Průzkum: Jaký SW pro poznámky používáte?

TL, DR; Používáte Zim nebo něco jiného?

Plná verze: Jaký SW pro psaní poznámek, pro tvorbu “personal knowledgebase”, todo seznamů atd? Já jsem dosud (léta) používal prosté textové soubory, ale není to ono. Chybí nějaká alespoň základní možnost formátování a nějaká rozumná možnost organizace. Ona ta potřeba nebyla zase tak akutní a plaintext dostačoval. Spoustu věcí jsem si pamatoval, ale člověk stárne a paměť tolik neslouží. A zároveň rostou nároky na hlavu - roste objem věcí, které si člověk potřebuje pamatovat. Často se mi pak stává, že po x měsících znovu usilovně vyhledávám, co už jsem jednou věděl anebo se aspoň snažím vzpomenout, jak jsem to tenkrát pořešil :-). Sofistikovaný poznámkový bloček bude dobrým řešením.

V minulosti jsem vyzkoušel Zim, ale nevyhovoval mi a vrátil jsem se zase k plaintextu. Nedávno jsem vyzkoušel TiddlyWiki, ten se mi dost líbil, ale byl příliš pomalý a těžkopádný na některé věci. Od nového SW bych požadoval kromě již uvedené možnosti základního formátování textu ještě možnost přidávat tagy nebo třídit do kategorií nebo nejlépe obojí. A pokud by to náhodou umělo naimportovat záložky z Firefoxu, byla by to úplně bomba, ale to ani nečekám, že bude tato možnost někde dostupná. A potom ještě přenositelnost, aby se vše (data i nastavení) ukládalo do jednoho souboru, anebo alespoň do jediného adresáře.

Dostupné alternativy už jsem si prohlédl, ale opět mě zajímá, co se mezi lidma používá. Stačí, když mi napíšete název Vámi používaného SW a k tomu můžete připsat, co Vám tam vyhovuje a co naopak chybí.

Předem díky za odpovědi.

Pro delsi zaznamy normalne blogovaci SW, nebo dokuwiki, pro kratke tuzka a papir. :slight_smile:

Používal jsem Tomboy, teď používám GNOME Notes. Obojí jsou to jednoduché programy na poznámky, nic složitějšího nepotřebuju. Z těch sotisfikovaných je nejlepší asi ten Zim.

google/keep pro poznamky co potrebuji mit porad u sebe

txt files pro souvislejsi poznamky (na dropboxu/google drive)

Používám ZIM s tím, že si to syncuju na MegaDrive.

todoist.com na todo, google keep na kratky poznamky a nic (nebo blog, ale na ten jsem linej) na dlouhy poznamky. Tu posledni moznost chci vyresit nejakou vlastni wiki nebo evernote.com.

Pokud by někoho zajímalo, k čemu jsem nakonec dospěl, tak jsem vyzkoušel WikidPad[/url], KeepNote a [url=http://jenyay.net/Outwiker/English]OutWiker. Všechny napsané v Pythonu. Požadavky, které jsem vypsal v prvním příspěvku, nejlépe splňuje OutWiker. K tomu umí spoustu užitečných věcí navíc, ať už “rovnou z krabice” nebo pomocí pluginů (ale ty byly taky součástí stažených zdrojáků, stačilo je jen přesunout do jiného adresáře). Z těch nečekaných bonusů navíc bych vypíchnul zvýraznění syntaxe - syntax highlight (ok, bez toho se dá žít :wink: a zejména možnost přidat k záznamům přílohy (což se postupně ukazuje jako naprosto skvělá a nepostradatelná věc).

Narazil jsem na http://orgmode.org a implementaci http://doc.norang.ca/org-mode.htm
Určitě to není pro každého, vzhledem k primárnímu zaměření na Emacs, ale když už mám v něčem psát, tak ať to mám vše přijednom a neroztahané po x programech. Dám tomu šanci a zkusím si to zažít i když je mi jasné, že x týdnů to bude trvat.