Poaktualizační a poinstalační problém se spuštěním Fedory 10

Ahoj,

Popis problému:
mám Fedoru 10, nejde mi nyní spustit v grafickém rozhranní, poslední co vidím je modrá plnící se čára zleva doprava na černé obrazovce a následuje blikající bílý kurzor vpravo nahoře na černé obrazovce.

Před problémem:
Nainstaloval jsem si nové aktualizace (aktuální k tomuto týdnu - posl. týden říjen 2009) společně s několika flash playery, protože mě nefungovaly některé animace v Mozille. Naistaloval jsem také matematický software Matlab (pro unix). Vše jsem provedl do osudného restartu systému.

Pokusy:
Zkoušel jsem bootovat z instalačního DVD, povedlo se mi však dostat jen do textového rozhranní, při spuštění grafického nastal stejný problém jako při spustění systému. V textovém režimu nevím, jakým způsobem mám zjistit problém. Spustit jiný kernel linuxu ze zavaděče systému jsem také zkoušel a nastal stejný problém.

Poznámka:
Na počítači mám nainstalované ještě Windows Vista, rozdělil jsem disk na části (partition) až po instalaci Vist, ale vše fungovalo bez problému.

Prosím tedy někoho o radu, kdo vyřešil podobný problém?

Děkuji,

s pozdravem Ondřej Jakubov (student, FEL ČVUT Praha)

V textovem rezimu se podivej do logu a precti si co selhalo.

@jukubon2

Jednou z aktualizaci bylo nove jadro (kernel). Alespon v angl. verzi. Jakou pouzivas graf. kartu? Pokud pouzivas nVidia musis taky aktualizovat kmod-nvidia. V posledni dobe s tim jsou ale problemy a ja radsi pouzivam akmod-nvidia.

z prokazove radky se podivej do /var/log/messages a nebo pouzij prikaz dmesg pokud se ti podari natahnout bez grafiky.

Dalsi moznost je zkusit natahnout se starym jadrem. Hned na zacatku z menu vyber predchozi verzi jadra a uvidis jestli to nastartuje.

FL

Za popis problemu bys teda na FELu za 1 nedostal. :slight_smile: Protoze tento problem jsme resili uz tisic a jednou, ale pricin muze byt milion.

Napis presne jak si aktualizoval (tzn. pomoci jakeho nastroje, prikazu, pokud mozno co se zaktualizovalo (/var/log/yum.log)), jakou verzi jadra ti ukazuje system ze startuje, z ceho si vychazel pri instalaci nekolika flash playeru (nechapu proc, staci jeden) a jak si instaloval MatLab. Problem bude s nejvetsi pravdepodobnosti v aktualizaci ovladace graficke karty. Naprava je v zasade jednoducha, ale ma to jeden hacek - clovek musi byt vybaven aspon znalostmi z nekterych kapitol nasi vzacne prirucky http://wiki.fedora.cz/doku.php#fedora_-_prirucky_uzivatele kterou doporucuji tve pozornosti.:slight_smile:

Ahoj,

tak nakonec jsem přeinstaloval Fedoru, poněvadž jsem měl 64bitovou verzi, která není dle příručky vhodná pro začátečníky. Flash player funguje teď bez problému, všechno ostatní taky.

Díky všem za ochotu a trpělivost,

Ondra Jakubov