pomoc prosim s DNS

Dobry den jsem uplny zacatecnik. Dostal jsem zadani rocnikove prace a nemohu sni hnout. Mam vse co se tyce DNS. Mam uz nainstalovany dns a jedndouse v linuxu ho pres terminal prikazem nslookup spustim a zde jsem ztracen. Pak jeste mam DNS ovladat pres internet browser…vubec nevim jak na to. Poradi mi prosim nekdo? Take za jakekoli texty, prezentace a vse co se tyce trochu rocnikove prace o tomto tematu vitam a byl bych za ne moc rad.
Predem dekuji vsem kdo se tu ozve. Jeste jednou pripominam jsem upny zacatecnik. Vysvetlovat pls jako uplnemu blbci :slight_smile:

V prvni rade bych teda rad znal to zadani, protoze vas popis nedava smysl.

Prostym vyhledanim v google jsem nasel definici DNS pres wikipedii http://cs.wikipedia.org/wiki/Domain_Name_System
Pokud chcete pororumet DNS a ne jen “nejak napsat praci” tak si proctete prislusne RFC. Popis na wikipedii je ale myslim dostatecny.

Sprovoznit DNS server na lokalnim rozsahu muzete a neni to zadny problem, tezko se ale muzete stat DNS serverem poskytujicim preklad adres pro jine site, protoze na to vam musi byt pridelen rozsah a musite byt registrovan v hierarchicky nadrazenem serveru. Prikaz nslookup slouzi k dotazu na preklad adresy na existujici DNS server.
Co se skryva pod “ovladanim DNS pres browser” by me celkem zajimalo, pravdepodobne je ale mysleno webove rozhranni webmin k bind demonu.

Tak asi tak. Zadani zni zprovoznit na svem PC vse co se tyce DNS a take tohle DNS kontrolovat ale hlavne i ovladat pres internetovy prohlizec.
To co je DNS to uz vim sehnal jsem dost textu ale neopovrhnu dalsimi, ktere by mi mohli pomoci k dobremu ukonceni me rocnikove prace.
Co tedy potrebuju: Presny a postupny navod na to, jak ovladat DNS pres internet. Tedy co stahnout, nainstalovat, nakonfigurovat…
Pote jak se to da ovladat.

Což si na pomoc “přizvat” můj oblíbený webmin. Patřičný odkaz je třeba zde: http://doxfer.com/Webmin/BINDDNSServer.

Jo. Tak ptal jsem se ucitele a taky mi rekl ze pouziti webminu bude ta spravna volba. Takze se do nej poustim. Jakmile budu mit nainstalovany tak se zde ozvu s dalsimi radami. Popripade bych chtel nejake vychytavky a nebo presne pouziti v tom webminu jednoduse ovladani co se v nem da vse delat…
Predem dekuji. Prosil bych i o to jestli ma nekdo toto tema vypracovane v prezentaci nebo i jen texty o jejich zaslani na muh email. Dekuji

Webmin si stahni a nainstaluj
http://prdownloads.sourceforge.net/webadmin/webmin-1.390-1.noarch.rpm
bind nainstaluj
yum install bind
to je cely problem. Postupy a zpracovani prace uz budes muset udelat sam… :slight_smile:

dekuji moc za vsechno jakmile bude chvilinka casu tak to hned vsechno vyzkousim jen prosim na me nezapomente…jestli mi neco nepujde tak se tady jeste ozvu… ale zatim dekuji

Takze stazeno pri instalaci bindu … yum install bind to hodi tohle:
There was a problem importing one of the Python modules
required to run yum. The error leading to this problem was:

No module named cElementTree

Please install a package which provides this module, or
verify that the module is installed correctly.

It’s possible that the above module doesn’t match the
current version of Python, which is:
2.5.1 (r251:54863, Oct 5 2007, 13:36:32)
[GCC 4.1.3 20070929 (prerelease) (Ubuntu 4.1.2-16ubuntu2)]

If you cannot solve this problem yourself, please send this
message to yum@lists.linux.duke.edu.

tak sem vyzkousel apt-get install yum: pak to hlasi ze mam jiz nainsatlovanou nejnovejsi verzi.
A rad bych znal postup instalace krok po kroku i s presnymi prikazy toho webminu ktery mam uz stazeny.

No to je mi ale lito - vy jste na foru distribuce Fedora a nikoli Ubuntu. To se pak nemuzete divit, ze vam nefunguje to co vam tady radime. Pokud pouzivate Ubuntu musite se ptat na jeho foru.

Jo to ja vim jenze tam nikdo dlouho neradil tak sem si rekl ze tady snad chodi chytrejsi lidi. Tak nevite nekdo pouziti v ubuntu?

V ubuntu se pouziva “apt-get install bind”. Ale pokud nepochopis co vlastne delas, tak ti kdekoli nekdo tezko pomuze. To bys totiz pochopil ze instalova yum na ubuntu je v podstate nesmysl - to je nastroj na sprava balicku s aplikacemi, ktery pouziva Fedora. Stejne tak by si se na strankach webminu pod odkazem download doklikal na
webmin_1.400_all.deb (Debian package suitable for Debian, Ubuntu or other derived Linux, 13M)
pripadne by si napsal apt-get install webmin, protoze je klidne mozne ze webmin uz mas v ubuntu pripraveny.

Tak se teda omlouvam ale jak sem psal nazacatku jsem uplny zacatecnik!!! Tak bez nervu… ten webmin debian jsem jiz nainstaloval a dokonce i po prikazu v terminalu ps ax vidim ze jede ale jakmile dam do internetoveho prohlizece localhost:10000 tak nacita a nic

Tak to to mas as rozbity.:slight_smile: Koukal ses do nejakeho logu?

hele dal jsem apt-get install bind…
stahl jsem si webmin.deb…ten se mi pak podarilo nainstalovat a dokonce i spustit jen ted nevim…co potrebuji aby mi vubec sel localhost?
Jako myslim normalne kdyz dam do prohlizece localhost tak by mi mela najet nejaka stranka… je to apache? jelikoz ani tohle mi nejde to bude tim…

takze webmin nainstalovan i spusten…ted se snazim seznamit s funkcemi webminu jak umi pracovat s DNS ma-li nekdo navody nejlepe jeste s obrazky byl bych za ne rad…

Presne to mate ve ctvrtem prispevku…