Partimage a jeho alternativy, prevence

Dobrý den, řešil jsem otázku zálohy systému Linux v podobě, kdy je vše instalováno pro dané potřeby a neplánuji nějaké další změny. Jde mi hlavně o rychlou obnovu systému z důvodu pádu nebo nějakého nestandardního chování.

Hledal jsem různé aplikace, něco na princip acronis true image pro WXP, ten se mi docela osvedčil. Pro linux jsem našel partimage, který též zálohuje celé diskové oddíly. Zazálohoval jsem všechny oddíly kromě /boot, ten nešel. Vše jsem provaděl přes SSH na vzdáleném stroji. Při záloze je nutné aby partimage odpojil svazek a pak zálohoval. Domnívám se správně, že svazek /boot asi nelze zálohovat, protože je právě využíván systémem ?? Pokud je to tak, jaký má tedy tento program význam, když nemohu zálohovat to podstatné ?? Nebo se to provádí třeba v jiném režimu spuštění systému ??

Zatěžují znatelně výkon systému balíčky, které jsou instalované ale nepoužívané. Je lepší je odstranit ??

Je nutné se zabívat v linuxu problémem s fragmentací souborů a provádět defragmentaci. Používám fedoru jako datový server se SAMBOU pro soukromé využití, ne komerčně. Rád bych co nejvíce zvýšil výkon bez tvorby raidových polí. Chápu že možnosti jsou bez podpory hardwaru omezené.

Máte někdo zkušenosti s nějakým programem na hlídání stavu pevného disku pod linuxem. Ve WXP jsem používal ruzné utility, které hlídaly hodnoty SMART a tak nějak kontrolovaly disk. Nerad bych přišel o důležitá data a tak hledám software, který by pevný disk hlídal a v případě problému včas varoval. Existuje vůbec něco takového zdarma pro linux ??

Děkuji předem za každou pomoc …
Jarda

travel21 napsal(a):

Dobrý den, řešil jsem otázku zálohy systému
Linux v podobě, kdy je vše instalováno pro
dané potřeby a neplánuji nějaké další
změny. Jde mi hlavně o rychlou obnovu systému z
důvodu pádu nebo nějakého nestandardního
chování.

Hledal jsem různé aplikace, něco na princip
acronis true image pro WXP, ten se mi docela
osvedčil. Pro linux jsem našel partimage, který
též zálohuje celé diskové oddíly.
Zazálohoval jsem všechny oddíly kromě /boot,
ten nešel. Vše jsem provaděl přes SSH na
vzdáleném stroji. Při záloze je nutné aby
partimage odpojil svazek a pak zálohoval.
Domnívám se správně, že svazek /boot asi
nelze zálohovat, protože je právě využíván
systémem ?? Pokud je to tak, jaký má tedy tento
program význam, když nemohu zálohovat to
podstatné ?? Nebo se to provádí třeba v jiném
režimu spuštění systému ??

Linuxove prikazy dd, tar a ssh vam udelaji to same a mate vse pod kontrolou. Proc se tato aplikace brani zalohovani /boot nechapu. Neni k tomu zadny duvod. Naopak pro funkcnost systemu je tento oddil zcela zasadni, protoze je v nem jadro., zavadeci ramdisk a zavadec systemu + jeho konfigurace. Rychle obnoveni bez nej tedy nehrozi.

Zatěžují znatelně výkon systému balíčky,
které jsou instalované ale nepoužívané. Je
lepší je odstranit ??

Ano i ne. Nainstalovane ale nepouzivane aplikace zatezuji balickovaci system samotny pokud provadite operace s balicky (tedy napr. typycky firefox - dokud ho nepustite, zadny vykon nezere). Pokud mate ovsem nainstalovane a pustene systemove sluzby, ktere nepouzivate - pak ano, tyto sluzby “zerou” urcity vykon systemu.

Je nutné se zabívat v linuxu problémem s
fragmentací souborů a provádět defragmentaci.
Používám fedoru jako datový server se SAMBOU
pro soukromé využití, ne komerčně. Rád bych
co nejvíce zvýšil výkon bez tvorby raidových
polí. Chápu že možnosti jsou bez podpory
hardwaru omezené.

V zasade ne. Fragmentace ext souboroveho systemu je do urcite miry zaplneni disku pomerne mala. V zasade ani neni moc zpusob jak to resit (jedine prekopirovani celeho fs na urovni souboru). Souborovy system ext4 by mel byt v budoucnu online defragmentaci (nevim zda uz v F12, v F11 jeste neni).

