Nelze nabootovat do FC6 s jádry 2.6.18-1.2868 a 2869

Omlouvám se, že sem cpu obrázek, ale neumím poskytnout nezbytné informace bez něj (gocr hanebně selhal). Po aktualizaci jádra na 2.6.18-1.2868 se mi doň nikdy nepodařilo nabootovat. Spuštění se kouslo na obrazovce, velmi podobné té níže linknuté, pomohl jen tvrdý restart. Zkusil jsem kernel přeinstalovat, nepomohlo to, řekl jsem si, že se asi jedná o nějakou jeho chybu a poklidně používal kernel 2849, jenž nikdy žádný podobný problém nečinil, s tím, že si počkám na novou verzi. Když ale po čase přišla 2869, situace se opakuje, viz onen obrázek:
http://img442.imageshack.us/img442/8241/000021rl9.th.jpg
To už jsem se znepokojil, znovu zkusil přeinstalovat, trochu googlil, nalezl, že kdosi vyřešil podobný (ale ne úplně stejný) problém tak, že změnil v konfiguraci grubu (ta moje je zřejmá z horní části obrázku a je, kromě čísla verze, plně identická s částí platnou pro kernel 2849, do nějž stále bootuji bez sebemenších problémů) řádek root=LABEL=/ přímo na partišnu, kde je umístěn onen kernel (v mém případě root=/dev/hda1); zkusil jsem, nepomohlo. Měl bych asi ještě podotknout, že ony soubory v adresáři /lib, na jejichž neexistenci si přístroj stěžuje, v něm skutečně nejsou, ale mají tam opravdu být? A ano-li, kde se vezmou?
Ještě snad přidám jeden výpis:

$ yum list | grep kernel
kernel.i686                              2.6.18-1.2849.fc6      installed       
kernel.i686                              2.6.18-1.2869.fc6      installed       
kernel-devel.i686                        2.6.18-1.2869.fc6      installed       
kernel-devel.i686                        2.6.18-1.2849.fc6      installed       
kernel-headers.i386                      2.6.18-1.2869.fc6      installed       
kernel-kdump.i686                        2.6.18-1.2849.fc6      installed       
kernel-kdump.i686                        2.6.18-1.2869.fc6      installed       
kernel.i586                              2.6.18-1.2869.fc6      updates         
kernel-PAE.i686                          2.6.18-1.2869.fc6      updates         
kernel-PAE-devel.i686                    2.6.18-1.2869.fc6      updates         
kernel-devel.i586                        2.6.18-1.2869.fc6      updates         
kernel-doc.noarch                        2.6.18-1.2869.fc6      updates         
kernel-kdump-devel.i686                  2.6.18-1.2869.fc6      updates         
kernel-xen.i686                          2.6.18-1.2869.fc6      updates         
kernel-xen-devel.i686                    2.6.18-1.2869.fc6      updates         
yum-kernel-module.noarch                 1.0.1-1.fc6            extras          

Ja mam tyto soubory v podadresarich adresare /lib/modules/2.6.18-1.2869.fc6/kernel/drivers a bootuje to… Prijde mi normalní, že by tyto moduly mely byt v adresari prislusneho jadra a nikoliv primo v adresari /lib. Vzhledem k tomu, ze kazde jadro ma svoje, nevim, jak by se o ne “delily”. Nicmene muzete zkusit je tam nakopirovat, ale opravdu netusim, jestli to pomuze…

Macky

Děkuji za zájem. S jistým sebezapřením (protože kdyby tohle fungovalo,to by mi přišlo, že něco fakt dost smrdí) jsem soubory uhci-hcd, ohci-hcd a ehci-hcd z /lib/modules/2.6.18-1.2869.fc6/kernel/drivers/usb/host, soubor jbd.ko z /lib/modules/2.6.18-1.2869.fc6/kernel/fs/jbd a soubor ext3.ko z /lib/modules/2.6.18-1.2869.fc6/kernel/fs/ext3 překopíroval přímo do /lib. Ne že bych čekal, že to nabootuje, ale výsledek mě fakt pobavil: řve to úplně stejně jako předtím, že tam ty soubory nejsou.

Vzhledem k tomu, že mezi chybějícímy soubory je i modul ext3.ko což je modul pro filesystém, logicky tento soubor nebude hledat na disku, když k němu ještě nemá načtený ovladač, tyto soubory před připojením disku se načítají z ramdisku. takže problém je pravděpodobně s initrd.

Problem je jinde - a to v generovani initrd. S nejvetsi pravdepodobnosti nemate vubec nebo mate spatne vygenerovany soubor /boot/initrd-blabla
Initrd je totiz virtualni FS ktery se pri startu natahne do pameti a tvori root systemu dokud se nepovede pripojit skutecny root.

Zkuste pregenerovat initrd - viz. man mkinitrd pripadne prohledne poinstalacni skripty kernelu a inspirovat se jak se to dela, pripadne hledejte na netu.

Díky za nasměrování, dostanu se k tomu až zítra, kterak jsem pochodil, dám vědět.

No, také jsem na to mohl při troše snahy přijít sám, ale když už jsem spamoval fórum, popíšu i kterak jsem problém vyřešil:

1. Ujistil jsem se, že existuje soubor /boot/initrd-2.6.18-1.2869.fc6.img. Přísahat bych na to nemohl, ale tuším, že tam býval vždy (i v případě marných pokusů s 2868).

2. Důkladně jsem si pročetl man mkinitrd. Bezva.

3. Rozhodl jsem se, že přeci jenom podniknu ještě jeden pokus o jakýsi workaround. Když jsem totiž podnikal předchozí pokusy o odinstalaci a opětovnou instalaci jednotlivých jader, vždy jsem přeinstalovával buď pouze samotný kernel, nebo maximálně ještě kernel-devel a kernel-kdump. Tentokrát jsem (poprvé) odinstaloval nejen tyto tři balíčky, ale ještě spolu s nimi kmod-nvidia a xorg-x11-drv-nvidia.

4. Nainstaloval jsem zpět pouze kernel, kernel-devel a kernel-kdump (ve verzích 2869).

5. Restartoval počítač a pohodlně nabootoval do FC6 s jádrem 2.6.18-1.2869.fc6.

Takže to, aniž bych chtěl činit unáhlené závěry, vážně vypadá, že vygenerování závadného souboru /boot/initrd-2.6.18-1.2869.fc6.img (a předtím 2868) měly na svědomí nvidiovské balíčky, nejspíš asi současně aktualizovávaný kmod-nvidia. Po ujištění se, že bootování se opravdu daří, jsem driver i kernel module zase samozřejmě nainstaloval zpátky, to byl sice jako obyčejně poněkud opruz vyžadující několik restartů. ale teď se zdá, že je na nějaký čas zase vše v pořádku.

Děkuji za rady, jež mě k řešení přivedly.