network manager

zdravim,

mam nb HP s wifi kartou Intel Corporation PRO/Wireless 3945ABG Network Connection. Po bezproblemove instalaci FC8 cca pred pul rokem wlan pripojeni funkcni pres wep, pote jsem prepnul AP na wpa2, tudiz jsem si nainstaloval network manager s wpa supplicant. Vse fungovalo vicemene bez problemu, akorat NM je podle me velmi nespolehliva aplikace. Po otevreni nb se nekdy sam pripojil dle definovaneho wireless network connection, jindy ne (nechapu proc, konfigurace se nijak nemenila), takze jsem musel neustale porad vytvaret nova pripojeni -> nebyl schopen nalezt sit, byt nema skryte ssid. Nekdy navazal wlan pripojeni, ackoliv to jelo pres eth0. nebo se pripoji pres eth0 a hleda wlan atd
Dnes se nelze pres wifi pripojit vubec, zarizeni nelze vubec aktivovat, pise SIOCSIFFLAGS: Takové zařízení neexistuje. (nic jsem neinstaloval, ani aktualizace)

sluzbu network mam vypnutou, zarizeni wlan0 je ovladano NM.
mam 2.6.25.14-69.fc8 (zajimave, ze v system/o fedore se vypise error: Nelze spustit proces potomka “yelp” (není souborem ani adresářem)

ifconfig zarizeni wlan0 vubec nevypise, jen eth a smycku, pri reboot vypise SIOCSIFFLAGS: Takové zařízení neexistuje.

preinstaloval jsem jak NM, tak drivery iwl-3945 a nic.
Existuje nejake reseni, ktere by fungovalo (nemusim mit nutne klikaci NM) ? Uvazuju o preinstalaci na FC9, pomohlo by to?

dekuji za rady, bohuzel nejsem hardcore tucnak, pravdepodobne by me manzelka hnala, kdybych se na tri roky zavrel do sklepa a poradne se venoval linuxu :slight_smile:

var/log/messages

Sep 2 20:20:20 kocour system-config-network[5523]: -+ //etc/modprobe.conf #011wlan0 alias iwl3945
Sep 2 20:20:20 kocour system-config-network[5523]: -+ //etc/modprobe.conf #011eth0 alias e1000e
Sep 2 20:20:21 kocour system-config-network[5523]: chmod 0644 //etc/sysconfig/networking/devices/ifcfg-eth0
Sep 2 20:20:21 kocour nm-system-settings: ifcfg-fedora: updating /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eth0
Sep 2 20:20:21 kocour nm-system-settings: ifcfg-fedora: updating /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-wlan0
Sep 2 20:20:21 kocour system-config-network[5523]: chmod 0644 //etc/sysconfig/networking/devices/ifcfg-wlan0
Sep 2 20:20:21 kocour nm-system-settings: ifcfg-fedora: updating /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-wlan0
Sep 2 20:20:21 kocour nm-system-settings: ifcfg-fedora: Managing connection ‘System KOC (wlan0)’ and its device because NM_CONTROLLED was true.
Sep 2 20:20:21 kocour NetworkManager: (wlan0): now managed
Sep 2 20:20:21 kocour NetworkManager: (wlan0): device state change: 1 -> 2
Sep 2 20:20:21 kocour NetworkManager: (wlan0): bringing up device.
Sep 2 20:20:21 kocour kernel: ACPI: PCI Interrupt 0000:10:00.0[A] -> GSI 17 (level, low) -> IRQ 17
Sep 2 20:20:21 kocour kernel: iwl3945: Radio disabled by HW RF Kill switch
Sep 2 20:20:21 kocour kernel: ACPI: PCI interrupt for device 0000:10:00.0 disabled
Sep 2 20:20:21 kocour NetworkManager: nm_device_hw_bring_up(): (wlan0): device not up after timeout!
Sep 2 20:20:21 kocour NetworkManager: (wlan0): deactivating device.
Sep 2 20:20:21 kocour NetworkManager: (wlan0): device state change: 2 -> 3
Sep 2 20:20:37 kocour NetworkManager: Activation (wlan0) starting connection ‘KOC’
Sep 2 20:20:37 kocour NetworkManager: (wlan0): device state change: 3 -> 4
Sep 2 20:20:37 kocour NetworkManager: Activation (wlan0) Stage 1 of 5 (Device Prepare) scheduled…
Sep 2 20:20:37 kocour NetworkManager: Activation (wlan0) Stage 1 of 5 (Device Prepare) started…
Sep 2 20:20:37 kocour NetworkManager: Activation (wlan0) Stage 2 of 5 (Device Configure) scheduled…
Sep 2 20:20:37 kocour NetworkManager: Activation (wlan0) Stage 1 of 5 (Device Prepare) complete.
Sep 2 20:20:37 kocour NetworkManager: Activation (wlan0) Stage 2 of 5 (Device Configure) starting…
Sep 2 20:20:37 kocour NetworkManager: (wlan0): device state change: 4 -> 5
Sep 2 20:20:37 kocour NetworkManager: (wlan0): bringing up device.
Sep 2 20:20:37 kocour kernel: ACPI: PCI Interrupt 0000:10:00.0[A] -> GSI 17 (level, low) -> IRQ 17
Sep 2 20:20:37 kocour kernel: iwl3945: Radio disabled by HW RF Kill switch
Sep 2 20:20:37 kocour kernel: ACPI: PCI interrupt for device 0000:10:00.0 disabled
Sep 2 20:20:37 kocour NetworkManager: nm_device_hw_bring_up(): (wlan0): device not up after timeout!
Sep 2 20:20:37 kocour NetworkManager: (wlan0): device state change: 5 -> 9
Sep 2 20:20:37 kocour NetworkManager: Activation (wlan0) failed for access point (KOC)
Sep 2 20:20:37 kocour NetworkManager: Marking connection ‘KOC’ invalid.
Sep 2 20:20:37 kocour NetworkManager: Activation (wlan0) failed.
Sep 2 20:20:37 kocour NetworkManager: Activation (wlan0) Stage 2 of 5 (Device Configure) complete.
Sep 2 20:20:37 kocour NetworkManager: (wlan0): device state change: 9 -> 3
Sep 2 20:20:37 kocour NetworkManager: (wlan0): deactivating device.
Sep 2 20:21:17 kocour kernel: ADDRCONF(NETDEV_UP): eth0: link is not ready
Sep 2 20:21:18 kocour kernel: eth0: Link is Up 100 Mbps Full Duplex, Flow Control: None
Sep 2 20:21:18 kocour kernel: eth0: 10/100 speed: disabling TSO
Sep 2 20:21:18 kocour kernel: ADDRCONF(NETDEV_CHANGE): eth0: link becomes ready
Sep 2 20:21:18 kocour NetworkManager: (eth0): carrier now ON (device state 1)

Tezko takle zjistit co se deje, ale prijde mi divne ze NM by pri startu hlasil ze zarizeni nenalezeno, to dela jen sluzba network. Vim ze pises ze je vypnuta, ale skutecne je vypnuta tato sluzba, ne jen deaktivovane zarizeni?

