teď připojuje přes mux.
pak by musela změnit parametr e- z 0 na 1
viz dále.

Setting up an interface

From user space, setting up a bridge connection is quite simple. First, you link an ATM VC with an interface
  and then you configure this interface.

The syntax of the command is the following :

br2684ctl [-c n -e 0|1 -b 0|1 -s buf_size -a [itf].vpi.vci ]+

-a [itf].vpi.vci : ATM PVC number, VPI and VCI. Mandatory
  -c n : BR2684 interface number such as nas0,
  nas1,... Mandatory
  -e 0|1 : Encapsulation method. 0=LLC, 1=VC mux.
  default is 0, LLC
  -b 0|1 : Running background. 1=background,
  0=foreground. Default is 0
  -s buf_size : send buffer size. Default is 8192.

Thus an interface can be created by
  br2684ctl -b -e 1 -c 0 -a 8.48

dekuju, urcite to zkusim, i kdyz tomu teda moc nerozumim, to mam jako napsat v terminalu, ale fakt nevim co je to to ATM PVC number, VPI a VCI znam, no zkusim aspon tu trosku co chapu, ale vazne tomu moc nerozumim, nevim co z toho mam napsat presne jak je uvedeny a co mam zamenit za cisla, ja se omlouvam, ale fakt nevim

Bylo tim mineno, ze mate

1. overit ze ve vypisu prikazu “dmesg” mate napsano ze je “modem operational”
  2. zkusit v tom skriptiku start-adsl zmenit radek s prikazem

/usr/sbin/br2684ctl -c 0 -b -a 8.48
na
/usr/sbin/br2684ctl -e 1 -c 0 -b -a 8.48

To ATM PVC number zrejme nemusite nijak resit.

diky…