Problém s instalací Fedora 16

Dobrý večer, mam neskutečný problem s instalací Fedory 16. Poté co nainstaluji os Fedory 16, kliknu na reboot. Notebook se rebootuje a po zmizeni biosu se ukaze: Non-system disk or disk error, replace and strike any key when ready. Notebook HP 4525s. Mohli by jste mi prosim pomoci? dekuji Honza.

Málo informací. Jak máš rozdělený disk, jak naformátované partitions. Jak chceš, aby Ti někdo pomohl, když nedáváš informace, to nevím.

Pravdepodobne je spatne nainstalovan zavadec systemu. Melo by stacit nastartovat do zachranneho modu z DVD a znovu nainstalovat GRUB.

mel jsem puvodne nainstalovane windows 7, pote jsrm nainstaloval fedoru 15, ale po dvou hodinach spadla a nesla uz rozbehnout. pote jsem na zkousku nainstaloval ubuntu 11.04, ktere bezely bez problemu. Nemohl jsem ale rozbehnout wifi, tak jsem nainstaloval win 7. No ale nedalo mi to a znovu jsem nainstaloval Fedoru, ale 16. Disk si naformatoval os sam, vybral jsem instalaci na cely hdd. instalace probehne v poradu ale po rebootu se ukazuje ta hlaska. Fedoru 16 jsem zkousel instalovat dvakrat a pokazde ten samy problem. Disk ma kapacitu 119 Gb a prijde casem vymenit.

Kam si dal pri instalaci nainstalovat zavadec systemu?

Rescue mode reinstalace zavadece:
http://docs.fedoraproject.org/en-US/Fedora/16/html/Installation_Guide/ap-rescuemode.html

Abych rekl pravdu, vubec si nejsem vedom, ze bych nekde zadaval, kam nainstalovat zavadec. Jediny co, kam chci os nainstalovat,ale tot vse. Zvlastni je, ze pri instalaci fedory 15 probiha instalacni proces stejne a os jde spustit, ale u fedory 16 nikoli. A dekuji za rady.

Takže problém je v notebooku :slight_smile: snad na dost procent.
Také jsem používal Fedoru 15 (a tudíž snadno i nainstaloval) a moc jsem se těšil na F16, ale instalace trvala u mně 2 dny :-D. Také jsem nemohl přijít na to, proč nemůžu nainstalovat systém :slight_smile:
Problém byl v UEFI. Tedy verzi nainstalovaném na mojem ntb (HP 4530s). Nevím přesně kde byl problém (snad mi to tady možná někdo vysvětlí :-)), ale prostě vysvětluji si to tak, že F16 předpokládala že když ntb podporuje UEFI tak podporuje i GPT (http://cs.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table). Ale koukal jsem na stránky HP a k mému notebooku vyšla (později než jsem koupil ntb) aktualizace, která do UEFI přidala podporu GPT :smiley: (podle mně celkem na prd). No a díval jsem se na Váš ntb (http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/SoftwareDescription.jsp?lang=cs&cc=cz&prodTypeId=321957&prodSeriesId=4173615&swItem=ob-93497-1&prodNameId=4173724&swEnvOID=4059&swLang=5&taskId=135&mode=4&idx=0) a měl by jste mít stejný problém. Takže dle mně řešení jsou dvě:

  1. Pokud máte nainstalovaný Windows 7, tak udělejte aktualizaci UEFI a poté by snad měla instalace F16 být OK.
  2. Nebo nabootujte Live USB F16 a při úvodní obrazovce 1. screen zde : (http://www.if-not-true-then-false.com/2011/fedora-16-verne-install-guide-with-screenshots/) zmáčkněre TAB a přidejte volbu: “nogpt” F16 se nainstaluje “postaru” a použije MBR

Vyzkoušejte prvně asi volbu 2. Potom možná ostatní poradí více zde :slight_smile:

Dekuji Vam vsem. Zkusim to a dam Vam vedet.

Podobné problémy može vykazovať aj vada hardisku, ešťe skúsim prispeiť aj ja niečím. Skúste nastaviť v biouse IDE radič najprv na compatible, potom použite nejaké live CD s programom na delenie diskov a dajte aktualizovať MBR sektor a pri inštalácii ak máte zálohované všetky doležité dokumenty zvolte využiť celý disk, tzn. prvú voľbu. Nehovorím že toto može problém vyriešiť ale veľa krát sa potreboval aj tento postup, človek nikdy nevie.