Problem s instalaci aplikaci

Zdravim,jsem v linuxu naprosty zacatecnik.drive jsem pouzival Visty ale totalne mi lezly krkem tak jsem nainstaloval Fedoru 10.Kdyz stahnu nejaky .rpm balicek a chci ho naistalovat vyhodi mi to hlasku :The package signature was missing and this package is untrusted.
This package was not signed with a GPG key when created. prosim poradte co s tim…

btw berte v potaz to ze mam linux dva dny a zatim jsem noob nejvetsiho kalibru:)

Hláška je jednoduchá, balíček není podepsán, nebo je podepsán neověřeným podpisem. Nejlepší ale bude se podívat, jestli ten balíček není přímo v repositářích Fedory. Místní příručka je úplně úžasná, opravdu mnoho odpovědí najdeš v ní, odkaz je mimo úvodní stránky i zde ve fóru vlevo nahoře u toho červeného vykřičníku.

Jinak správce balíčků najdeš v Systém > Správa > Přidat/Odebrat Software. Jen tak mimo mísu, o jaký balíček se jedná, který chceš nainstalovat?

opera…zacinam zlehka…

Aha, tak to je pravda, Operu nenajdeš v repositářích. Takže nevím přesně z hlavy, jak vypadá instalace Opery když na RPMko poklikáš dvakrát myší (tedy ten grafický postup) ale jestli ti nevadí příkazová řádka, zkus příkaz, který by vypadal nějak takto

su
[i]zadáš heslo správce[/i]
yum localinstall --nogpgcheck /home/Adiemuss/Plocha/opera.x.x.x.rpm

Tento příkaz bude fungovat pokud máš operu stáhnutou na ploše pod uživatelem Adiemuss, případně změň cestu k tomu souboru když máš jinak, třeba /home/pepa/Stažené atd… s tím, že ty x za opera sou číslo verze a tak, stačí většinou napsat opera a zmáčknout tabulátor, on to doplní.

vypise mi to ze nejde otevrit soubor…:frowning:

Nejde otevřít soubor? Máš tu cestu k tomu staženému souboru dobře? Můžeš tady ten postup z terminálu zkopírovat celý?

EDIT: teď jsem zkoušel ve VirtualBoxu stáhnout balíček Opery z oficiální stránek, poklikal jsem na něj, zeptalo se mě to jestli chci nainstalovat balíček, dal sem ano, zeptalo se mě to na heslo správce, zadal jsem, napsalo že chybí podpis, tak jsem dal vynutit instalaci i navzdory toho, opět heslo správce a nainstalováno. Nemáš ten balíček poškozený nebo tak něco, ta grafická instalace je jednoduchá a bez problému…

yum localinstall --nogpgcheck /home/Adiemus/deskop/opera.10.00.gcc4.shared.qt3.i386.rpm

Určitě se jmenuje tvoje plocha deskop? V české verzi Fedory by to měla být Plocha, popřípadě v anglické instalaci Desktop (záleží i na velikosti písmenek, není Desktop jako desktop).

vain napsal(a):

EDIT: teď jsem zkoušel ve VirtualBoxu stáhnout
balíček Opery z oficiální stránek, poklikal
jsem na něj, zeptalo se mě to jestli chci
nainstalovat balíček, dal sem ano, zeptalo se
mě to na heslo správce, zadal jsem, napsalo že
chybí podpis, tak jsem dal vynutit instalaci i
navzdory toho, opět heslo správce a
nainstalováno. Nemáš ten balíček poškozený
nebo tak něco, ta grafická instalace je
jednoduchá a bez problému…

Ne pro jistotu jsem to stahl jeste jednou…ale porad stejnz problem.

Bohužel nemůžu vyzkoušet přesně jak to vypadá ve Fedoře 10 (mám již 11), ale ten příkaz, když se dobře zadá, určitě funguje. Jinak v 11 vypadá grafická instalace takto[/url] (udělal jsem krásný tutoriál ;-)) A [url=http://vain.cz/files/instalace-opery-text.png]takto v textovém prostředí.

Mno asi delam chybu v tom prikazu,ale nevim kde…da se rict ze ho zadavam vpodstate stejny jako ty ve svem tutorialu…

Já bych viděl chybu v tom tučně

yum localinstall --nogpgcheck /home/Adiemus/deskop/opera.10.00.gcc4.shared.qt3.i386.rpm

Pokud to opravdu nemáš stažené ve složce deskop která je ve tvém domovském adresáři Adiemus, ale spíš by tam měla podle mě být Plocha, popřípadě Desktop. Jinak je ten příkaz dobře. Klidně tady zkopíruj kompletně celý obsah terminálu, i s tím co to vypíše po zadání toho příkazu.

[root@PChome ~]# yum localinstall --nogpgcheck /Home/Adiemus/Desktop/opera-10.00.gcc4.shared.qt3.i386.rpm
Loaded plugins: refresh-packagekit
Setting up Local Package Process
Cannot open file: /Home/Adiemus/Desktop/opera-10.00.gcc4.shared.qt3.i386.rpm. Skipping.
Nothing to do

To velké H u home určitě je špatně. Ta cesta k tomu souboru opery musí být přesná, jak v názvech složek, tak velikosti písmenek.

s malym H to vypise to same…

Edit:Uz je to vyresene.Zkratka jsem tak dlouho psal ten prikaz az se to povedlo :slight_smile: dik za trpelivost i pomoc;)

ahoj, postni nam sem vypis prikazu:

[root@PChome ~]# find /home -name "opera*" -ls

Dobrá jinak, kde máš tu Operu stáhnutou? V jaké složce, na ploše? Pokud ano zkus tenhle příkaz

yum localinstall --nogpgcheck ~/Plocha/opera-10.00.gcc4.shared.qt3.i386.rpm

Pokud není na ploše, tak kde?

Pani jo, tomu rikam trpelivost.
Pro Adiemuss: Opravdu si prosim prijdi aspon trochu prirucku. Prece neni tak slozite napsat spravne cestu do sveho domovskeho adresare. Jako ve windows to je zpravidla C:\Documents and Settings\Moje uzivatelske jmeno\Plocha tak ve Fedore to je /home/Moje uzivatelske jmeno/Plocha. Cesta je doufam videt v jakemkoli spravci souboru a musi se opsa spravne i velikost pismen. Ten tutorial co Vain udelal je snad srozumitelny i pro naprosteho laika (mimo jine je na nem krasne videt efektivita vykladu pres "okynka’ a pres par prikazu v terminalu… :wink: )

Balicek lze nainstalovat i spoustou jinych zpusobu. Napr. rovnou ze zrcadla:
ftp://mirror.kn.vutbr.cz/pub/opera/linux/1000/final/en/i386/
prikazem
rpm -Uvh ftp://mirror.kn.vutbr.cz/pub/opera/linux/1000/final/en/i386/shared/opera-10.00.gcc4.shared.qt3.i386.rpm
Pokud mas ovsem 64bitovou Fedoru musis vzit jiny soubor:
rpm -Uvh ftp://mirror.kn.vutbr.cz/pub/opera/linux/1000/final/en/x86_64/opera-10.00.gcc4.shared.qt3.x86_64.rpm

(Jak to ovsem bude s gpg to nevim…)