při přehrávání videa zamrzne totálně noťas

Ahoj,
nainstaloval jsem si fedoru 23 workstation na svůj pracovní noťas Dell Inspiron 3147. Jsem s ní vcelku spokojen, konečně mám velmi použitelný desktop. Problém nastane při přehrávání videí, během přehrávání noťas vytuhne a pomůže jen tvrdý reset. Dělá to naprosto náhodně, v náhodný čas přehrávání, někdy vůbec, někdy téměř hned. I pro stejné video/film někdy ano, někdy ne. Nenapadá někoho jak mě navést k řešení? Já jsem linuxem celkem nepolíbený, takže mám možná problém i správně formulovat dotaz. Takže moc prosím velmi polopaticky.
Když pracuju dlouho do noci, tak jsem zvyklý si k práci něco pustit a když pak přijdu o svou práci, tak jsem mírně řečeno pak nepříčetný.
Předem moc děkuji za jakýkoliv pokus o radu.
Radek

Ahoj, chtělo by to trochu víc informací, abychom mohli poradit: jakou grafickou kartu ten notebook má a jaký ovladač k ní používáš (ten open source v distribuci nebo uzavřený od AMD či nVidia)? V jakém programu to video přehráváš (výchozí Totem?), dělá to, i když zkusíš třeba VLC?

díky za reakci, nemám moc zkušeností, tak se omlouvám za špatně položený dotaz…
dělá to totem i vlc, žádný ovladač grafiky jsem neinstaloval, takže předpokládám, že používám ten z distribuce.
grafika je: Intel® HD Graphics 4400

Ok, doporučuji vyzkoušet dvě věci:

1. jestli se to děje i na Waylandu (Wayland je nová zobrazovací technologie, která ještě není ve Fedoře jako výchozí). Stačí se odhlásit a na přihlašovací obrazovce kliknout na ozubené kolečko a vybrat “GNOME na Waylandu”.

2. vyřešit by se to mohlo i změnou akcelerační architektury ovladače. V terminálu zadej příkaz:

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf

do souboru vlož následující text:

Section "Device"
   Identifier  "Intel Graphics"
   Driver      "intel"
   Option      "AccelMethod"  "uxa"
EndSection

ulož a restartuj počítač.

OK, moc děkuju za tipy, vyzkouším je.

Ahoj, zdá se, že druhá možnost pomohla…díky moc R.