Máte někdo zkušenosti s nějakým programem na
hlídání stavu pevného disku pod linuxem. Ve
WXP jsem používal ruzné utility, které
hlídaly hodnoty SMART a tak nějak kontrolovaly
disk. Nerad bych přišel o důležitá data a tak
hledám software, který by pevný disk hlídal a
v případě problému včas varoval. Existuje
vůbec něco takového zdarma pro linux ??

Systemova sluzba smartd. Informace z disku si muzete i spravovat sam - prikaz smartctl. V F11 hlida tyto informace DeviceKit a dela z nich moc pekne varovne bubliny, ktere desi spoustu uzivatelu.:slight_smile:

Děkuji předem za každou pomoc …
Jarda

Cau travel21

1. podivej se na http://clonezilla.org/
    Je to Live CD ze ktereho natahnes a pres menu muzes klonovat apod. Muzes z disku na disk, pres sit nebo ftp. Podivej se na jejich stranky na plne vyuziti.
    Nevyhoda je ze musis “shodit” tvuj server. Zalezi jak kryticky je tvuj server.

2. covex ma pravdu. F11 ma nainstalovany disk monitor. Ja mam Windows 7 na druhem disku a mam ikonku vedle hodin ktera mi ukazuje ze mam problem s timto diskem. Kdyz na ni kliknu tak mi to ukaze detajly. Sranda ze W7 si na nic nestezuji.:smiley:

FL

Díky moc, mrknu na to.

Nějaké chyby na disku jsem objevil pomocí toho smartctl. Jeste abych to doplnil… Jde o to, že jsem si sestrojil malý počítač s deskou microATX s čipsetem INTEL, procesor také INTEL. Chtěl jsem neco jako All in One - takový malý domací server. V tom mam 1GB RAM, pasivne chazeny zdroj, a dva pevné disky 2,5" - Seagate 80GB na linux a WD 250GB na data. Apeloval jsem na nizkou hlučnost a malé rozměry. Běží 24hod. denně. Co se týče desky, procesoru a pamětí, tam strach nemám ale disky jsou problém se kterým jsem se již mnohokrát potýkal ale ve WXP. Tím, že k tomu nemám pripojen trvale monitor a ani tam není žádná CDROM mi příjde že nad tím systémem nemám žadnou kontrolu. Vše ovládám pouze přes SSH po lokale a jede to pouze v textové režimu. Spuštěné služby : Apache se 4. virtuálními servery na fotoalba, pak Postfix + Dovecot, FTP, SSH, SAMBA. Nechci být nepřipravený. Proto hledám nástroje jak předejít problémům.

Tak a teď závěr:

• Záloha mi je jasná, pokusím se využít nástroje jak pise Covex i tu Clonezillu
  • Nemám tam grafické prostředí, tak hledám nástroj, který mi bude fungovat přes terminal a varovat mě bude např. emailem, protože bubliny žádné neuvidím :-).
  • Ještě mě napadlo, že ve WXP byla funkce vypnutí disku po nastavené době nečinnosti. Jde něco takového nastavit v linuxu přes terminál ?? Pokud ano poradte prosím. Prodloužím tím životnost.

Děkuji a přeji všem hezký den …

Takovyto provoz Linuxu je zcela normalni. Nicmene te pasivni konfigurace s dvema disky bych se uz trochu bal. V Linuxu jde ovsem monitorovat i teplota (viz lm-sensors).

Pres terminal jde skoro vsechno. smartctl pujde jiste nejak inteligentne nastavit (man smartd a smartd.conf).

Disk jde vypinat i z prikazove radky (viz man hdparm), ma to ale jednu podminku - na disk se nesmi zapisovat nebo z nej cist. Systemovy disk tedy za normalnich okolnosti vypnout nejde, protoze system stale uklada logy (linux se ale da “prepnout” pri trose snahy na “read only”). Datovy disk by teoreticky vypnout jit mohl, ale nejsem si jist jak se to bude chovat se zurnalovanim v ext3.

Dobrý den, ještě mám jednu takovou prosbu. Hraju si se službou “smartd” a nějak nevím jak mám ověřit její funkci. Četl jsem manuálové stránky a koukal jsem na homepage výrobce, kde byly i praktické rady. Jediné co se mi neshoduje je výstup z příkazu “smartctl -i /dev/hdc” … jedná se o tu databázi viz. výstup “Device is” : Píše že zařízení není v databázi smartctl

=== START OF INFORMATION SECTION ===
Device Model: ST9250827AS
Serial Number: 5RG1RTHB
Firmware Version: 3.AAA
User Capacity: 250,059,350,016 bytes
Device is: Not in smartctl database [for details use: -P showall]
ATA Version is: 8
ATA Standard is: ATA-8-ACS revision 4
Local Time is: Sat Nov 21 21:52:22 2009 CET
SMART support is: Available - device has SMART capability.
SMART support is: Enabled

Spouštěl jsem také “smrtd -d” - tedy režim debug a výstup je, že mi též píše že nemuže otevřít databázi se zařízením.

