Nejdou nainstalovat ovladače na GK Nvidia

Dnes jsem nainstaloval Fedoru 17, ze stranek NVidie stahnul ovladače pro svou GK pro Linux, ale při instalaci mi to vyhodi:

ERROR: You appear to be running an X server; please exit X before
installing. For further details, please see the section INSTALLING
THE NVIDIA DRIVER in the README available on the Linux driver
download page at www.nvidia.com.

Máte někdo tušení co to je a jak ten problem vyřešit?

At nezakladam vice temat, mam jeste jeden problem s prehravanim videa, po dlouhem hledani jsem se dočetl že by se onen problém měl nazývat “tearing”, zde jsem našel návod jak to řešit http://marksmanuk.blogspot.cz/2012/06/nouveau-video-tearing-f17.html ale problém je, že soubor co mám upravit neexistuje.

Jsou dva způsoby jak problém vyřešit, přečíst si INSTALLING THE NVIDIA DRIVER sekci v README, a tedy shodit X a instalovat driver v textovém režimu, nebo driver nVidie nainstalovat podle místní příručky (přesněji návod zde http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:prirucka:hardware#instalace_ovladacu_pro_graficke_karty_nvidia_a_ati) kde je to mnohem jednodušší postup a česky.

A ten tearing by se měl zřejmě vyřešit nainstalováním toho ovladače.

tak jsem podle tohoto navodu nasintaloval ovladače GK http://www.if-not-true-then-false.com/2012/fedora-17-nvidia-guide/ zpočátku to vypadalo že se problem s tearingem vyřešil, ale jak jsem si později všiml tak ne tak uplně, obraz je ted víceméně sledovatelný ale i tak setrvává původní problém. Nějaký způsob jak se toho zbavit uplně?

Já už tearing u videa neviděl opravdu dlouho, co máš za grafickou kartu? V jaké kvalitě video přehráváš a v čem ho přehráváš? Třeba v gnome-mplayeru, který používám já, musíš ještě HW podporu videa zapnout v nastavení, nestačí jen nainstalovat ovladače karty od nVidie, ale tearing jsem dlouho neviděl i na nouveau ovladačích, takže těžko říct, kde může být problém? Ještě otázka, co máš za procesor?

GK: Nvidia 9800GT
CPU: Intel Core 2 Duo 2,53 GHz

přehrávač používám VLC

Mám stejnou grafiku a také C2Duo. Zkus jiný přehrávač, nebo se podívat v nastavení VLC, jestli tam nejde někde zapnou HW akcelerace videa (s VLC bohužel nemám zkušenosti).

a jaky přehravač bys mi doporučil, na VLC jsem byl zvykly z Windowsu tak jsem si ho vybral i pro Fedoru, žadny jiny neznam.

VLC je dost dobrý, další přehrávače nalezneš při googlování, dost jich je i v repozitářích. Já osobně bych zkusil vlc nastavit, Tvá karta je dost stará.

Nejde o doporučení, spíš o vyzkoušení, respektive zjištění, kde může být problém. Ve výkonnosti PC to nebude, jak říkám, mám doma totéž. Zkus, pokud máš přidané repositáře RPM Fusion, gnome-mplayer

sudo yum -y install gnome-mplayer

potom ho může odstranit třeba přes yum history undo. Jde fakt jen o to to vyzkoušet. A nebo projít to nastavení VLC.

Myslím, že VLC pro linux HW akceleraci dekódování videa stále ještě nepodporuje, tedy ne přes VDPAU. Přes V4L2 asi jo (hádám), ale to zas tuším, že neumí proprietární ovladače nvidie. Mplayer (ať už Gnome-mplayer, SMPlayer nebo jakékoliv jiné GUI pro něj) VDPAU umí a funguje i na starších kartách. Já jedu na 8400 GS a funguje to bez problému.