posun systémového času mezi XP a F7

Cau, mezi F7 a XP na mem PC dochazi k casovemu posuvu o 2h. Najedu do F7 je napr 12h(skutecnych) OK. Ale jak najedu do XP ukazuji mi 10h. Nastavim tam teda tech 12h ale pri znovu nabootovani do F7 uz mi to ukazuje 14h. Nevite s tim nekdo rady? A vynechme prosim vselijake time.windows.com(nemuze se spojit-pritom net mi jede) a NTP v F7. Jo jeste jak fedora bootuje tak to ukazuje neco s UTC a cas je tam myslim o ty 2h vetsi jak to odstranit opravdu nevim. Proste to nepomaha. Dik za radu

Jak jsi zjistil, kolik hodin je ve Fedoře? Jestli podle appletu hodin v Gnome, tak tam lze nastavit zobrazení času v UTC, což jsou právě ty dvě hodiny rozdíl. Není to jen tím?

Jinak něco takového se děje u nás ve škole na FELu. V XP se zobrazuje skutečný čas, ale najedu-li do Debianu, ukazuje se o dvě hodiny více. Po pár minutách se to ale srovná… zvláštní.

Unixový čas se odjakživa bere UTC a pásmo se nastavuje zvlášť. Je letní čas CET, takže to dělá ty 2 hodiny. Některé distra UTC kvůli dualbootu s Windows (který se opět musí ve všem lišit) defaultně nepoužívají, každopádně dá se to nastavit.

Jo podle appletu… UTC mam prave neaktivni a zkousel jsme vselijake kombinace a ne a ne se srovnat. Ono totiz ta zmena nastava i v BIOSu. Najel jsme tam a cas byl opravdu ± 2h posunuty. Ted jsem nasel dalsi zatrzitko s UTC ktere bylo dole pekne nenapadne v rohu. Zkusim a uvidim:)

Takze k vyreseni problemu staci vedet nasledujici + selsky rozum:

Systemy Windows pocitaji s tim, ze v BIOSu je nastaveny lokalni cas, tj. presne tolik hodin, kolik prave mate na hodinkach. Tudiz ted budou 2 hodiny, tudiz v BIOSu mam 2 hodiny, Windows ukazuje take 2 hodiny.

U Linuxu/Unixu je to standardne jinak, v BIOSu je nastaveny tzv. UMT, neboli cas, ktery se bere na celem svete jako zakladni a z nej se odvozuji lokalni casy v ruznych castech sveta. V systemu potom nastavite, kde se nachazite, napr. Ceska republika, a system automaticky k case v biosu pripocita 1 hodinu, protoze CR lezi casovem pasmu UTC+1.
Navic momentalne je u nas letni cas, tudiz system udela dalsi posun o 1 hodinu, to je rozdil vyse zminenych 2 hodin.

Zkracene:
Pokud mate na PC system unixovy i system Windows, je potreba mit nastaveny v BIOSu lokalni cas a ve Fedore mit nastaveno, ze system NENI nastaveny na UTC, ale na local time. Fedora se nato pta pri instalaci, samozrejme lze nastavi i dodatecne. Dulezita je mit nastaveno “Systemovy cas neni UTC”.

Potvrzuji co napsal CHORUSS. Je to skutecne tak.

K te instalaci mam linux teprve tyden a snazim se jak muzu. Sice tam bylo UTC (pri instalaci) ale nevsimnul jsme si toho asi… Dalsi vec podle toho selskeho rozumu mi to sice doslo a udelal jsem to tak a ono nic az po nejakem patrani jsem zjistil ze to UMC je v Gnome 2x. Myslim tim v nastavovani casu a ja to nevedel(jak bych taky mohl vzdyt je to nelogicke). No ted je vse ok. Dekuju za cas ktery jste mi venovali.