Pár chybiček

No mozna jich je vic…

1. Při přihlášení za roota nemůžu aktualizovat, přidávat a odebírat balíčky. (Žádná chybová hláška, prostě to nic neudělá) a nelze instalovat .rpm soubory (Chyba: Nemáte dostatečná oprávnění pro instalaci lokálních balíčků (v ENG) ( :smiley: ) )
  2. Nejde mi zprovoznit ovladač na gr. karty ATI ze stránek ati.com, nailnstaluju ho, ale systém ho “nevidí”
    3)Problémy s následujícími aplikacemy:
    a) Mplayer - Nejde spustit (při spuštění přes konzoli to vyhazuje: “Error parsing option flip-hebrew=no at line 133”)
    b) Compiz nelze spustit (hlásí problém, že už je aktivní jiný manaýer oken pro obrazovku blablabla), při použití komandu compiz --replace spadnou oba manažery oken.

Mohl by mi někdo poradit?

Pozn.: FC9 s KDE4, všechny aktualizace nainstalovány

ad 1) znamý bug. Řešením je nepřihlašovat se jako root = to je zlo! Nebo si nainstalujte nový PackageKit, který už je v updates-testing.

ad 2) proc neinstalujete z livna a nectete prirucku?

3b) pravděpodobně souvisí s 2)

Příručku čtu, ten návod co tam je nefunguje (chce nainstalovat neexistující balíčky)

Prd, to bude tim ,ze nemas livnu 8)

mam

Livna for Fedora core 9 - i386 - Base

Tak to mozna bude podobny pripad jako s nvidia. Nefunguje to nikomu a proto to tam neni.

Pro Fedoru 9 nejsou ani fgrlx ani nvidia ovladace funckni, protoze proste nejsou upravene pro novy Xorg. Pokud se pletu tak budu jen rad kdyz me opravite. Ovladace sice v livne jsou ale nefunguji… osobne nechapu proc tam vubec jsou.

Problem 3) je tez znama chyba. v /etc/mplayer/mplayer.conf si zakomentujte radek “flip-hebrew”. Nahlaseno v bugzille livny to je, ale nejak s tim nikdo nic nedela.

ad 3b) compiz s novym KDE4 nejspis fungovat nebude, krom toho ze zatim v podstate nikomu nejde, protoze nejsou ovladace na grafiky. :frowning:

Hmmmmm. Pamatujete někdo stav, kdy by nově vydaná verze byla tak málo použitelná a kdy by se lidé kolem Fedory obecně shodli na tom, že raději na instalaci devítky přinejmenším pár týdnů počkají?

Ja osobne absenci ovladacu jako zadnou tragu nevidim. Ovladace nebyly funkcni po vetsin novych verzi Fedory at z toho ci z toho duvodu. Mplayer neni chyba Fedory ale livny. KDE4 je mizerne samo os sebe a Fedora s tim nic nenedela. Jen mohli jako vsichni ostatni cekat na KDE4.1, ale pokud nikdo KDE4.0 nebude puzivat, tezko bude KDE4.1 lepsi. Otazka taky je jesli kdy nejaka Fedora mela tolik novych veci. Takze me tato verze neprijde o nic horsni ani o nic lepsi nez ty starsi.

s…OT: Přesně tak. Souhlasím s Covexem. Nová Fedora 9 mi příde jako jedna z nejlepších verzí dosud.

Jj, přidávám svůj souhlas. Problémy tady jsou, ale na fedoře již nějaký pátek svištím a jsem na ně zvyklej. Kdybych se jim chtěl vyvarovat, vydržím ještě 2 měsíce na 8čce a pak přejdu.

To by ovšem nebylo tak akční :slight_smile: Přeci jen mě ty nefunkční drobnůsty aspoň nutěj něco dělat.

Jinak je v 9tce dle mě nejvíc novinek za celou dobu, co fedoru používám (FC4+)

Otázkou ale jaksi potom je klíčové zaměření Fedory. Je pro nadšené ajťáky, kteří uvítají každou novinku (i za cenu že v ní vše nepoběží jak by mělo) a nebo i pro běžnou veřejnost? Což je asi obecně nejdiskutovanější téma kolem Linuxu poslední doby.
Sám rovněž na Fedoře už jedu nějaký ten pátek. Ale snažím se i vnímat její pozici a začlenění do celé linuxové platformy. A v tomhle kontextu bylo poslední vydání Fedory více uspěchané než kdy dříve. O čemž svědčí i stav, v němž už ani nebyl čas na instalační sestavení RC před vydáním ostré verze. No jasně že poslední beta a upgrade. Ale korektní vydání RC (a ne sdělení pár dní před vydáním ostré verze že teď právě development je RC) mohlo dát čas na dořešení spousty chyb.

Je to s tim holt dycky problem. Jak se zarazenim distribuce tak ladenim vydani.

Napr. problem s ovladaci atd. neni Fedory. Fedora se snazi prosadit svobodne alternativy a ty v ramci moznosti funguji.

Co se tyce RC a pozdejsiho vydani, je to vzdy tezke najit optimalni mez KDY to je dost. Protoze chyby lze samozjreme nalezat pouze pokud nekdo dane Preview a RC pouziva (ano souhlasim ze k RC nebyly vydany zadne ISO a jen to bylo suse oznameno, podle me si toho vzali vyvojari moc, ono sestavit ty image taky neni legrace). Pokud ale vsichni cekaji na stabilni vydani, nebo dokonce dva mesice po nem, a nikdo netestuje, muze byt pauza mezi RC a vydanim jak chce dlouha. Da se rici, ze je to tak na nas, zkusenejsi uzivatelych a nadsenych ajtacich abysme to odladili. Bohuzel nas je mensina a tak se po vydani objevy problemy, ktera se v te mensine nevyskytovaly nebo nebyly povazovany za dulezite (pro jine ovsem mohou byt zcela zasadni - napr. neexistujici prop. ovladace).