Pár dotazů ubunťáka k poinstalačnímu nastavení fedory 16

Po pár letech ubuntu užívání bych na netbook rád zkusil fedoru. Mám pár dotazů. Zkusil jsem ji nainstalit, přidal jsem rpmfusion repo.

  1. Oproti ubuntu či suse mne zarazilo, že když hledám balíčky v správci programů - čekám i půl minuty na výsledek. Je to normální chování? Než bych našel všechen mnou používaný sw, tak bych jen hledáním strávil snad hodinu.
  2. jak jednoduše nainstaluju multimédia?(mp3, dvd, flash aopd) v ubu stačí balíček restricted extras, suse má 1-click install Není něco podobného u fedory? popř nemá někdo seznam potřebných balíčků, aby se daly naráz nainstalovat v konzoli?
  3. není nějaká alternativa fedory obdobně jako klon ubuntu v podobě linux mintu, kde jsou již nainstalovány multimédia a nejpoužívanější programy? Na prvotní rozkoukání by to byl pro začátečníka ideál. Pak bych přešel na čistou fedoru s ruční konfigurací…

Vítej :slight_smile:

  1. Nevím přesně jak správce (používáš předpokládám gui) funguje, ale imho pokaždé hledá aktuální data, takže načítá metadata z netu - a to chvíli trvá. V konfiguraci yum (/etc/yum.conf) se dá povolit cache (keepcache=1) a pak načíst metadata do ní: yum makecache. Pak se dá vynutit vyhledávání pouze v cache pomocí přepínače -C: yum -C search a možná na to bude slyšet i gui…

  2. Instalace MP3 a podobných je popsáno na wiki: http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:prirucka:nekomercni_aplikace

  3. neznám, ale na druhou stranu se s Fedorou aspoň naučíš a budeš vědět :wink: Tady na fóru Ti vždycky někdo poradí…

  1. Kororaa Linux[/url] nebo [url=http://distrowatch.com/table.php?distribution=fusion]Fusion Linux
  1. Alternatív je stále dosť :). Ak sa už budeš z nejakého dôvodu pre nejakú rozhodovať, čekuj najprv Fusion linux, pretože je 100% kompatibilný s Fedorou, nakoľko fuduntu je už nezávislá.

http://distrowatch.com/table.php?distribution=fusion
http://distrowatch.com/table.php?distribution=fuduntu

Btw. prečo odchádzaš od Ubuntu?

Díky. Fusion uz jsem na mem oblibenem distrowatch nasel, zatim je ale co jsem pochopil zalozen na fedore 15. Hledal jsem prostredi nahrazujici gnome2. Ubuntu by bylo vpoho a celkem spokojenost, ale venuje se dnes hlavne unity - nic moc. KDE mi nevyhovuje, prozatim jsem mel vybrane jako nastupce XFCE v ubuntu, ale nebylo to porad ono. Pak jsem zkusil ubuntu gnome shell remix a byl jsem po prvotnim soku uchvacen. Fedora je vcelku rozsirena a pouziva defaultne gnome a bez spousty nechteneho balastu jako tomu je v ubuntu. Jinak velmi prijemnym prekvapenim je suse 12.1, ktery testuju v virtualu. Postup pro jednoduchou instalaci kodeku a flashe jsem nasel behem par vterin na googlu. Ale suse zas nema tolik uzivatelu a clovek precijen obcas neco resi a treba u ubuntu nekdo poradi spis. Taky pro ubuntu spis najdu nekym zkompilovane programy, co nejsou standartne v repozitari. Je to tedy takove dilema… Na netbooku mam zatim gnome shell s ubu, na desktopu mam xubuntu 11.04 a naskyta se otazka, jestli nasadit ubu s gnome shell, fedoru ci to suse… Kazdy system ma neco do sebe.

Pokud máš velký disk, stačí přidat partitions, já mám na disku dister 5.