Rozlišení

Dobrý den, mám problém s rozlišením na svém notebooku Toshiba Satellite Pro U300-143 a napadlo mě položit dotaz sem.

Nainstaloval jsem Fedoru 8, vše bez problémů. Bohužel přihlašovací okno je jakoby oseklé černým rámem, po příhlášení se mi lišty nezobrazují až ke krajům a po maximalizaci jakéhokoliv okna se roztáhne jen na ten určitý rám. Přitom pozadí je hezky roztaženě na celou plochu, ikonky vypadají ok. Jen se to chová jako s jiným rozlišením (okna a lišty).

Při nastavení rozlišení (přes roota) je max 1024x768. Potřebuji 1280x800. Když dám systém-správa-zobrazení nic nepomůže, pořád se vrací na stejné a na výběr mám pouze ze tří možných (max 1024x768). Anebo když chci zkusit dát menší například 800x600 tak obraz zčerná a musím natvrdo restartovat.

Ač jsem začátečník s linuxem pohledal jsem na foru a objevil několik diskuzí na podobné téma. Podle rad jsem nainstaloval Midnight Commander, přes nouzový režim ho spustil a do /etc/X11/xorg.conf jsem doplnil do sekce sreen v subsekci Modes “1280x800” ale jakoby to vůbec nereagovalo. Nic se neděje… Asi jsem něco opomenul nebo něco dělám špatně. Popřípadě můžů xorg.conf zobrazit sem kdyby bylo zapotřebí. Děkuji

Jedna se o chybu ovladace karet intel. Zkuste v prvni rade aktualizovat system - pokud jste to uz neudelal. S aktualizaci muzou byt drobne ale resitelne problemy http://forum.fedora.cz/read.php?1,12105

Jinak muzete tez zkusit prikaz
xrandr --output TV --off
zda se to spravi.Pokud ano, pridejte se tento prikaz docasne do prikazu ktere se maji spoustet po startu grafickeho prostredi (http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:prirucka:gnome#ostatni)

Děkuji za odpověď. Ano moc rád bych aktualizoval ale nejsem připojen k internetu a bohužel nevím jak. To je můj druhý problém.

Když dám systém-správa-síť tak mi to ukazuje neaktivní připojení. Jsem připojen přes Netbox. Jediné co jsem zvládl bylo změnit MAC adresu a myslel jsem že už to pojede ale nic.

Byl bych velice rád za nějaky stručný postup.

A ja bych byl rad za kristalovou kouli…
Zkousel jste aspon ten prikaz xrandr?

Ano příkaz jsem zkoušel ale pokud jsem ho měl zadat normálně do terminálu tak nechápu co měl udělat. Vyjela mi jen nabídka příkazu xrandr a to bylo vše.

Ano vím, že to byl troufalý dotaz se ptát na konkrétní nastavení sítě ale v diskuzích jsem odpovědí nenašel a sám to nedokážu. Prostě jsem myslel, že jsou známé nějaké postupy ktěré se většinou opakují. Ovladače mám teda alespoň myslím správné tak nevím no.

Tak jste ten prikaz opsal spatne.

Postupu jsou spousty. Vy chcete radu ne ja, takze musite poskytnout dostatek informaci. Nemam potuchy co je Netbox (je to firma, zarizeni, sluzba, vesmirni lide). Proc bych to mel hledat? Absolutne nechapu proc pripojeni z Fedory vyzaduje zmenit MAC adresu. Co to s tim mam spolecneho? Mozna je chyba na me strane a nekdo jiny chape co jste zkousel delat, vzhledem k tomu, ze nikdo neodepsal tak asi i ostatni maji problem s pochopenim vaseho dotazu… bohuzel.

Tak prvně bych vám chtěl poděkovat za ten příkaz, který jsem opravdu psal špatně (přehlédl jsem mezeru). Po jeho zadání se mi to krásně upravilo. Rozlišení se upraví ale až po přihlášení. Což mi samozřejmě nevadí jen mě zajímá jestli když se stáhnou například nové ovladače jestli se upraví i přihlašovací okno, které je stále osekané. Nakonec bych se chtěl zeptat co tento příkaz přesně udělal?

