Nepřekonatelný problém pro začátečníka.

Zdravíčko
Mám takový celkem velký problém, když má fedora přejít už do grafiky tak mi to hodí atention out of range a velikost vertikální a horizontální frekvence.
Koukal sem se už tady na fórum a nejsem v tom sám. Mám prý v textovém rozhraní nastavit monitor, grafárnu a obrazovku.
Přes editaci v Grubu sem se dostal do jakého toho textového režimu, ale tam mě stopl login. žádný login sem si jetšě nevytvářel a nechce mě pustit dál.
Proto snažně doufám nějakou dobrou duši, jestli by nevystvětlila lamě co špásuje s linuxem poprvé co kam napsat a jak na co kliknout atd…
(Prostě polopaticky jak pro malé zaostalé děcko).
Díky moc za jakoukoli pomoc.

P.S. Mám fedoru 2.6.18-1.2798.fc6xen
Grafickou karu Ati Saphire x1650
Monitor AOC Pureflat
Nevím jestli vám to k nečemu bude, ale sichr je sichr :slight_smile:

Prvni co byste mel udelat je procist si prirucku:
http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:fc6obsah

Pri instalaci jste zcela urcite vyplnoval heslo pro ucet administratora “root”. Takze zadejte jako login “root”. Heslo ale uz musite vedet sam. (Pokud jste to zapomel, da se to resit, ale to pak neni chyba fedory ze nectete co je na obrazovce. :slight_smile: .)

Pokud chcete s touto gr. kratou akceleraci pak musite nainstalovat ovladac od ati, v prirucce:
http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:fc6hardware#instalace_ovladacu_pro_graficke_karty_nvidia_a_ati
nebude vam ovsem fungovat 3D desktop, protoze ati ho stale pro karty > radeon 9250 nepodoruje.

Pokud ani s nim nebude zobrazovaci frekvence pro vas monitor nastavena spravne, mel byste podle sveho monitoru nastavit HorizSync a VertRefresh, viz:
http://forum.fedora.cz/read.php?1,6616,6791#msg-6791

No, taky nejsem v Linux expert, ale frekvenci lze nastavit i pomocí položky Zobrazení v hlavním menu. Pokud není nainstalován ovladač, instalovat (viz výše). Nebo lze použít i ovladačů generic crt, nebo generic lcd.

Se systemem linux zacinam a s grafickym prostredim mam taky problem. Grafickou kartu mam ATI Radeon 9250, podle navodu uvedenych v prispevku od covexe jsem pridal repozitar livna a nainstaloval ati-driver-installer-8.28.8.run, ale po prechodu do grafickeho prostredi prikazem startx mi o5 naskocila plocha v rozliseni vetsim nez je monitor (neni videt cela) a v 8 barvach (mozna ani tech 8 to nebylo).
Je treba po instalaci driveru jeste neco nadstavit aby to jelo tak jak ma?

Po zadani prikazu “/sbin/lspci | grep VGA” mi to vypise:
00:08.0 VGA conpatible controller: S3 Inc. 86c764/765 [Trio32/64/64V+]

No a nevyrabel S3 take integrovane graficke karty? Nejsem expert, ale rekl bych, ze S3 ma k ATi jeste dal nez ATi k Nvidii :).

Macky

2sFinx: to ste si ale ten navod spatne cetl.

1. tam je napsano ze pro karty Radeon 9250 NENI potreba nic instalovat.
  2. instalace toho .run baliku na 100% nedopadla uspesne. Takze ne jen ze jste si spatne precetl navod, ale jeste jste si ani neprecetl co mate se vam pise na obrazovce. Timto krokem jste si zpusobil pro vas temer nezvratne potize a pokud jste teprve na zacatku pokusu s linuxem doporucuji vam Fedoru preinstalovat.
  3. pokud vam lspci nevypise ATI pak mate nejspis v BIOSu povolenou OnBoard grafiku. Kdesi tam byva nastaveni neco jako “kterou gr. kartu inizializovat prvni”. Prekvapuje me ale, ze byste mel na monitoru signal privedeny kabelem z ATI karty, pocitac by pouzival onboard S3 a vy jste neco videl.

mam ten isty problem s prihlasenim , okno s loginom ma privadza do zurivosti, mam (mal som :slight_smile: cerstvo nainstalovanu fedoru.Nechapem tomu. Ked mam LiveCD tam sa prihlasim ako admin bez problemov na nainstalovany system nie.

• dalsia vec ktora ma prekvapila, boot manager mi nenasiel moj milovany WindowsXP :smiley:
    -bol som prijemne prekvapeny ze fedora dokaze bez problemov pracovat s .raw fotkami,no startovat fedoru z LiveCD koli tomu fakt nebudem.
  • kto vie ako by si poradila s mojim dialUp internetom a winmodemom, no mam v zalohe este deskporte.
  • S tym loginom??? no, bol dost prekvapeny, ze sa u mna predpokladali jasnovidecke schopnosti na uhadnutie hesla na root, asi musim viac trenovat.

