Pár problémů F9 - u některých řešení

Zdravím všechny, které ještě Fedora poslední verzí neodradila. Před týdnem jsem přelezl ve firmě z osmičky na devítku. A nebylo to vůbec bezbolestné.
Vše dále uvedené je testované na x86_64.

klávesnice

Konečně mám snad replikovatelný stav, v němž je možno ověřit zlobení klávesnice.

Pokud je v xorg.conf tohle:

Section “InputDevice”
Identifier “Keyboard0”
Driver “kbd”
Option “XkbModel” “pc105”
Option “XkbLayout” “cz,us”
Option “XkbVariant” “qwerty,”
Option “XkbOptions” “grp:alt_shift_toggle”
EndSection

tak se klávesnice v Gnome chová následovně:

  • otevřu Vlastnosti klávesnice
  • kliknu na Obnovit výchozí
  • kliknu na Možnosti rozložení
  • v Layout switching nechám zaškrtnuté jen Alt+Shift change layout
  • potvrdím vše a restartnu X-ka
  • PO RESTARTU NEJDE PŘEPÍNÁNÍ KLÁVESNICE
    pro nápravu:
  • otevřu Vlastnosti klávesnice
  • kliknu na Možnosti rozložení
  • v Layout switching přidám zaškrtnutí Both+Alt keys together change layout
  • potvrdím vše a restartnu X-ka

Dále je možno vysledovat problémy tohoto druhu:

  • pokud je v xorg.conf jiné pořadí rozložení než v gnome, tak je zmatená indikace rozložení klávesnice,
  • pokud v xorg.conf některé rozložení chybí, je pak nefunkční v gnome, i když ji přidám do vlastností klávesnice,
  • a hlavně - ANGLICKÉ ROZLOŽENÍ PÍŠE PO KONFIGURACI A RESTARTU X NAMÍSTO BĚŽNÉ MEZERY S KÓDEM 32 TVRDOU MEZERU S KÓDEM TUŠÍM 160, takže pokud pak zadáte v terminálu nějaký složitější příkaz s mezerami, je bashem špatně vyhodnocený - víte někdo pls jak to napravit? (btw, stejný problém má nové OpenSUSE)

samba

Do nové samby 3.2 přibyla podpora IPv6. A na mnohých diskuzích se diskutuje o problémech snad právě tímto způsobených. U mne se začalo dít to, že na Windows strojích, které tisknou přes Sambu, zůstávala v tiskové frontě viset tisková úloha pekelně dlouho i po vytištění. Takže to pak brzdilo tisk čehokoliv dalšího.

řešení:

  • stáhnout a nainstalovat zdrojový balíček samby 3.0 z osmičky
  • přeložit ho pomocí rpmbuild
  • odstrant natvrdo balíček samba-winbind (rpm -e --nodeps …)
  • upgradnout sambu přeloženými balíčky (rpm -U --oldpackage …)

(btw, stejný problém má nové OpenSUSE)

nautilus-search-tool

Pokud používáte tento balíček pro pohotové hledání souborů ve složkách, s hrůzou jste zjistili že jste ho v devítce “dopoužívali”. Problém je v předávání parametrů.

řešení:

  • stáhnout a nainstalovat zdrojový balíček nautilus-search-tool
  • patchnout soubor nautilus-search-tool.c tak, aby na řádku 80 bylo
    – argv[1]=NULL;
  • přeložit, sestavit a nainstalovat

Pokud někdo chcete stáhnout opravený balíček, je pro x86_64 zde:
http://www2.dts-soft.cz/_private/Fedora/nautilus-search-tool-0.2.2-3.fc9.x86_64.rpm

nautilus-sendto

Už jsem tady před časem klel, že pořád nefungoval tenhle balíček ve spojení s thunderbirdem. A nefunguje doposud. Tedy, selže pokud jsou v názvu odesílaného souboru některé diakritické písmena.

řešení:

  • stáhnout a nainstalovat zdrojový balíček nautilus-sendto
  • patchnout soubor thunderbird.c tak, aby cokoliv je za --compose bylo komplet v uvozovkách
  • přeložit, sestavit a nainstalovat

Pokud někdo chcete stáhnout opravený balíček, je pro x86_64 zde:
http://www2.dts-soft.cz/_private/Fedora/nautilus-sendto-1.0.0-1.fc9.x86_64.rpm

udev

Pokud někdo klejete nad tím, že pokud na ikonce CD/DVD mechaniky kliknete pravým myší a vyberete vysunout, tak se mechanika sice otevře ale pak hned sama zavře, tak je řešení následující:

  • otevřte soubor /etc/udev/rules.d/60-persistent-storage.rules
  • ‘zakomentujte’ řádek 59 tak aby v něm namísto
    – IMPORT{program}=“vol_id --export $tempnode”
  • bylo třeba
    #IMPORT{program}=“vol_id --export $tempnode”

xorg 7.4

K novému xorgu napíšu jen to, že jsem tentokrát rád, že mně nespadly X-ka než jsem tohle dopsal. :-)))

Vim ze nektere chyby jsou hlasene, ale stejne by bodnul jeste odkaz na bugy v bugzillach. Mimochodem, vypada to ze vetsina toho jsou problemy GNOME. Jinak treba s tou klavesnici to jde “vyresit” tak, ze se nepouziva vicero layoutu v xrog.conf. Samozrejme muze pro to byt nejaky duvod, obecne ale at si kazdy uzivatel prida a nastavi layout pres gnome a tam to normalne funguje.

Řešení s udev nedoporučuju, po změně systém odmítl nabootovat.

2covex: To jsem zkoušel jako jednu z prvních věcí. Ale to jsem se setkal právě s tím, že selhávalo přepnutí na rozložení, které nebyly uvedené v xorgu.

2powery: U mně s tím udev na dvou kompech zcela v pohodě. Takže zatím ještě vedu 2:1. Pokud nezabere tohle, lze doporučit downgrade z balíčku udev na instalačním mediu. To by mohlo “obejít” jakýkoliv potencionální problém.