Uvádím část smart.conf:

You can usually identify which hard disks are on your system by

looking in /proc/ide and in /proc/scsi.

The word DEVICESCAN will cause any remaining lines in this

configuration file to be ignored: it tells smartd to scan for all

ATA and SCSI devices. DEVICESCAN may be followed by any of the

Directives listed below, which will be applied to all devices that

are found. Most users should comment out DEVICESCAN and explicitly

list the devices that they wish to monitor.

DEVICESCAN -H -m root

Alternative setting to ignore temperature and power-on hours reports

in syslog.

#DEVICESCAN -I 194 -I 231 -I 9

Alternative setting to report more useful raw temperature in syslog.

#DEVICESCAN -R 194 -R 231 -I 9

Alternative setting to report raw temperature changes >= 5 Celsius

and min/max temperatures.

#DEVICESCAN -I 194 -I 231 -I 9 -W 5

First (primary) ATA/IDE hard disk. Monitor all attributes, enable

automatic online data collection, automatic Attribute autosave, and

start a short self-test every day between 2-3am, and a long self test

Saturdays between 3-4am.

#/dev/hdc -a -o on -S on -s (S/…/…/./02|L/…/…/6/03) -m root

/dev/hda -a -m root
/dev/hdc -a -m root -I 194 -I 5 -i 12 -s L/…/…/7/03

Děkuju za pomoc …

Nechapu moc kde je problem, zarizeni proste neni v databazi kterou obsahuje linuxovy smart. Vsechny zarizeni ktere zna si vypises prikazem smartctl -P showall.

Už to chápu, nejde o chybu, jde pouze o to že dané zařízení není v seznamu podporovaných. Na funkci smartd to nemá vliv. Logwatch už mi posílá stavy a vše je OK.

Děkuju

covex napsal(a):

Linuxove prikazy dd, tar a ssh vam udelaji to same
a mate vse pod kontrolou. Proc se tato aplikace
brani zalohovani /boot nechapu. Neni k tomu zadny
duvod. Naopak pro funkcnost systemu je tento
oddil zcela zasadni, protoze je v nem jadro.,
zavadeci ramdisk a zavadec systemu + jeho
konfigurace. Rychle obnoveni bez nej tedy
nehrozi.

Použil jsem pro zálohování partimage a chci ho prokombinovat s “dd” a tak než začnu pro účely otestování mé myšlenky mazat diskové oddíly, rad bych se ujistil, že má myšlenka není zcestná.

Mám dva disky “hda” a “hdc” oba jsou jako primární partition.

rozložení je takové:

hda1 - /boot
hda2 - swap
hda3 - /

hdc1 - /data

partimage mi zalohuje všechny partition po jedné na jiný externí hdd připojený přes USB řadič. Zatím nevyužívám partimage server.

soubory záloh jsou: hda1.partimg, hda3.partimg, hda.mbr**

** Zálohu MBR se zavaděčem jsem provedl :
dd if=/dev/hda of=/media/zaloha/hda.mbr bs=512 count=1

Otázka tedy zní :

V případě, že se poškodí disk “hda” je možné pomocí “dd” opravit takto ??

dd if=/media/zaloha/hda.mbr of=/dev/hda
dd if=/media/zaloha/hda1.partimg of=/dev/hda1
dd if=/media/zaloha/hda3.partimg of=/dev/hda3

(pozn. Vím, že nejednodušší by bylo požít pro zálohu místo partimage: dd if=/dev/hda of=/media/zaloha/hda.partimg - tím bych to nedělil a zálohoval bych celý disk včetně MBR. Výše zmiňovaný pokus mě zajímá z hlediská lepšího pochopení věci a pro případ že bych chtěl zalohovat a obnovovat pouze dílčí časti.)

Předem díky

Muze a nemusi… Musis se podivat na tabulku rozdeleni disku a na sektory pridelene oddilum. Pravdepodobne mezi MBR a prvnim oddilem disku, budou dalsi “nepouzite” sektory. Nekdy se do nich ukladaji dalsi informace. Krom toho pri prepsani mbr, se zmeni tabulka rozdeleni disku, coz musi zaregistrovat system a dost mozna by nasladujici dd of=/dev/hda1 nefungoval.

http://www.pixelbeat.org/docs/disk/

Měl jsem na mysli, třeba variantu, kdy se do systému vůbec nedostanu, zkrátka dojde k hardwarovému poškození a já koupím nový disk a budu chtít dát vše do původního stavu. Natáhnu např. SLAX do ram a pak bych na nový disk převedl partition toho starého ze zálohy způsobem, který jsem popsal výše.
A nevím jestli to je takto vůbec možné provést.