Co pise v logu vidis sam:
Sep 2 20:20:37 kocour NetworkManager: Activation (wlan0) failed for access point (KOC)
Sep 2 20:20:37 kocour NetworkManager: Marking connection ‘KOC’ invalid.
proc to netusim.

sluzba network je vypnuta
hlaska “SIOCSIFFLAGS: Takové zařízení neexistuje” se zobrazuje pri pokusu aktivovat zarizeni wlan0 v nastaveni siti (system config networks) nebo pri startu fedory. Driv byl pokus o zjisteni IP failed, nebot pres wpa nezna heslo (muj dojem) a tak start systemu trval diky tomu o dve minuty dele, ted IP nezjistuje, pise rovnou “SIOCSIFFLAGS: Takové zařízení neexistuje”

Dnes pri pokusu aktivovat zarizeni eth0 v nastaveni site - system-config-network hlasi “nemohu aktivovat sitove zarizeni eth0,
Zjišťuji IP informace pro eth0…dhclient(12198) is already running - exiting.
This version of ISC DHCP is based on the release available
on ftp.isc.org. Features have been added and other changes
have been made to the base software release in order to make
it work better with this distribution.
Please report for this software via the Red Hat Bugzilla site:
http://bugzilla.redhat.com
exiting.
selhalo.”
Hned na to se objevila bublina NM, ze je pripojen po dratove siti, ackoliv v nastaveni je, ze je wired network unmanaged.
Pripojeni pres eth je funkcni.

Existuje reseni, ze by se nemusel pouzivat NM :slight_smile: ?
Nebo jeste lepe, jestli existuje nejaka konfigurace vseho tak, aby v tom nebyl chaos (pristup k nastaveni site z vicero mist, nepouzitelny NM k nicemu, chaos)?

To ale presne pletete dohromady nastaveni site pres system-config-network a NetworkManager ktere je, bohuzel, neslucitelne. Nastavujte to pres NM a nebo system-config-network ale ne oboji. Ano jde to bez NM - vypnete ho jako sluzbu, zapnete network a nastavte to pres s-c-n, resp. v /etc/sysconfig/network/ atd.

Ano, pletu vicemene zamerne: “vypnete ho jako sluzbu, zapnete network a nastavte to pres s-c-n” -> nelze nastavit, scn hlasi chybu viz predchozi muj prispevek.
Navic jsem nabyl dojem, ze s-c-n neumi wpa2 sifrovani, takze toto neni reseni.

Lze nejak diagnistikovat, jestli je funkcni wlan zarizeni jako takove? v /etc/sysconfig/network/hwconf
class: NETWORK
bus: PCI
detached: 0
device: wlan0
driver: iwl3945
desc: “Intel Corporation PRO/Wireless 3945ABG Network Connection”
network.hwaddr: 00:1f:3c:06:c7:b4
vendorId: 8086
deviceId: 4222
subVendorId: 103c
subDeviceId: 135c
pciType: 1
pcidom: 0
pcibus: 10
pcidev: 0
pcifn: 0

proc teda s-c-n pri aktivaci zarizeni pise “SIOCSIFFLAGS: Takové zařízení neexistuje” ?
Upresnuji: Existuje reseni k pripojeni pres wpa, ze by se nemusel pouzivat NM ?
Nebo jeste lepe, jestli existuje nejaka konfigurace vseho tak, aby v tom nebyl chaos? myslim tim postup, jak si muzu nakonfigurovat wifi pripojeni tak, aby mi vydrzelo a nemusel porad kazde rano vytvaret nove pripojeni atd

Mozna pisu zmatene, ale nevim, jak to popsat, srtrucne shrnu:

Stalo se: Vecer lezim v posteli s nb a brouzdam, jdu spat a zaviram nb. Rano otervru nb a nelze se pripojit.

Pres NM nefunguje ani pripojeni, nezvlada ani aktivaci zarizeni, ani vytvoreni jineho (stejneho) pripojeni. Po preinstalaci vseho stale nic, wi-fi router v poradku. Po vypnuti NM a snazeni se aktivovat pres s-c-n nic (na routeru jsem vypnul wpa sifrovani).

Uvazuji o FC9, ale bojim se, ze to bude fungovat zas jen chvilku.

