Offline aktualizace - zkusenosti

Prosim podelte se o sve zkusenosti s fungovani offline aktualizaci zvedenych v F18. U me je totiz vysledek tristni, kdyby me na to neupozornili stiznosti jinych uzivatelu, tak bych na to asi neprisel protoze pouzivam yum, ale po zkusenosti kdy ze 6 aktualizaci 4 skoncili chybami me prijde ze to je nejake nedopecene.

Prubeh ja navic takovy, ze vyskoci hlaseni, ze jsou dostupne aktualizaci a je potreba restart. Presneji to pise neco jako “Install updates & restart” coz je naprosto zcestne, protoze to stahne baliky, udela restart, nasledne nainstaluje aktualizace, znova restartuje. Tzn. popis je zcestny, vynucuje si to restart systemu, nasledne aktualizace skonci chybou jako napr. https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=907058 znovu to restartuje a po restartu opet prudi, ze “Install updates & restart”. To je naprosto zvracene - snad horsi nez windows. Plejada chyb proc aktualizace nedopadne je zrejme mnohem sirsi, protoze aktualizacni mechanismus zrejme dela jakesi prioritizace aktualizaci, takze to jeste porcuje na mensi dily.

Mám úplně stejné zkušenosti. Párkrát jsem to zkusil, píše to něco ve stylu (nepamatuji přesně), že se nepovedlo stáhnout všechny aktualizace, a že je nutné připojení k internetu pro úspěšné dokončení (online jsem vždy, tak těžko říct, co má za problém), takže nadále používám yum, na tyhle zvrácenosti nemám nervy. Navíc bych ocenil spíš něco jako možnost “Nainstalovat aktualizace a vypnout” než restartovat, když chci instalovat aktualizace, tak před vypnutím, prostě odejdu, ať si to dělá co chce a vypne se, ne že u toho musím sedět a čekat, než se to (několikrát) zrestartuje a naběhne zpět do systému, kde se očekává opět něco od uživatele.

Takže ne, nepoužívám to. Neměl bych problém před vypnutím aktualizaci zapnout, ale možnost pouze u restartu? Je to momentálně na nic.

Jeden ze zadrhelu je urcite to, ze system se v podstate musi restartovat a aktualizace se instaluji az pri startu, nikoli pri vypnuti (dela to zrejme nejaka systemd unita) ovsem v te dobe neni jeste nastartovana sit (asi aby to bylo jako fakt offline). Pokud pak chybi nejaka zavislost v cache, tak se to zase jen pekne restartuje. Opravdu by mel zajimalo z jakeho duvodu to nekdo implementoval takto.

No to je fíčura :slight_smile:
Ikdyž mám cca 4 stroje (jiní uživatelé a pc) tak toto jsem řešit nemusel.
Buď se to dělá manuálně přes yum nebo jeden uživatel má F17 (kde to nebylo a nastavil jsem aktualizace jen upozornit a to týdně). Jak se zdá vše jede zatím OK.
Právě tohoto uživatele poté zmigruji na F19 a tam to snad bude lépe vyřešené.
Pokud by to fakt hodně blblo, tak bych to řešil asi scriptem (yum+vypnutí stroje), ale snad to nebude potřeba.

Taky mi to přijde jako omyl. Prý to zavedli kvůli tomu, že některé programy nerozdýchají, když je člověk aktualizuje, když běží. Nicméně jsem za 10 let s tímto neměl problém a když se jich člověk zeptá, které programy to tedy ohrožuje, jediné, co z nich vypadne, je Firefox. Jedna aplikace je fakt hodně málo na to, aby se kolem toho musely dělat takové manévry.
Na osobním notebooku používám YUM, ale na pracovním jsem to chtěl zkusit a je to fakt PITA. BTW ta offline aktualizace probíhá v prostředí Dracutu.

Ano, s tim Firefoxem se to resi uz dlouho, tusim na to je pekne zasmradly bug i v bugzille mozilly, ale reseni nikdo kloudne nenasel. Tusim v Ubuntu byl pred casem nejaky plugin, ktery pri aktualizaci FF uzivatele varoval, ze tento muze spatnou. Pricipielne je ale tusim problem ve FF, ktery pocita jen s aktualizacnim mechanizmem ala windows, kde se to dela z aplikace. O te doby co vim, ze FF ma tendence delat hodne divne veci kdyz se na pozadi zaktualizuje, tak ho rucne vypinam. Dle meho soudu by ale upozorneni na nutnost vypnuti FF mohlo klidne delat prave to aktualizacni GUI, coz by sice nebylo moc systemove, ale lepsi nez co je ted.

https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=489306

Tomu se mi nechce ani věřit, že kvůli Firefoxu (který například já ani nepoužívám) se mě GNOME pokouší s prominutím znásilnit takovým způsobem. To prostě není možné, že by si někdo dal tu práci tohle naprogramovat, jen kvůli Firefoxu! V tom musí být i něco jiného. Během dneška, když bude v práci čas, si počtu ty bugzilly, na to jsem fakt zvědavý, co to je za sajrajt.

Já si do teď myslel, že to GNOMáci prostě okopčili (a ještě k tomu špatně) od Windows, protože se jim to zdálo dostatečně cool. Pořád mi to přijde, i když je to zvrácenost, logičtější, než kvůli Firefoxu :slight_smile: