Proč Fedoru?

Zdravím sem dlouhodobý uživatel Kubuntu, ale v poslední době se u Kubuntu začínají projevovat nedodělky a nedostatečná podpora (má jen jednoho placeného vývojáře…). Proto sem se začal rozhlížet po jiných distribucích a zaujala mě Fedora (kvůli tomu že za ní stojí silná firma, navíc je poměrně dost rozšířené a i přátelé mi jí doporučili) Zajímalo by mě jakou má podporu pro KDE (Gnome nemám rád neptejte se proč, ani já to nevím prostě mi nesedí), v čem bych si oproti Kubuntu polepšil v čem třeba pohoršil a názory od uživatelů kteří mají zkušenosti s oběma distribucemi.

P.S: Tohle není pokus o flame. :slight_smile:

Tak třeba já mám Fedoru proto, protože jsem kdysi chtěl od Mironetu nový počítač a chtěl jsem na něm Linux, a Mironet mi tam dal právě Fedoru :slight_smile:

Na to, proč je Fedora ta “best”, jsem přišel až později:

Řekl bych, že má asi nejaktuálnější balíčky (z těch známých distribucí). Zkoušel jsem dost distribucí (asi před měsícem), ovšem všechny např. měly v repozitářích Gaim (a ne už Pidgin, což je přejmenovaný Gaim a už dost vylepšený). Totéž jádro a vůbec veškerý soft. Fedora zařadí např. toho Pidgina cca do 14 dnů od vydání.

Obecně je Fedora dost pokroková.

Na druhou stranu - občas se aktualizacema něco pokazí, ale to naštěstí jen velmi zřídka.

Docela by mě také zajímaly další názory pro/proti Fedoře (zas tolik jsem ty ostatní distribuce nezkoumal), zdá se mi jinak podobná jako jiná distra.

Jo a ještě k té podpoře KDE - Fedora je dělána primárně pro Gnome, nicméně KDE je také docela dobře podporováno. Pokud vím, v KDE jen nechodí vyskakovací popup upozornění na nové aktualizace (ale možná že už to neplatí, kdyžtak mě opravte), dokonce tuším od F7 se začalo vydávat ISO speciálně pro KDE.

Pockejte dva dny do vydani F8 a prectete si clanek na rootu. S Fedorou je potreba opatrne, predevsim pri prechodu z Ubuntu. Fedora se behem jedne verze stale vyrazne vyviji, zatimco *buntu se vyviji skokove. Ani Fedora neni bez chyb. Fedora ma tym starajici se o KDE. To samo ale strada dlouhou pauzou od KDE 3.5 do jeste nevydaneho KDE 4. Tedy problem s nezajmem o KDE si zpusobuje KDE. Myslim ze s vydanim KDE4 se to ale zase o dost zlepsi… doufam.

Je poměrně logické že se teď vývojáři soustřeďují především na vývoj nového KDE4. Co jinak přesně myslíte tím slovem opatrně? Ještě bych se chtěl zeptat jak je u fedory bezpečné používat neoficiální repozitáře a jak to vypadá s kodeky (především s podporou nesvobodných formátů).

KDE neni hlavni prostredi Fedory, napr. pro nej nejsou navody (i kdyz ty jsou vetsinou na prostredi nezavysle, napr. screenshoty jsou z vychoziho GNOME). Repozitare jsou popsany v prirucce nebo navodu (odkaz nahore) - jejich pouzivani neni zasandi problem jen se nektere nesmi michat. Vsechny potrebne nesvobodne kodeky najdete v onech neoficialnich repozitarich, popsano je to tez v prirucce.

Preco Fedoru?

1. napriek upozorneniam, ze je pomala, na mojom P3@733 a 512MB RAM je v prostredi KDE velmi svizna. K tomu mam aj celkom slusnu grafiku (nV5500-128MB), cize svizna vratane desktopovych efektov.