NM je v F9 oproti F8 hodne vylepseny ale muzete mit zase jine problemy. Ja osobne NM v podstate nepouzivam. Sit lze celou nastavit pres primou editaci souboru daneho zarizeni v
/etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-wlan0
muj config vypada takto:

Intersil Corporation Prism 2.5 Wavelan chipset

DEVICE=wlan0
ONBOOT=yes
BOOTPROTO=static
HWADDR=00:60:B3:6A:5E:AA
IPADDR=192.168.1.1
NETWORK=192.168.1.0
NETMASK=255.255.255.0
BROADCAST=192.168.1.255
#USERCTRL=no
MODE=Managed
ESSID=FreeNet
#CHANNEL=9

Existuje i parametr pro WEP/WPA, ale z hlavy ho nevim, nekdo ho tu na foru uz ale psal.

Zda zarizeni existuje a je funkcni pres /etc/sysconfig/network/hwconf nezjisite. Vsechna bezdratova zarizeni se ale ovladaji pres prikaz iwconfig. Vyse uvedeny konfiguracni soubor pak obsahuje prave parametry pro dany prikaz. Parametry do tohoto sourbou se nastavuji pres graficke klikatko system-config-network.
Spustenim pouze prikazu iwconfig se vypisi vsechna bezdratova zarizeni.

Podle me se vas problem muze tykat toho, ze NM ma tendenci prejmenovavat zarizeni po jejich detekci, tato prejmenovani jsou pak zapsana v /etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules. Zkuste tento soubor smazat. Vypnout Network Manager (chkconfig NetwrokManager off), vypnout network (chkconfig network off), vymazat persistent rules (rm /etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules), restartovat, po restartu prikazem iwconfig zkontrolujte jak je oznaceno vase bezdratove zarizeni, zeditujte souboru /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg- a zkopirujte do nej modifikovane nastaveni, povolte sluzby network (chkconfig network on), spusste sluzby site (service network start).

NM pouzivat nemusite. Misto toho spustte sluzbu network a wpa_supplicant. Oboji se musi spravne nakonfigurovat. V FC8 tech uprav tusim bylo nutnych vice (wpa_supplicant se nestacil asociovat kdyz nabihala sit). V FC9 by mel byt i tento zpusob pripojeni vychytanejsi. Drive jsem to takhle pouzival, ale ted mi NM funguje spolehlive.

Tak jsem preinstaloval na FC9 a nic, NM pri pripojeni k bezdr. siti ohlasi bublinou, ze jsem byl odpojen od dratove site. (stejna situace jako predtim)

Zkusil jsem vse konfigurovat bez NM, tedy pres nastaveni site:

vypis /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-wlan0

TYPE=Wireless
DEVICE=wlan0
HWADDR=00:1f:3c:06:c7:b4
BOOTPROTO=dhcp
NETMASK=
DHCP_HOSTNAME=
IPADDR=
DOMAIN=
ONBOOT=yes
USERCTL=no
PEERDNS=yes
IPV6INIT=no
NM_CONTROLLED=no
ESSID=KOC
CHANNEL=6
MODE=Managed
RATE=auto
SEARCH=smc
DNS2=
DNS3=
DNS1=192.168.3.1

vysledek: nelze aktivovat zarizeni, “SIOCSIFFLAGS: Takové zařízení neexistuje”
pri bootu tuto hlasku u aktivace wlan zarizeni pise taky

sluzbu network mam zapnutou a povolenou.
v /etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules. i iwconfig vsude oznaceni zarizeni wlan0

jeste doplnim, ze v jinem prispevku nekde tady uz hlasku siocsifflags nekdo resil, odpoved znela, ze neni duvod, aby to nefungovalo, staci nastavit sit. Vzhledem k tomu, ze nastaveni site je par radku, co je v nastaveni tak zaludneho, ze se tim da privodit neschpnost aktivace zarizeni…

:frowning:

Dekuji vsem (covex, kalidah) za pomoc, mnohahodinove trapeni jsem ukoncil tim, ze jsem presel na ubuntu, kde uz vse jede bez problemu. h.