pomaly internet

zacinam s Linuxem FC6. Naistaloval jsem to dneska na druhy prazdny disk a jako prvni jsem sel vyzkouset Internet, prekvapilo me, ze moje 2Mbitové ADSL co mam v praci chodí pomaleji nez vytacene pripojeni, rychlost je otresne pomala. Kde je problem? Pouzivam Firefox i ve Windowsech (v FC6 byla verze 1.5.0.7) ve WinXP to chodi dvacetkrat rychleji! I samotný start Firefoxu byla věčnost. Pomalu nabíhala i Fedora, tak dvě minuty. Procesor je AMD Sempron2600 v soc. 754 a 512MB RAM.
Připojení je ze sítě přes server, IP adresa se zýskává automaticky z DHCP, tam by to šlo možná trošku urychlit pevným nastavením ale na rychlost brouzdání po netu to nemá vliv možná tak maximálně na start Fedory.
Poradíte někdo?
Jak to tu pročítám, čeká mě ještě hodně problémů, chi to rozchodit na více počítačích v práci ale i u mě doma.

Zkuste vypnout ipv6

http://www.mjmwired.net/resources/mjm-fedora-fc6.html#ipv6
http://beranger.org/index.php?article=1127

Nejste zda se prvni kdo s tim na na ADSL problem:
http://forum.fedora.cz/read.php?1,3659,3678#msg-3678
zda to vypnuti ipv6 resi nevim.

Bylo by fajn, kdybyste napsal

1. zda jste fedoru aktulizoval
  2. nejaky jiny test “rychlosti” pripojeni nez firefox (wget,ftp)
  3. co znamena presne “otresne pomala rychlost”? Nacitani stranky, vykreslovani stranky, doba nez se provede preklad adres

Co se tyce startu, je dve minuty dost, ale zalezi co vsechno startujete a co ste si nainstaloval. Kde start ceka nejdele?

Jo tenhle typ jsem taky včera objevil na netu s trochu obšírnějším popisem:

http://qa.mandriva.com/twiki/bin/view/Main/MandrivaLinux2007ErrataCs?skin=print

Vyzkouším to až v práci, doma jsem to zatím neinstaloval, nebylo kam a nechtěl jsem zase dělit HDD. Musím někde sehnat nějaký HDD, zatím ho nechci kupovat.

Jinak nemám představu kde to ve Fedoře mám vypnout, je to stejný jak popisují v tom odkazu?

Taky jsem někde něco četl, že byl problém v použitých DNS, ale nějak jsem to nepochopil:

http://forum.ubuntu.cz/viewtopic.php?pid=13595

Nejdřív vyzkouším tohle a dám vědět. Taky tam dám IP natvrdo bez přidělování z DHCP.

Odpověď na vaši otázku jestli jsem aktualizoval zní : Tak to doopravdy nevím. Jinak řečeno postupoval jsem podle pokynů instalace a tam doporučovali zvolit instalovat. Jestli ta druhá volba znamenala aktualizovat, tak jsem neaktualizoval :))) K tomu se ale ještě dostanem, tohle mě zajímá:)
Dík, zatím čau.

Ne… aktualizovat znamena, ze kdyz na vas v pravo nahore vybehne bublina, ze jsou dostupne aktualizace tak je stahnete a nainstalujete.

Pokud na vas z nejakeho duvodu bublina nevyskakuje tak z terminalu napisu jako root “yum update”. Pokud tento prikaz vyhodi nejakou chybu, misto aby stahl aktualizace tam nam ji sem preposlete, pokud ji tedy sam nerozlustite.

Co se tyce vypnuti ipv6 mate to PRESNE popsane na jednom z tech odkazu co jsem poslal
Edit /etc/sysconfig/network

Change:
NETWORKING_IPV6=yes

To:
NETWORKING_IPV6=no

Prijde mi to dostatecne nazorne i pro pripad ze byste mel problemy s anglictinou.

tak jsem to IPV6 nastavil na “no”.
Měl jsem trošku problém, protože jsem zjistil, že musím založit nového uživatele “root” a potom se přihlásit jako root a pak teprve šla změna uložit. Restartoval jsem to, překontroloval jestli se to uložilo. No a pak jsem pustil Firefox a žádná změna k lepšímu. Každá adresa co jsem mu zadal trvala několik desítek sekund 20-40s. Vyzkoušel jsem ostatní počítače v práci s windows a tam to Firefox otevíral do 2-5s.
Problém je jinde :frowning:

Takze to fakt vypada na typicky DNS problem. A zkousel si i ostatni zpusoby vyhozeni ipv6 popsane na te strance? Muzes vyzkouset i jine prohlizece - napr. konqueror nebo links jesli maji stejne problemy s DNS resolution? Nejedes nahodou pres MS proxy?

