Neúspešný boot po aktualizácii systému

Dobrý deň/Ahojte.

Mám taký menší problémik. (Predpokladám) Po aktualizácii systému nechce nabootovať systém. Štandardne prejde bootovacia obrazovka a po nej nasleduje obrazovka s implementáciou (???) procesov pri ktorej to však žial aj končí. Vo svete linuxu som celkom nováčik tak neviem čo činiť. Za každú radu dopredu ďakujem. Mimochodom jedná sa o distro fedora 19 64bit. prostredie Gnome. Nižšie pridávam foto obrazovky.
http://s17.postimg.org/9drahiw6j/IMG_0714.jpg

Nesposti se ti graficke prostredi, prepni se klavesou Alt+F2 na konzoli, prihlas se a pomoci lspci | grep -i vga zjisti co mas za grafiku. Pokud ti pujde net tak si zkusi pridat midnight commander
yum install mc
a podivat se do /var/log/Xorg.0.log proc to nejde.

Resenim by teoreticky mohla byt instalace grafickych ovladacu nvidia nebo ati - viz prirucku.

dík za skorú reakciu… skúsim to spraviť podľa inštrukcií… neviem či tým dostanem presne túto info, ale grafiku mám nvidia 310m. ovládače sú nahodené nvdiácke,

Takze to neni problem hned po instalaci, ale instaloval si jeste ovladace grafiky, jenze overil sis ze 310m neni uz v nejnovejsi rade ovladacu nepodporovana a musis tedy nainstalovat starsi radu ovladacu?

hmm… tak priznávam že som to neoveroval… ale po inštalácii tých ovládačov všetko šlapalo ok. ten problém sa vyskytol po reštarte systému (štandardné vypnutie a následné zapnutie). mám takého tušáka že pred posledným vypnutím sa aktualizoval systém (nie som si tým istý iba skoro istý). bude teda teoreticky stačiť preinštalovať ovládače na grafiku ???

No jestli jsi aktualizoval, neaktualizovalo se třeba i jádro? Co vše se aktualizovalo můžeš zjistit přes příkaz yum history.
Případně ještě zkus v grubu vybrat starší jádro, jestli to s ním nenajede.

A ještě dotaz, šlapalo to po instalaci ovladačů a restartu, nebo už po tom následujícím restartu (vypnutí/zapnutí) to nešlo?

Me se po aktualizaci kernelu taky zastaví boot a nespousti se gdm. Stačí mi v konzole zadat příkaz

sudo systemctl restart gdm

Ale nevím jestli to může být i tvůj případ…

to vain:
blbo som to napísal… po inštalácii ovládačov šlo všetko v pohode neviem koľko napr. týždeň. a potom výpadok. to yum history mi nejde lebo chce heslo na root ale heslo mi nebere (neviem prečo). teraz píśem zo staršieho jadra (neviem či sa správne vyjadrujem ale kernel mal v boote tabuľke nižšie číslo). tu mi pere pass na root aj do profilu štandardne.
to C++odeG++irl-o.cc
dík za typ ale nemôžem vyskúšať nakoľko mi nebere heslo

PS k tomu heslu
prepnem sa do konzoly alt+F2 ako napísal covex (ps dík za typ o tom som netušil že to funguje aj tam :)) dám su sudo vyhodím mi pass a malo by sa to písať tam predpokladám… alebo robím niekde chybu ???

inak som z toho blbý ale predpokladám že chyba bude asi štandardne medzi klávesnicou a stoličkou…

V konzole mas vetsinou en klavesnici vypnuty numlock apod… Si to heslo zkus napsat nez napises su ci uzivatelske jmeno a pak smazat at vidis jak to potom zadat spravne a melo by to byt ok. :slight_smile:

tak som to opäť skúsil… preklep to nebol… užívateľa som mal písať okamžite bez su a nemám sudo ale roota tak zase som o niečo múdrejiší (čiže zase niečo čo môžem zabudnúť). Ten príkaz systemctl restart gdm mi nepomohol ale aspoň som vyfotil yum history. tu je screen ak to pomôže
http://s21.postimg.org/pp0mmlqeb/IMG_0717.jpg

Vain asi predpokladal znalost toho prikazu. Tu mas vypsane kolik se toho aktualizovalo a kdy ale ne co se aktualizovalo. V prvnim sloupci je cislo pred kazdou aktualizaci. Cislo aktualizace posledniho data tj ta uplne nahore ma treba cislo 100 (u tebe jine cislo). To pouzijes u prikazu

sudo yum history info 100 

100 nahrad spravnym cislem aktualizace.

obávam sa že asi nechápem (dnes už je toho viac ako dosť :slight_smile: )
do toho príkazu yum history budem dávať číslo z prvého stĺpca (ten kt. som neodfotil) ??? a ak áno tak takto bude treba prebehnúť všetky aktualizácie ???

inak sry za blbé otázky ale dnes už vážne dáko nevykrývam…

Ano presne ten sloupec to je. Staci vypis te posledni aktualizace. Tj ta prvni nahore s poslednim datem.

tak prikladám fotku obrazovky. obávam sa že to asi nebude komplet, nakoľko som nezistil ako pozreť žačiatok výpisu (teda ak je).
http://s8.postimg.org/r8kdgqor5/IMG_0718.jpg

Pokud ti system funguje se starsim jadrem a novejsim ne (to jest nizsi cislo jadra pri startu OS) tak pouzivej to a je po problemu. Pravdepodobne ti neseni verze ovladace grafiky a jadra.

ahojte…

tak som skúsil v konzole odinštalovať nvidiacke ovládače a ono to fakt ide. Dokona to ide aj keď som ich zase nahodil naspäť (som zvedavý dokedy :slight_smile: ). Chcel by som všetkým poďakovať za ochotu a rady. Tak ešte raz úprimná Vďaka.

Ps: mal by som ešte otázočku na Covexa

ako skade si vyčítal že problém je v grafike ???

Ze zkusenosti.:slight_smile:

Fakticky na tom ale nic neni - kdyz ti nenabehne graficke prostredi nejcasteji je problem s … grafickou kartou.:slight_smile:

covex napsal(a):

kdyz ti nenabehne
graficke prostredi nejcasteji je problem s …
grafickou kartou.:slight_smile:

a když má člověk uzavřené ovladače, tak je to téměř jistota :slight_smile:

Ač je to proti zásadám bezpečnosti, radím lidem, aby kernel vůbec neaktualizovali, pokud jim všechno funguje a používají uzavřené ovladače od nVidie nebo AMD.

Ovladače NVidia jsou dost často vydány později k aktuálnímu jádru. Pro to nové, 3.11.1, to trvalo přes 2 týdny. Pokud k novému jádru nebude i příslušný ovladač grafiky NVidia, neaktualizujte je. Zkuste to příští dny.