Re: Odstranění uživatele - VYŘEŠENO

Vážení přátelé,
v návaznosti na toto téma http://forum.fedora.cz/read.php?1,24413 se táži, jak jednoho uživatele z mašiny pokud možno co nejbeztrestněji odstranit (s problémem furt ještě žijem) - lenost.
Něco mi říká, že je to v /etc, nenašel jsem to tam. Užil bych si raděj klikátek, ale ani v Nastavení systému není dvířek “sem smějí jen rooti” (kde dotyčného devnullovat).
Dík
Pep

Odkazovnané téma jsem nestudoval - lenost - ale když to nejde klikátkem, tak určitě zafunguje

userdel -r uzivatel
# -r smaže i domovskou složku,  pro přepínače si prostuduj: 
userdel --help

Problemem muze byt, ze na pocitaci zustanou soubory s vlastnictvim UID smazaneho uzivatele (nemeli by, vse by melo byt v /home), pokud ovsem ma moznost zapisovat i na jine svazky, je radno pouzit prikaz find a pripadne soubory s mazanym UID/GID “prevlastnit”.

Ale ty soubory můžu jako root vykostit, ne? Takže žádný problém.
Díky vám, přátelé. Jen jsem zvědavej, zda se pak comp konečně po zapnutí bude umět nastartovat pot tím zbylým uživatelem, což jsem řešil od instalace Fedory (kterou mám vlastně rád).

No, nejsem zrovna svižník, teprve dnes jsem se ke smazání uživatele/ů odhodlal/dostal. Příkaz userdel to provedl bez keců. Ale - jak jsem psal v úvodu, v historii jsem nikdy, i přes opakované pokusy i rady od Jirky Sešívky systém nedonutil k tomu, aby se dokázal automaticky nastartovat do jiného, než prvního, při instalaci systému nadefinovaného uživatele. A to znamenalo, že se start mašiny po smazání userů zastavil na hlášce “Started Account Service” a neměl snahu podnikat cokoli dál. Ctrl+Alt+F2 pomohlo k přihlášení v textovém režimu (což mi vždycky naskočí pupínky…), přihlášení usera až asi na popáté (v heslu je číslice a ač byl NumLock on, nějak to nechtěl skousnout - takže až několikeré promáčknutí Numlocku pomohlo), pak “startx”. Ale ouha! Do mě neznámých Gnome! Pak jsem ze zoufalství spáchal ono dávno kýžené automatické přihlášení posledního zbylého usera (chtěl pochopitelně heslo roota), což bez řečí skousnul. Tak jsem si prubnul reboot - a hle - mašina nastartuje do usera a v KDE-čkách! Wow! Teď ješte pokořit ten Fedup http://forum.fedora.cz/read.php?1,26502 - to už mi zas naskakuje husí kůže - ale když mi, přátelé budete držet palce, tak to tutově klapne!
Díky!