Presne tento isty problem mam aj ja. vypnut IPv6 som neskusal, ale keby bol problem s IPv6, potom by to nemalo ist ani pod links, nie? No moj problem (a predpokladam, ze aj bohemiana) je v tom, ze preklad mena na IP trva neskutocne dlho (cize sa to tvari ako DNS problem). Zaujimave ale je, ze je to len pod GUI prehliadacmi (skusal som Operu a FireFox). Ping mi dava odpovede z danej stranky okolo 28ms ale pod GUI prehladacom bud stranku tvori za 2 minuty alebo vobec. Pritom pod links, Elinks, lynx s tym vobec nie je problem…

To bych netvrdil, IPv6 musi podporovat i program. Prikazem “host www.nejakaadresa.cz” muzete vyzkouset jak dlouho trva resolve. Nevim zda se na nej vztahuje i ten ipv6 problem, ale nejlepe udelate kdyz to proste zkusite vypnout podle toho navodu na mjmwired. ipv6 stejne predpokladam nepotrebujete.

Už je to vyřešený, dneska ráno jsem to vyřešil následovně:

Takže, ve fedoře jsem našel v menu příkazovou řádku(pozor, jmenuje se to úplně jinak a už zas nevím jak:)), a pingnul jjsem s následujícím způsobem, abych zjistil funkci DNS:
ping -c 5 www.seznam.cz
abych zjistil jednak odezvu z internetu a druhak jak funguje překlad z IP na název domény k čemuž vlastně DNS slouží!
Samozřejmě byl součet všech 5 pinků několik tisíc milisekund, mnohem víc než z windows. Pokud by Vám nešel DNS vůbec, tak nejspíš dostanete error bez odezvy.
Takže jsem nastavil znuvu DNS natvrdo na adresy DNS našeho poskytovatele interneu. Sice to máme na serveru taky tak, ale to funguje pouze mezi našim serverem a poskytovatelem netu, jinak server bohužel automatický nastavil pro stanici s Linuxem v síti interní (neveřejnou DNS) a to je špatně. (nevím ty jak tyhle mechanismy přesně fungují, ale někde to zjistím abych tomu rozuměl ) Pak jsem to restartoval a bylo to v pohodě. Dokonce to chodí rychleji než z oken:)) Taky si dejte pozor, jestli budete nastavovat na tvrdo i IP, což je v malé síti lepší, tak nejdřív proveďte nastavení IP a pak teprve DNS, nebo se vám to DNS neuloží!!!
Samozřejmě, že všechna nastavení musíte provádět přihlášený jako root. A samozřejmě může váš problém být úplně někde jinde. Jak jsem zjistil, je těch problémů bohužel docela dost. Přeji Vám mnoho zdaru, ať to vyřešíte aspoň na druhý pokus jako já.

PS: teďka se chci pustit do aktualizace Firefoxu na verzi 2.0. Vůbec zatím nevím jak, takže se příště uvidíme na jiným příspěvku. Čau.

No ja som aj napevno nastavil DNS server, ale ani tak mi to nepomohlo…

No tak som sa pokusil vypnut si IPv6, ale problem to aj tak nevyriesilo. co ma este dost prekvapilo: pokial som zadal nazov stranky v prehliadaci (skusal som Operu, firefox i Konqueror) tak bez uspechu. No kial som najskor danu stranku “pingol” z Terminalu (odpoved sa pohybovala od 10ms do 150 ms v zavislosti od stranky) a potom ju dal nacitat v ktorom kolvek prehliadaci, uz vsetko islo ako hodinky…

To je evidentni problem s DNS resolvingem. Tim pingem totiz krom toho ze pingate provedete i preklad te adresy. Jeji preklad se zapamatuje v cache systemu a pak uz se vam prohlizeci zobrazi obsah hned protoze prohlizec zna IP. Dvojnasob sazim na problem s IPv6. Zkusil jste to IPv6 vypnout i primo ve Firefoxu?
about:config
a hledejte
network.dns.disableIPv6

no to mate pravdu, ze vo firefoxe som to nevypol, ale teraz budem mat moznost to otestovat az pred vianocami, ked sa vratim domov. Tu na internate vsetko ide ako ma, hoci IPv6 bolo zapnute…
Ak to vyriesi problem, dam vediet. este by ma zaujimalo, ako sa to da vypnut pod Operou…

To opravdu nevim. Problem je ale zrejme u providera, ktery ma nejake polovicate nastaveni ipv6 ci tak neco… nevim.