Problém s videom ? !

Dobrý deň prajem,
chcem sa opýtať, prešiel som na Fedoru z Linux Mint, a mám menší problém s prehrávaním videjka. Nech pustím akékoľvek video či už prehrávanie DVD alebo ripy (.avi, .mkv …) video sa trhá, dá sa pozerať ale jednoducho sa seká ako keby PC nestihal. Mám CPU: AMD Phenom II 3000 Mhz s grafikou Sapphire ATI Radeon HD 4670 512 Mb + 4 Gb ram a používam 2 monitory (HDMI+DVI). Predtým som mal klasika Ubuntu a robilo to tak isto, prešiel som na Mint KDE a XFCE a bolo to super, no chcel som niečo viac a tak som zavítal ku Fedore, a toto distro sa mi veľmi páči tak rád by som tu ostal ale to videjko ma dosť štve. Používam najnovšiu Fedoru KDE, (gnome som neskúšal) ak aj vypnem efekty plochy moc to prehrávaniu nepomôže. Používam driver priamo dodaný fedorou nie od ATI … Ovládače od ATI ak sa pokúsim nahodiť catalyst podľa rôznych tutorialov alebo aj za pomoci po inštalačného skriptu fedorautils, tak sa mi zosype celý systém, a po reštarte mi mašinka už ani nenabootuje, dostanem sa po Grub a koniec … Skúšal som v nastaveniach prehrávača (mplayer) meniť nastavenia : gl, gl yuv, gl(fast ati card),x … No bez zmeny … Viem, že takto na diaľku poradiť bude asi problém, no skôr moja otázka smeruje k tomu, či to môže byť podporou konkrétnej grafiky, teda vymením ATI za Nvidiu alebo čo mohol mať Mint v sebe, že sa to správalo normálne? Kernel aj systém aktualizujem pravidelne, to je taka moja mala úchylka, že mám radosť z každej aktualizácie … :smiley:
Ak Vás niečo napadne tak budem rád za každú radu.

ĎAKUJEM
–> na fedora driveroch pre moju kartu mi ide Steam a CS úplne v pohode :wink:

Ahoj, zkoušel jsi krom MPlayeru třeba i VLC?
Pokud chodí Steam, tak bude asi akcelerace v pořádku…

ahoj … áno robí mi to na každom playery, dragon, vlc, mplayer, aj ked pustím videjko cez shell ako mplayer … :frowning:

To je opravdu zvlastni - v nekolika smerech - ze by to na jedne distribuci slo a na druhe ne, ze ti nejdou ovladace od Ati (nevim zda HD4xxx je jeste podporovany - to musis najit v readme ke catalystum) - instalaci provadej jedine podle postupu tady z prirucky, protoze tak se daji snadno odinstalovat… Prvni co bych zkusil je vymenit KDE za XFCE, protoze ruzne kompozitory vykreslovani jen zhorsuji, druha vec je rozliseni. Ja mam 1280x1024 na HD3xxx a prehravat videa jde normalne, problem muze byt i v rezimu “v okne” nicmene predpokladam ze fullscreen si zkousel.

Mplayer je u me ovsem horsi nez vlc a to nekdy vyrazne. Mplayer ma tendence psat obcas “your system is slow to play this” ale VLC prehrava plynule.

Nuž pozeral som na tu grafiku, podporovaná je, ale už veľmi okrajovo … Takže zrejme to bude v tom, XFCE testnem určite možno to bude lepšie, ale popravde ak by to bolo v tom, tak kupujem novú grafiku, lebo do KDE som sa zamiloval … :smiley: Monitor mám 23" LG IPS234V-PN 1920x1080 pripojený cez HDMI. Seká to v okne ako aj fullscreen …
Ako ak treba tak fakt kupim aj novu grafiku, len čo sa linuxu týka ostať pri Ati alebo radšej Nvidia? :frowning:

A Ďakujem za rady …

Ta karta si s open source ovladači nikdy moc netykala. Ty uzavřené ovladače jsi instaloval podle návodu v místní příručce, jak radil covex? To je opravdu nejjednodšší cesta. Problém s těmi ovladači je ten, že kernel ve Fedoře je občas na ně moc nový a jak ATI, tak nVidii chvíli trvá, než pro nové jádro upraví svoje ovladače. Ve Fedoře je momentálně kernel 3.8.2, možná by stálo za to vyzkoušet návrat ke kernelu 3.7 a zkusil to na něm.

Jinak jestli ATI nebo nVidia? Je to trošku jeden za 18 a druhý bez 2 za 20 ve vztahu k Linuxu, ale nVidia je na tom asi krapet lépe. Já se držím karet od Intelu. Na běžnou kancelářskou práci bohatě stačí a jejich podpora je v Linuxu oproti nVidia a ATI skvělá.

