Nvidia Geforce Go 7300 - správný driver?

Po asi třídenním zkoušení nové instalace jsem přišel při změnách v nastavení témat gnome a při přidávání apletů do lišty na to, že patrně nestíhá nouveau driver. Mám v notebooku nvidii, která má externí monitor (21" ). Jednoduše jsem se domníval, že karta nestíhá velikost monitoru, ale tím to nebude, protože s Ubuntu a jeho proprietárním ovladačem to běhá krásně.

Bohužel se mi nepodařilo nainstalovat správný driver s Fedorou. V příručce jsou tak trochu nejasné informace. Tragické je to, že jakýkoliv pokus nainstalovat driver končí v mém případě reinstalem (je to přece část jádra, bohužel na celovečerní pokusy a dohledávání, jak to opravit, teď nemám prostor).

Nevěděl by někdo, co přesně nainstalovat? V ubuntu mi vždy fungoval driver s koncovkou 173. Předpokládal jsem proto, že by měla zabrat instalace třeba kmod-nvidia-173xx-PAE nebo kmod-nvidia-173xx (obě možnosti jsou dostupné i přes správu balíků-yumex). V druhém případě systém naběhl, ale byl neskutečně pomalý, odezva na kliknutí myší cca 10 vteřin. Zkusil jsem proto první možnost, to skončilo pádem gnome a po restartu zůstal systém viset někde v půlce bootu.

lspci udává:
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation G72M [Quadro NVS 110M/GeForce Go 7300] (rev a1)

3D podporu to určitě má, s nastavením pod ubuntu jsem dlouho neměl problémy (s nvidia-settings to běhá jinak jako víno).

Za případnou podporu díky.

P. S. S nouveau jsem pozoroval na síti několikrát zmíněnou věc, a sice že při naběhnutí systému to je hezky svižné, po pár minutách práce se vykreslování zpomaluje a obraz je stále trhanější.

Jednoduchý step by step postup http://www.fedoraforum.org/forum/showthread.php?t=204752

Zdravim

Ja to vzdy zjistuju podle stranek http://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en-us], nastrkas tam kartu a ono ti to poradi ktery driver stahnout.
Podle toho pak nainstaluju balicek z rpmfusion.

V tvem pripade mi to naslo:
Version: 285.05.09 (Certified)
Release Date: 2011.10.05

Takze bych spis nainstalil kmod-nvidia-2.6.35.9-64.fc14

//Edit, samozrejme verzi podle kernelu nebo tusim staci kmod-nvidia

kuku.mp3

Mno, nezbyde, než experimentovat. Základní postup jsem sice dodržel, ale asi jsem nebyl dost trpělivý. Jak jsem si všiml, s kartami 7300 má hodně lidí ve fedoře 15 problémy, za všechny typicky:
http://forums.fedoraforum.org/showthread.php?t=264104

… doufám, že to nebudu i já. Podám raport.
Díky

No vida, a ono nic. Postup byl následující:

su
yum update kernel*
reboot

su
rpm -Uvh http://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-stable.noarch.rpm http://download1.rpmfusion.org/nonfree/fedora/rpmfusion-nonfree-release-stable.noarch.rpm
yum install akmod-nvidia xorg-x11-drv-nvidia-libs.i686

Po restartu se nedělo nic. Tak jsem zkusil:

su -
sed -i ‘/root=/s|$| rdblacklist=nouveau nouveau.modeset=0|’ /boot/grub/grub.conf
mv /boot/initramfs-$(uname -r).img /boot/initramfs-$(uname -r)-nouveau.img
dracut /boot/initramfs-$(uname -r).img $(uname -r)

…a systém naběhl ve fallback režimu. Tak jsem přidal:

su
grep gnome-session-c /var/log/audit/audit.log | audit2allow -M nvidiaisbroken
semodule -i nvidiaisbroken.pp

Oba příkazy hodily ERROR.

A od té doby systém vůbec nenaběhne. Škoda.

Ano, rád bych zůstal u nouveau driveru, bohužel, jak jsem psal, je jeho výkon u mně dost tristní – když systém naběhne, je to pěkné a svižné, když otevřu dvě, tři a více oken, vleče se to jako smrad. (Možná, kdybych zůstal na malém monitoru notebooku, by to běželo, to ale nepotřebuju…) Při snaze použít jiné téma se mi při návratu z shellu na plochu rozdrolila struktura panelu a všech elementů krom okna, navíc to zamrzalo. Mám dojem, že nijak jednoduše nepochodím. Pokud ještě někoho něco napadne, budu rád.

