Přihlásit se jako root

Tentokrát mám problém s přihlášením se jako root. Zjistil jsem že ackoli můj účet je ve skupině root, nemohu zapisovat do var/www/html a nevím jak změnit práva, to prý může pouze uživatel root. když se v grafice snažím přihlásit jako root píše mi chybu že nelze ověřit uživatele. co s tím?

A jak změnit defaultní grafiku. Chci nastavit KDE. dočetl jsem se, že musím změnit /etc/sysconfig/desktop, jenže tento soubor vůbec nemám. když použiju switchdesktop tak se to taky nijak neprojeví.

řešení
Edit /etc/pam.d/gdm
zakomentovat jako je uvedeno níže- pomocí #):
#auth required pam_succeed_if.so user != root quiet

Toto reseni nedoporcuji a je naprosto zbytecne.
Staci kdyz si pustis terminal a v nem napises “su - root”, dalsi aplikace a prikazy spustene z tohoto terminalu jiz budes poustet jako root. Prihlasovat se do grafickeho prostredi jako root resp. admin je spatna praxe z windows a prinasi mnoha bezpecnostni rizika.

Co se tyce grafickeho prostredi, musis ho nejdriv nainstalovat. Pote si ho zvol v prihlasovacim dialogu (po napsani prihlasovaciho jmena je dole na liste volba grafickeho prostredi).

Vo Fedore 10 zakomentovanie riadku <<#auth required pam_succeed_if.so user != root quiet>> pomohlo a mohol som sa prihlásiť ako “root”. Ale v FC11 to neplatí. Vie niekto o ďalšom nastavení?

Ako root chcem pracovat v grafickom prostredí, nielen v príkazovom riadku na ktorý stačí sudo. Mimochodom vo fedore je asi najlepšie vyriešené.

Opakujeme to tu dost casto - poustet jakekoli graficke aplikace jako root, je naprosto zbytecny hazard. Nekteri administratori to oduvodnuji neexistenci jineho uctu nez root na systemu, ale i to je spatna praxe.

V F11 byste mel tento radek zakomentovat ve vsech /etc/pam.d/gdm*

To nie je odpoveď na moju otázku. Grafické riešenie bolo vymyslené na zjednodušenie práce pri počítači a jeho zakazovanie je absurdnosť. Nemožnosť použitia užívateľa root rieši bezpečnosť len čiastočne. Ak sa Vám chce niekto do počítača vlámať, vždy sa mu to podarí. V počitači sa nedá nič skryť, len sa to dlho a zle hľadá. Nechcem riešiť bezpečnosť na firemných sieťach. Mám počítač doma sám pre seba a neskrývam v ňom žiadne tajné dáta. Takže všetky user/password sú mi len na prekážku. Je pravda, že root-a v grafike potrebujem minimálne, ale keď ho na chvíľu potrebujem ma ide poraziť, keď musím hľadať iné riešenie, ktoré by som inak mal rýchlo urobené. Preto som presvedčený, že mať možnosť zapnúť root-a by malo byť samozrejmé a bezpečnosť hľadať inak a inde. Ak sa prieniku do počítača najviac bojíme pri internetových spojeniach, užívateľ root by mohol mať sťažené použitie internetu. Ale lokálne činnosti nech sú umožnené.
V príkazovom riadku sme benevolentní. Zapnem terminál, dám “su” - “heslo” a celý deň môže bežať ftp sem tam bez zábrany.
Keď fedora zaviedla “automatické prihlásenie užívateľa” fungovalo správne. Táto voľba prebehla iba raz pri bootovaní a pri ďalších zmenách užívateľov už automatika nefungovala - aj tento “auto” užívateľ sa musel riadne prihlásiť. Teraz to tak nie je a súčasne zmizla aj možnosť zapnúť-vypnúť root-a. Žeby to bol príspevok k bezpečnosti?
Vrátim sa k svojej pôvodnej otázke: Ako vo fedore(11) zapnúť root-a. Nie prečo sa to nedá a nemá.

Odpoved mate na poslednim radku meho predesleho postu.

Se svym systemem si muzete delat co chcete, v tomto pripade nejde vubec o bezpecnost, ale o to, ze kazda aplikace je chybujici a pokud ji pustite jako root, je velka pravdepodobnost, ze takova chyba muze zpusobit fatalni problem v systemu. Pak tu mame placici uzivatele, kterym se v systemu deji podivne veci…

Mam problem. V terminalu kdyz se chci prihlasit na root, tak mam zadat heslo ale to mi zadat nejde. Ono totiz nejde delat nic jineho nez prazdny radek od enterovat. Ukazka:
su dam svoje uzivatelske jmeno pak dam enter
Heslo: a sem nejde nic psat

Dve veci: kdyz se chces prihlasit jako root, tak pises jen su (nebo take su - ). Tedy nezadavas sve uzivatelske jmeno.
Heslo se nezobrazuje, ani zadne zastupne znaky - to je spatny zvyk z windows. Normalne napis naslepo a enter.

Diky moc mi to pomohlo.