Jop skúšal som ovládače podľa covexovho tutoriálu, no s tým videjkom mi to nepomohlo … Úplna sranda bola v tom, že ked si pustím fedoru len ako Live Cd tak to video ide super, akonáhle to inštalnem tak som tam kde som bol … :frowning: Skúšal som aj XFCE tam to videjko seká ako na KDE … Nuž vyzerá to na problém s grafikou, tak zrejme testnem nejakú Nvidiu čo to urobí … Ale v každom prípade, ďakujem všetkým za pomoc a rady …

Ak nepomôže tak problém bude zrejme medzi stoličkou a PC a ten viem rýchlo odstrániť :smiley:

Já osobně si myslím, že problém je v tom, že během instalace se automaticky provede i aktualizace (předpokládám, že jsi měl komp připojený k netu během instalace). No a u nového jádra tam je asi nějaká výkonnostní regrese. Když Fedora 18 vyšla, používala, myslím, stále kernel 3.6, dnes má 3.8.

Možností je nainstalovat Fedoru 18 bez připojení k netu, aby se automaticky nenainstalovaly aktualizace a potom při aktualizaci vynechat kernel.
Případně do už existující instalace Fedory nainstalovat nějaké starší jádro pro Fedoru 18, asi některé z 3.6. Balíčky najdeš v Koji: http://koji.fedoraproject.org/koji/packageinfo?packageID=8
Kernel není náročný na závislosti, takže instalace staršího balíčku by neměl být problém. Maximálně budeš chtít ještě k tomu přiinstalovat kernel-headers nebo kernel-modules-extra. Po rebootu bys potom měl mít ten starší kernel v GRUBu. Nic tím nemůžeš pokazit, protože vždycky se můžeš vrátit k současnému jádru.

Pokud se opravdu ukáže, že mezi kernelem 3.6 a 3.8 tam byl takový výkonnostní propad. Doporučuju to hned nahlásit do bugzilla.redhat.com. Případně se zúčastnit testovacího dne radeon ovladačů pro Fedoru 19, který bude zhruba za měsíc. Otevřené ovladače mají tu výhodu, že s nimi můžeme něco dělat, zatímco u těch uzavřených můžeme jenom čekat, jestli se AMD nad námi slituje a opraví to.

Skúsiť to môžem, ale popravde robilo mi to na fedore 17 a aj na 16ke … Skúsil som aj staršie verzie Fedory, ale testnem 18ku s Kernelom a uvidíme čo to spraví. Poprípade ako vravíš install bez netu. Priznám sa, to ma nenapadlo. No nechápem jednej veci, ako to, že fakt nahodím MINT a tam mi to ide? Ja už neviem …

Sešívaný napsal(a):

Já osobně si myslím, že problém je v tom, že
během instalace se automaticky provede i
aktualizace (předpokládám, že jsi měl komp
připojený k netu během instalace). No a u
nového jádra tam je asi nějaká výkonnostní
regrese. Když Fedora 18 vyšla, používala,
myslím, stále kernel 3.6, dnes má 3.8.

Musím potvrdiť, že rovnako aj ja na Fedore 18 bežím na pôvodnom inštalačnom jadre 3.6.10 kvôli tomu, že moja intel grafika nechce na vyšších jadrách používať šetriaci mód.

Těžko čím to je, že v MINTu to funguje. Používáš tam opravdu open source ovladače? Protože MINT si příliš neláme hlavu s licencemi a patenty, takže bych se nedivil, kdyby to měli už v základní instalaci. Pak taky záleží na tom, jaká verzi MINTu to je a jaké jádro má.

Nicméně je to dost divné. Mně funguje video pěkně i na archaické ATI X700 s ovladači radeon.

Požičal som si starú ATI Radeon HD3400 a čuduj sa svete s touto kartou to ide úplne super s open source ovládačmi … Takže viac menej je isté, že je to v grafike … Čo sa MINTu týka, tak som ovládače neriešil a nechal som to čo sa nahodilo pri inštalácii, takže nehádam sa a môže byť že to integrovali.

Tak to bude duvod jasny, zatimco HD3xxx je jadro R620 ktere ma vynikajici podporu, tak HD4xxx ma uz generaci R730, ktera muze mit nejaky problem. Krom toho, je nutno rict, ze je naprosty zmatek v tom, co ktera karta uz od vyrobce umi, protoze se to lisi jednak vyrobce od vyrobce a i to jestli to je 3450 nebo 3850 muze docel rozdil v podporvanych funkcnich v HW.

No nič, začnem premýšľať nad novou grafikou … :slight_smile: