Problem s instalaci

Rad bych vas poprosil o radu. snazil jsem se nainstalovat na svuj notebook (HP Compaq NX6125) fedoru. Jsou tam i WXP. Nicmene na zacatku instalace, pri vyberu mista pro instalaci, mi anakonda zahlasi, ze nemuze alokovat misto na disku. koukal jsem se na forum, ale reseni meho problemu jsem nenasel. snad nebudu muset v partition magicu vytvorit disk?

K tomu, abyste nainstaloval Linux budete partition opravdu potrebovat.
Nejsem si zcela jist, zda-li pri instalaci je mozne odriznout kus existujici partition obsahujici data a vyhlasit ji za linuxove teritorium. Obavam se vsak, ze to neni mozne a i kdyby bylo, asi bych to nedelal.
Ve Vasem pripade bude asi nejlehci, abyste si ve Win uprazdnil jednu partition, ze ktere pak v prubehu instala odriznete potrebny kus popr. tuto linuxovou partition vyrobil primo ve Win napr. pomoci Vami zminovaneho Partition Magic.

Macky

Dekuji za informaci, docela me to prekvapilo. Z predeslych zkusenosti znam, ze se behem instalace dalo vytvorit oddil pro Lin, i kdyz mam WinXP jiz nainstalovane. Nicmene, pri bootovani, nabidne mi grub, ktery system ma spustit, i kdyz budu mit kazdy na jinem disku?macky napsal:

Partition se vytvorit da - ale obavam se, ze partition, kterou budete chtit rozdelit, nesmi obsahovat zadna data.
Co se Vasi druhe otazky tyce, je treba rozlisovat pojmy disk a partition (diskovy oddil). Predpokladam, ze ve Vase notebooku mate jeden disk, který je rozdelen na nekolik partition (ve Win se pak tvari jako samostatne “disky” - kazdy ma pridelene vlastni “pismenko”). V tomto pripade Vám dá Grub po instalaci Linuxu vybrat, který z nainstalovanych systemu spustit (defaultne to bude Linux).
Jak je to na systemech, ktere maji fyzicky dva a vice disku nevim, protoze takovyto system nevlastnim…

Macky

Presne to jsem potraboval vedet. Disk je jeden, jak jste spravne uvedl. Nicmene jen jsem se obaval, zda grub pozna, ze jsou “dva” disky a na kazdem je jiny OS.

Dekuji za odpovedi

Je to tu nekde popsane:
Je rozdil mezi partition a volnym mistem na disku.

Fyzicky disk je na zacatku prazdny (free space = plny volneho mista :slight_smile: ). Vytvorit na nem muzete parition pridelenou Windows, ktera bud zabyra cely disk, nebo jen jeho cast. Takze pak je fyzicky disk rozdelen na dve casti
|partition C:|volne misto|
Na volne miste muzete vytvorit dalsi partition pro Win (Jak psal macky - windows to oznaci jako dalsi disk). Napr.
|partition C:|partition D:|volne misto|
Do volneho mista muzete udelat dalsi partition pro Win, ktera zabere zbytek disku.
|partition C:|partition D:|partition F:| (E: je CDROM)

V tom okamziku je disk cely rozdelen a pridelen Windows. Linux se na takovy disk nemuze nainstalovat aniz by bud nekterou partition zmensil, nebo odstranil, protoze si potrebuje vytvorit partition, ktera bude pridelena jemu. Odstranenim partition prijdete o data v ni ulozena, zmenseni zpravidla lze realizovat bez ztraty dat. Vzhledem k tomu, ze Win XP zpravidla pouzivaji NTFS, kteryzto je proprietarni FS od MS, instalatory zpravidla odmitnou partition zmensovat protoze to neumi, nebo je to riskantni. Proto musite pred instalaci Linuxu ve Windows bud nekterou parition smazat nebo zmensit a vytvorit tak volne misto, ktere pak v instalatoru zvolite, ze ma Linux pouzit.

Tak vyreseno, vytvoril jsem partition v PM 8.0. Pokud to nekdo bude delat, nedoporucuji byt liny jako ja, ale nastavit novou partition. PM ma moznost i vytvoreni partitiony pro novy OS, nabizi i ext2 respektive ext3, ale pri bootovani a alokovani to delalo jen problemy. Fedora je ted nainstalovana (sice mam v WXP jeden disk navic, ale to nejak poresim), stabilni a moc se mi libi… jdu si hrat :o) .

Diky za rady!