2.Pouzivam Rawhide (teda unstable Fedory), vyraznejsi problem bol len raz pri update isomd5sum (teda problem by to bol pre zaciatocnika, ja som dal natvrdo upgradovat balicek a bol pokoj).

1. KDE je zapracovane do systemu celkom fajn, vsetko podstatne (u Rawhide vratane automatickych aktualizacii v systray) funguje tak, ako ma. Proste KDE nie je niekde na okraji zaujmu, aj ked sa vyvoj sustreduje najma okolo GNOME.

2. Vo Fedore mam aktualne balicky. Viac k tomu netreba hovorit.

3. Niekto nadava na YUM, ze je pomaly. Mozno na P 100 so 64MB RAM. Tam som raz nahadzoval textovu stanicu a naozaj bolo nacitavanie balickov z databazy pomale. Ale na BEZNOM stroji ani nahodou.

Fedoru mam rad, trosku jej rozumiem a aj ked urcite nie je dokonala, vyhovuje mi.

Moc děkuju za příspěvky až vyjde F8 tak ji určitě vyzkouším, jediný co mi tu ještě chybí je nějaký to srovnání s Kubuntu.

Mno tak Fedoru sem nainstaloval a podělím se s vámi o své první dojmy a problémy. Tak na yum se mi težko zvyká ale je to lepší než sem myslel. Moc se mi líbí aktuálnost aplikací. Ovšem ve zdrojích je jich poměrně málo teď zrovna nemůžu nikde sehnat svoje oblíbené Kvirc :frowning: Další věc co mě zarazila je že většina systémových nastavení je v ovládacím centru KDE ovšem né všechny některý sou rozházený v hlavní nabídce (což způsobuje nepřehlednost) v hnusných gtk nastaveních (pro příklad nastavení sítě) u kterých se nedá změnit vzhled dokonce ani pomocí gtk-qt-engine :frowning: Jestli máte nějaké rady, rád je uvítám.

Fedora myslim neintegruje svoje klikaci udelatka do KDE. Jsou to jednoucelove klikaci aplikace napsane v pythonu.ktere se spousti z menu gnome. Osobne nepouzivam ani jedno - ani kontrol panel ani gnome udelatka, nicmene chapu, ze to muze esteticky vadit. Kvirc je snad v repozitari Dries - vzdy vam pomuze http://rpm.pbone.net/.

No vlastni KDE udělátka si nedělá víc distribucí ovšem tady se jedná o obecná nastavení která se dají jednoduše doinstalovat a to i ve fedoře jak se mi již povedlo proto tak nějak nechápu proč když sem si při instalaci zvolil nainstalovat KDE a gnome ne tak proč automaticky nemám i kompletní ovládací centrum KDE a proč se mi do toho cpou gnome nastavení. Jinak repozitář Dries zatím není pro fedoru 8. Za odkaz děkuji.

hmmm tak Kvirc sem nenašel v repozitáři Dries už není sou na něj odkazy ale když ho chci stáhnout tak mi to napíše že na serveru je složka prázdná :(. Jinak ještě mám problémy s obnovovací frekvencí monitoru na autodetect by to přiděluje příliš nízkou frekvenci a na monitoru mam teď oblasti kde je všechno rozmazané, když zvýším frekvenci tak je vše v pořádku jenže ty změny se neukládají a po opětovném spuštění KDE je vše při starém.

A kde a jak ty zmeny delate? Zmeny pres system-config-display se normalne ukladaji.

Pokud to delate nejak jinak, tak az je udelate, pustte si program xvidtune a nechte si vypsat Modeline, tuto radku pak pridejte do xorg.conf do Section “Monitor”.

Kubuntu je na CD a FC na DVD :slight_smile: FC má v sobě téměř všechno, i to co většina uživatelů nevyužije (třeba WWW,SŘBD a jiné servery, vývojové nástroje)
Dříve jsem jel na Madraku, ale od FC4 jedu jen na Fedoře (původně kvůli PosgreSQL, KDevelop a KDE )