nefunguje Windows Vista

Dobry den
uplne to sem nepatri ale presto se chci zeptat i tady:
Koupil jsem si Toshibu Portege 107 s predinstalovanou Vistou den na to jsem tam nainstaloval Mandrivu a to k Viste (mam jeden hardisk a ten ma dve casti, Vista je na C a Toshiba data je na D, Mandrivu jsem nainstaloval na C)
Mandriva funguje vyborne a kdys normalne spustim zavadec mam tam moznosti mezi Mandr. a Mandr. v nouzovym a Vistou kdyz kliknu na Vistu zobrazi se mi 2 moznosti: zahajit opravu systemu doporucene
pokracovat kde jsem minule skoncil

kdys kliknu na to prvi nebo druhy vysledek je stejny po nacteni micros. corporat. se mi zobrazi okno kde to pise ze se system nemohl spustit at kliknu na OK neboli vypnout.
skousel jsem i pred spustenim chyby ctrl+alt+delete ale nic
dik moc za jakoukoli radu
nize posylam jak vypada moje rozlozeni v hardisku WD je externi hardisk

Ahoj,
já bych zkusil DVD-Vistou (bootovat DVD) aktualizovat systém,
ale pozor na MBR sektor pevného disku. Může se stát, že ti to
přepíše!
P.S. Názor pouze amatéra.

instalovat dva systémy do jednoho oddílu na disku nebyl dobrej nápad :slight_smile:

přerozděl si disk , pak nainstaluj vistu a pak mandrivu.
jeden oddil vista , druhy třeba mandriva ( lepší je vytvořit ještě zvláštní oddíl pro /home ) další oddíl data.

bohuzel ten notebook ma uz Vistu v sobe a neni k tomu instalacni DVD kdys jsem ale cetl v prirucce je tam uvedeny ze Vista ma neco jako obnovu systemu na hardisku je to asi to sda1 takze doufam ze to pujde

pokud si koupíš noťas s předinstalovanou vistou ,kterou jsi si zaplatil měl bys mít i instalační DVD.
Jinak pokud jsi instaloval na ten oddíl s vistou patrně jsi oni přišel,
protože linux používá jiný souborový systém. Většinou je to v základu ext3 ,zatím co wokna ntfs.

Rozdeleni disku na C a D je pouze pojmenovani oddilu disku, ktere pouzivaji Windows. Pro dalsi systemy je toto pojmenovani naprosto zcestne. Je to tady trochy mimo, na mandrivu by to chtelo se ptat v Mandriva foru, protoze tady asi malokdo ma zkusenosti s tim jak vypada a co dela instalator Mandrivy. Velmi bych se ale divil, kdyby se jen tak pro nic za nic nainstaloval do oddilu ktery puvodne patril Windows.

V soucastne dobe se skutecne nektere pocitace dodavaji bez instalacni medii ovsem na disku existuje specialni diskovy oddil, na kterem media jsou a jdou vypalit, z nich pak lze obnovit originalni instalaci systemu na pocitaci. Vzhledem k tomu ze nevim jak to presne dela Toshiba, doporucuji ti prenist si dokumentaci, kterou si k pocitaci dostal, stranky vyrobce a nebo se obratit dodavatele/Toshibu/Micrsosoft. System sis koupit a zaplatil, meli by ti tedy za to pomoci.