Pokud by pomohlo vypsat cokoliv z ubuntu, které na tom běží jako víno, dejte, prosím, vědět, třeba to něco napoví. Když to jde v jednom, mělo by i v druhém přece. A na to, proč bych rád z ubuntu pryč, se mě neptejte :o) Prostě Gnome je Gnome.

Považuji za správné alespoň napsat, jak to všechno dopadlo. Dopadlo to špatně.

Velmi pozorně jsem zkusil:

– aktualizovat jádro
– reboot
– uname -r
– vyhledat a instalovat podle výsledku v repozitářích kmod-nvidia a k tomu samozřejmě dr-nvidia-libs…
– zkontrolovat v /boot/grub/grub.conf, zda je nouveau v blacklistu
– reboot

Systém naběhl normálně, logo nvidie bliklo. Přihlašovací obrazovka se chovala svižně, zdá se, že všechno jede. Po přihlášení se však objevuje typický problém (na fórech zmíněný: http://www.fedoraforum.org/forum/showthread.php?t=264004&page=2) – kurzor se pohybuje, ale nikam nelze kliknout, klávesnice bez reakce (jde třeba alt+f2+r, ale přepnout se do konzole ne). Jak se zdá, je problém spíš s Gnome 3.

Tudíž jsem prostě zase donastavoval. Nu, doufám, že se s Fedorou ještě někdy setkám. Líbí se mi (ovšem s Gnome 3).

Hm, tak to vypadá opravdu na problém téhle konkrétní karty (už jsem zažil u ATI, ovšem u trochu atipičtější verze - nějaké dvou jádro nebo něco na ten způsob). Bohužel ve Fedoře/RedHatu se tomu nikdo věnovat nebude, když je problém s oficiálními ovladači, zkusit jedině přímo u nVidie.

Právě proto jsem poňoukal s tím ubuntu. Tam mi vše běhá a běhalo s ovladačem verze 173, vlastně už dva roky, a zvládalo to i ty nejnáročnější výmysly Compizu (jasně, ubuntí, ale přece to museli někde vzít). Tudíž jsem se domníval, že to musí jít nějak napodobit i tady…

A co gnome-shell v Ubuntu? Prostě nějaký bug v shellu. Nic nemění na tom, že vývojáři od toho mohou mít tendence dávat ruce pryč, jak to dělalo KDE4 s ovladači, když si lidé stěžovali, že je KDE pomalé. Prostě “na svobodných ovladačích to jede, takže musí být problém u nesvobodných”. Jen naznačuji scénář, neříkám, že to tak je. Fedora s KDE 4 by ti možná akcelerovaná jela, pokud se nudíš, můžeš zkusit :wink:

Nenudím se :o), nakonec zkouším Xfce spin. Jak se zdá, jde to, na nvidii radši sahat nebudu, jediné, co bych získal, je login screen na externím monitoru, což s nouveau jaksi nejde.

Hodilo by se mi ale pár drobností, založím nové téma.

Nakonec se zdá, že problém skutečně souvisí s Gnome 3. Instaloval jsem stejným postupem nvidií ovladač a na xfce nemám problémy…

Zkoušel jsem se podívat i na nové vydání Ubuntu a instaloval jsem nový driver i tam, systém sice běžel dobře, ale některé akce se zpožďovaly (typicky zavírání oken), jedna aplikace postavená na gtk (Double Commander) se kousala celá a pořád.

Tudíž jedu na Xfce spinu a jsem spoko.

Problem je skutecne v kombinaci Gnome3 a proprietarnich ovladacu od Nvidie. Nevim na ci strane je chyba ovsem nevim, ale s proprietarnim ovladacem mi Gnome3 proste taky nefunguje. Pouzivam nouveau na 26" monitoru s nvidii 7500 a po oprave jedne chyby (psal jsem to i tady na foru) vsechno funguje prijatelne, akorat video ve fullscreenu na 1920x1200 se trha, takze zmensuji rozliseni pomoci xrandr na 1280x1024 a roztazeni necham na monitoru.