K tomu připojení. Omlouvám se že jsem blíže nespecifikoval. Netbox je poskytovatel internetu v Brně, Jihlavě, Praze…Přes optický kabel. Mac adresu jsem měnil protože je Netbox má zřejmě blokované. Normálně když se chci připojit k netu například z notebooku tak ji musím zkopírovat aby byla stejná jako na stolním PC a aby mi to po připojení kabelu jelo.

Prostě jsem postupoval stejně jako když pouštím net ve Windows. Zapojím kabel, změním MAC a internet frčí. To bylo jediné na co jsem se zmohl, dále nevím jak mám postupovat.

Co se tyce toho prikazu - tento prikaz vypne na karte TV vystup - sice notebook nema zadny konektor, chipset ktery je v notebooku pouzit TV vystup ma (nepripojeny) a ve vychozim nastaveni je tento povolen. V ovladaci to pak dela nejaky neporadek. Chyba je v ovladaci grafickych karet intel. Zda pomuze aktualizace bohuzel nevim - vypada to ze ve Fedore zadna aktualizace tohoto ovladace neni (xorg-x11-intel).

Co se netboxu tyce, nemam s nim zadne zkusenosti - pripojujete se pres nejakou krabicku (konvertor na optiku)? Jak se pripojete k te krabicce - ethernetovym kabelem? Zkuste prosim v system->sprava->sluzby vypnout sluzbu Network Manager a system-config-network (system->sprava->sit) nastavte, aby se zarizeni aktivovalo pri startu, nastavte zmenenou MAC (ano to je bouhzel potreba pokud pouzivate primarni pripojene PC - dalo by se to vyresit routerem) a udaje at se ziskavaji z DHCP. Pote zkuste pocitac restartovat. NetworkManager sluzba slouzi ke sprave vicera internetovych pripojeni, ve vasem pripade ale muze zpusobovat problemy.

Zkusil jsem ještě poslední věc a to že jsem si nainstaloval Fedoru 8 na svůj starý notebook (nějaký SIS chipset). Výsledky. Grafika jela dobře ale to je hlavně tím, že rozlišení je max snad 1024x768 ale i tak šli bez problémů přepínat i jiné režimy což na tom novém nejde.

Co se týče síťové karty tak ihned po zapojení kabelu se mi napsalo připojení aktivní což u toho nového PC taky neudělalo.

Vyvozuji z toho závěr, že na starém počítači neměl Linux žádné problémy s ovladači a proto vše jelo ok.

Dotazy:

1. Na starém notebooku se mi v pořádku aktivovala síť ale nedostanu se na internet a to zřejmě kvůli již zmíněné MAC adrese. V systém-správa-síť jsem ji sice změnil ale když kliknu v pravo nahoře na ikonku signalizující síť a dám informace tak mi píše hardwarovou adresu úplně jinou. Myslím si že tohle je ten problém a proto se ptám jak změnit tuto hardwarovou adresu?

2. Na tom novějším PC by se podle mě vše vyřešilo těmi ovladači. Počítač používá chipset i965GM express. Prohlížel jsem stránky intelu a jediné co nabízejí na grafiku jsou ovladače pro vývojáře (mám instalovat?). No a síťová karta je Realtek a na jejich stránkách jsem žádný aktuální ovladač pro Linux nenašel.

Toto už byly opravdu poslední dotazy, děkuji uživateli Covex za trpělivost a odpovědi.

ad 1) ano - to by se vyresilo tim, co jsem vam psal - vypnete sluzbu NetworkManager a nakonfigurujte sit pouze reps system-config-network. Tim se problem s MAC vyresi.

ad 2) Zadne ovladace ze stranek vyrobce neinstalujte. Chyba s aktivovanym TV vystupm je chyba v oladaci v X serveru, ktery je ve Fedore. Co se tyce sitovky Realtek, existovali modely, pro ktere bylo potreba doinstalovat nejaky ovladac, stranky vyrobce jsou ale bohuzel to posleni misto kde bych je hledal. Obcas sice nejaky ovladac pro Linux udelaji, ale vetsinou je bud tragicky, nebo pro nejake stare verze Linuxoveho jadra. Neprve hledejte v repozitari livna, pak po webu jako napr. sourceforge.net.