Očekaval jsem, že po obnově MBR vlastně na nový disk zapíšu dělění a zavaděč a poté ty jednotlivé partiton kromě “hdc” který je jako další fyzický disk a ten je jako v pořádku. Měl jsem za to, že po restartu se z MBR spustí zavaděč a ten bude hledat ramdisk na hda1. Zbytek už by měl fungovat automaticky nebo se pletu ??

pozn.
Nejraději bych to zálohoval dd if=/dev/hda of=/media/sdx/zaloha.hda.partimg - jenže dd trvá hrozně dlouho protože zapisuje vše a nekomprimuje, to pak musím ještě tarovat - ten partimage mě přijde velmi rychlý.

Prvni cast dotazu je zodpovezena v odkazu - zazalohovani proste MBR nestaci - tim sice obnovis tabulku deleni a prvni cast zavadece, nikoli ale i dalsi casti zavadecu, ktere jsou v prvnich 64 sektorech.

Co se rychlosti dd tyce tak 1. nastave vetsi bs, jinak ti to cte z disku tusim po bytech (tzn. aspon bs=512 ale muzes i vic) 2. muzes poslat dd do gzipu (tar je zbytecny, ten je dobry tak na komprimaci vetsiho mnozstvi malych souboru).

Jasný, díky moc. Na odkaz jsem již koukal, musím to jen přelouskat do češtiny, tak se na chvíli odebeřu.
:slight_smile:

Ještě mám jeden skromný dotaz. Našel jsem způsob jak “dd” protáhnout “gzipem”, před tím je ale dobré udělat jěště toto:

dd if=/dev/zero of=/bigfile - nechat běžet až dokud napíše, že na disku není dost místa.
rm bigfile

Tímto se rapidně zlepší kompresní poměr gzipu. (Čerpáno z www.root.cz)

dd if=/dev/sda bs=4M|gzip -c|dd of=/mnt/sdb/backup.sda.gzip bs=4M

Jenže jsem se taky dozvěděl že kvůli žurnálu není možné použít “dd” za běhu systému a já bych potřeboval jednou za měsíc tuto zálohu udělat automatizovaně.
Paradoxní ale je, že jsem za běhu systému už jednou pomocí “dd” zálohu dělal a i přesto, že trvala nechutně dlouho se dokončila - zřejmě úspěšně. Tak nevím, co si o tom mám myslet. Navíc, což je asi logické, nejde odpojit příkazem umount /dev/sda3, který je připojen do “/”.

Závěr: Pokud tedy opravdu nelze provádět zálohu pomocí “dd” za běhu je možné nějakým příkazem přesunout nebo zavést systém dočasně do RAM, abych mohl odpojit hlavní disk a zálohovat pomocí “dd” ??

Předem díky za info

Zalohovani je celkem veda. To dd jde samozjreme zjednodussit pokud zalohujes do souboru takto
dd if=/dev/sda bs=4M|gzip > /mnt/sdb/backup.sda.gzip

Nicmene pokud se dostavame k zaloham ziveho systemu, je takoveto zalohovani vskutku nevhodne, protoze dd proste kopiruje fyzicky stav disku v okamziku kdy cte data a nezajima ho, ze zrovna system v tomto miste zapisuje novy soubor ovsem na disku je ho treba jen pulka. Pro takoveto zalohovani je zahodno bud pouzit tar s directivou --exclude-from a prislusnym seznamem (/proc /dev /sys atd.) a zalohovat na urovni souboroveho systemu, nebo, coz bych v tomto pripade asi doporucoval - nejaky zalohovaci nastroj typu backuppc, ktery je velice dobry.

Co se tyce problematiky zaloh ziveho systemu, pokud je to nezbytne, lze jakykoli system souboru v linuxu pripojit jako read-only. Problem to je akorat u korenoveho adresare / protoze v nem jsou adresare jako /tmp a /var ve kterych jsou pri behu ruznych sluzeb jejich odkladaci soubory, ktere potrebuji zapis. Vyresit to opet jde - vypnutim vsech moznych sluzeb, pripadne prenesenim /tmp a /var na tmpfs (tedy do RAM). Osobne bych se ale radsi pustil do backuppc nez do tohoto. Pripadne jeste pro nahradu dd muzes zkusit nastudovat prikaz dump.

Díky za zjednodušený příklad “dd”., backuppc vypadá velmi dobře hlavně řeší komplexně zálohování stanic v síti což je věc, kterou jsem chtěl řešit až později. Je to ale trochu složitější a obsáhlejší, tedy pro mě. Takže se tím začnu prolouskávat.

Díky za nápad a dobré řešení - navíc ten backuppc chodí i na “centos 5.3” což je dobrá zpráva.