No, snad jste si ty Win XP nepreinstaloval - to by bylo asi nemile. V mem pripade je Fedora detekovala pokazde - a to ji pouzivam uz verze 4.
Co se tyce winmodemu, tak to je (a vzdycky) byl docela problem. To jestli ho rozchodite nebo ne, zalezi na tom, jaky mate cip - bez toho se dal nedostanete (zkuste prikaz lspci).
Heslo se nehada, ale zadava v prubehu instalace - takze je treba ho chvili podrzet v pameti :).

Macky

Hmmm no vies macky, strcil som dvd do mechaniky a okrem vyberu jazyka a radica som tam nic nerobil,(teraz ma napadlo ze som vlastne pri instalacii zaspal a mozno som namesacny) no v kazdom pripade idem naformatovat linuxovy disk a idem urobit tu instalaciu odznova, teraz si naozaj dam pozor ci sa mi tam objavi zadanie hesla pre root.Pre kazdy pripad obmedzim prijem alkoholickych napojov aby som to instaloval s cistou hlavou.

Ty se teda nejak paprcis - snad jsem toho zas tolik nerekl. Jinak s tim heslem si opravdu nevymyslim. Fedoru jsem instaloval pet krat (a pred tim asi trikrat Aurox, coz je vylepsena Fedora z Polska) a pokazde se me to zeptalo. Abys mi veril, ze nekecam, podivej se do prirucky - kapitola instalace. Takze uvidis screen uvedeny v podkapitole “Nastaveni heslo superuzivatele”, tak vytahni tuzku a papir :).

Macky

Macky, fakt sa nepaprcim , je mi to skor smiesne ze by som nejak prehliadol zadanie hesla. No nevadi, ked budem mas cas a naladu to vyskusam.
-vies , instalujem ten linux koli praci , potrebujem aby mi isiel predaj na splatky Quatro, program potrebuje databazu Firebird alebo interbase, mam zakupeny Winxp64 a pre tento zaujmavy operacny system nie je databaza firebird ani interbase.Aby som nemusel kupovat obycajny winXp, tak idem skusit fedoru.Som zvedavy co ma este caka a ci sa mi to podari spustit.

mal si pravdu, to meno a heslo je tam napisane , sa ospravedlnujem :slight_smile: Zaujmavy problem nastal ked som si chcel pozerat disky s NTFS kedysi bol taky jednoduchy program kde som si namontoval win.disky , tu sa to da zrejme len cez konzolu, tak tomu nehovorim operacny system pre siroke masy, skusal som aj SAM je to prekrasny OS no jednoduche montovanie NTFS diskov tam tiez nie je. mozno mi poradis Linux kde je priatelskejsie vyriesene pridavanie NTFS diskov a spustanie windows programov myslim ze sa to vola wine. Aj tak mi to je cudne, Linuxova komunita sa trapi s operacnym systemom ktory by prilakal masy windows uzivatelov no taku samozrejmost ako pozeranie windowsovych diskov a spustanie windows programov nema elegantne vyriesene. Musim sa pridat k tym co hovoria ze Linux je len pre nadsencov. Pre bezneho uzivatela ktory vie akurat tak spustat ikony v okne to zatial nie je.

Pokud neznate OS Windows a sednete k Linuxu, zadne pripojovani ntfs a pousteni Windows programu nepotrebujete. Pro uzivatele Linuxu to je zbytecnost. Lakani mas uzivatelu Windows neni zrovna idealni zpusob ziskavani novych uzivatelu, protoze jak vidite chteji Windows a ne Linux. On problem je totiz jinde - existuji legalni prekazky ze strany MS k tomu, aby toto jednodusse v Linuxu slo. A MS je klade do jiste miry schvalne, protoze chrani jeho postaveni na trhu. Zcela logicke chovani…

Tady se zase, stefoxi, musím přidat na stranu covexe a, jak říkáš, “linuxových nadšenců”. Pokud v Linuxu hledáš jen levnou náhražku, musel jsi být zklamán. Linux je a vždy byl zcela jiný systém. To, že existuje podpora pro čtení disků s fat a ntfs a wine pro spuštění programů windows, je jen díky “nadšencům”, kteří tomu systému dávají život. Dnes nepotřebuješ řadu základní aplikací převádět z Win do Linuxu, protože má vlastní a kompatibilní. Navíc lidé, kteří přechází od Windows k Linuxu, jsou ti, kteří vyžadují od systému víc. A pokud ses rozhodl sám instalovat Linux, měl sis nejdřív projít pár nezbytně nutných informací, abys věděl, co vlastně v Linuxu máš dělat, abys docílil svého. Nebo by v tvém případě možná bylo rozumnější nechat to na někom, kdo tomu rozumí. Taky jsem původně uživatel jen Windows. Ale od té doby, co pracuju na Win i Lin, kloním se raději k Linuxu. Je to velmi zajímavý systém a myslím, že má budoucnost.